Brandman Ove Norlin och insatsledare Anders Larsson kunde pusta ut efter räddningsinsatsen. Foto: Camilla Lagerman
Brandkåren ryckte ut och räddade nödställd katt
Nerikes Brandkår fick under måndagseftermiddagen rycka ut på ett något ovanligt larm i Guldsmedshyttan, då en katt hade fastnat med huvudet i en bilfälg. Räddningsuppdraget, som pågick i nära tre timmar, engagerade inte bara personalen på plats utan även privatpersoner som bidrog med allehanda verktyg för att hjälpa den lilla katten ur sin fångenskap.
– Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Strax efter klockan 14:15 på måndagseftermiddagen kallades Räddningstjänsten till en nödsituation av ett något ovanligt slag, där den nödställda var en liten kattpojke som under en upptäcktsfärd i familjens uthus fastnat med huvudet i en plåtfälg.
Väl på plats kunde man konstatera att veterinär behövde tillkallas innan fler fritagningsförsök kunde genomföras, då katten var mycket stressad och satt ordentligt fast med huvudet i fälgens centrumhål.
– När jag såg larmet trodde jag inte att jag skulle mötas av det här, jag förstår inte hur det har gått till. Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Ett intensivt räddningsarbete tillsammans med veterinär från Distriktsveterinärerna. Foto: Camilla Lagerman
När veterinären bedömt den rädda lilla kissen beslutade man snabbt att ge den lugnande för att kunna fortsätta arbetet utan att stressa djuret alldeles för mycket. Ett nytt räddningsförsök inleddes med hjälp av en stor mängd glidslem och en ännu större mängd tålamod, men den lilla katten satt fortfarande fast.
– Det här trodde varken du eller jag när vi vaknade i morse, sade Anders Larsson medan han lugnande klappade katten över huvudet.
Nu började en jakt på bättre verktyg, då man insåg att de man hade med sig riskerade att skada katten istället för att hjälpa den loss, och med hjälp av såväl kollegor som privatpersoner kunde man snabbt få ihop några alternativ att prova.
Efter flera timmars kamp kunde Anders Larsson ta emot katten i sin famn. Foto: Camilla Lagerman
Veterinären täckte försiktigt den lilla kattens huvud för att skydda den mot metallsågens blad medan brandmännen varsamt och metodiskt sågade sig igenom plåtfälgen. Efter nästan tre timmars fångenskap kunde insatsledare Anders Larsson äntligen ta emot den medtagna kissen i sin famn, och ett sus av lättnad gick igenom samtliga på platsen.
– Vilket äventyr det blev, men nu får du vila upp dig, sade Anders Larsson och kliade den lilla kattpojken under hakan.
– Det såg mörkt ut ett tag, men det blev tack och lov en solskenshistoria, sade brandmannen Ove Norlin med ett stort leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.