På onsdagskvällen larmades brandkår och polis till badet vid Ölsjön i Ramsberg, där en byggnad stod i lågor. Polisen misstänker nu att branden var anlagd och har upprättat en anmälan om mordbrand.
– Vi har spärrat av och kommer att göra en teknisk undersökning under dagen, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom vid 18-tiden. En byggnad som bland annat används som omklädningsrum stod då i lågor. När räddningstjänsten kom fram till platsen skall man ha mötts av en fullt utvecklad brand. Initiala uppgifter gör gällande att det skall ha rört sig om två separata brandhärdar i byggnaden – vilket är en starkt bidragande orsak till att man misstänker att branden var anlagd.
– Det verkar vara en servicebyggnad av något slag, med bland annat två separata omklädningsrum. Just nu ser det ut som att det rör sig om två brandhärdar och då är det ju uppenbart att det rör sig om en anlagd brand, säger Lars Hedelin vid polisen.
Brandplatsen spärrades av och har vaktats under natten.
– Vi har spärrat av och kommer att göra en teknisk undersökning under dagen, berättar Hedelin.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.