Brandman Ove Norlin och insatsledare Anders Larsson kunde pusta ut efter räddningsinsatsen. Foto: Camilla Lagerman
Brandkåren ryckte ut och räddade nödställd katt
Nerikes Brandkår fick under måndagseftermiddagen rycka ut på ett något ovanligt larm i Guldsmedshyttan, då en katt hade fastnat med huvudet i en bilfälg. Räddningsuppdraget, som pågick i nära tre timmar, engagerade inte bara personalen på plats utan även privatpersoner som bidrog med allehanda verktyg för att hjälpa den lilla katten ur sin fångenskap.
– Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Strax efter klockan 14:15 på måndagseftermiddagen kallades Räddningstjänsten till en nödsituation av ett något ovanligt slag, där den nödställda var en liten kattpojke som under en upptäcktsfärd i familjens uthus fastnat med huvudet i en plåtfälg.
Väl på plats kunde man konstatera att veterinär behövde tillkallas innan fler fritagningsförsök kunde genomföras, då katten var mycket stressad och satt ordentligt fast med huvudet i fälgens centrumhål.
– När jag såg larmet trodde jag inte att jag skulle mötas av det här, jag förstår inte hur det har gått till. Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Ett intensivt räddningsarbete tillsammans med veterinär från Distriktsveterinärerna. Foto: Camilla Lagerman
När veterinären bedömt den rädda lilla kissen beslutade man snabbt att ge den lugnande för att kunna fortsätta arbetet utan att stressa djuret alldeles för mycket. Ett nytt räddningsförsök inleddes med hjälp av en stor mängd glidslem och en ännu större mängd tålamod, men den lilla katten satt fortfarande fast.
– Det här trodde varken du eller jag när vi vaknade i morse, sade Anders Larsson medan han lugnande klappade katten över huvudet.
Nu började en jakt på bättre verktyg, då man insåg att de man hade med sig riskerade att skada katten istället för att hjälpa den loss, och med hjälp av såväl kollegor som privatpersoner kunde man snabbt få ihop några alternativ att prova.
Efter flera timmars kamp kunde Anders Larsson ta emot katten i sin famn. Foto: Camilla Lagerman
Veterinären täckte försiktigt den lilla kattens huvud för att skydda den mot metallsågens blad medan brandmännen varsamt och metodiskt sågade sig igenom plåtfälgen. Efter nästan tre timmars fångenskap kunde insatsledare Anders Larsson äntligen ta emot den medtagna kissen i sin famn, och ett sus av lättnad gick igenom samtliga på platsen.
– Vilket äventyr det blev, men nu får du vila upp dig, sade Anders Larsson och kliade den lilla kattpojken under hakan.
– Det såg mörkt ut ett tag, men det blev tack och lov en solskenshistoria, sade brandmannen Ove Norlin med ett stort leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 klockan 13:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...