Vårsolen har torkat upp rejält i skog och mark. Det har resulterat i att risken för gräsbränder är högre och tidigare kommen än normalt på våren. Bara under denna vecka har räddningstjänsten fått rycka ut på flera bränder, de flesta av mindre art med undantag från en större. Den tuffaste hittills visade sig täcka ett område på 5000 kvadratmeter. Bränderna har uppstått på flera håll i kommunen, bland annat i Fröviområdet, Siggebohyttan och i Spannarboda. Bara i måndags uppstod fyra gräsbränder, och nu varnar räddningstjänsten allmänheten för riskerna kring löv- och riseldning.
-När det är så varmt som det varit blir det väldigt torrt på eftermiddagarna. Är man inte aktsam när man eldar är det lätt att elden sprider sig, speciellt när det är blåsigt som det varit den senaste tiden. Åtminstone ett par av de bränder vi varit på är orsakade av ”kontrollerade” eldningar. Sen har det naturligtvis även varit trasiga glasflaskor som orsakat bränder, förklarar räddningschef Zamo Kristensson.
-En varning är verkligen passande just nu, tillägger han.
Zamo Kristensson har under räddningstjänstens sektion på kommunens hemsida skrivit en del om hur man bör elda ”säkert” i dessa tider. Mer information rörande våreldning kan läsas här>>
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.