Brandman Ove Norlin och insatsledare Anders Larsson kunde pusta ut efter räddningsinsatsen. Foto: Camilla Lagerman
Brandkåren ryckte ut och räddade nödställd katt
Nerikes Brandkår fick under måndagseftermiddagen rycka ut på ett något ovanligt larm i Guldsmedshyttan, då en katt hade fastnat med huvudet i en bilfälg. Räddningsuppdraget, som pågick i nära tre timmar, engagerade inte bara personalen på plats utan även privatpersoner som bidrog med allehanda verktyg för att hjälpa den lilla katten ur sin fångenskap.
– Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Strax efter klockan 14:15 på måndagseftermiddagen kallades Räddningstjänsten till en nödsituation av ett något ovanligt slag, där den nödställda var en liten kattpojke som under en upptäcktsfärd i familjens uthus fastnat med huvudet i en plåtfälg.
Väl på plats kunde man konstatera att veterinär behövde tillkallas innan fler fritagningsförsök kunde genomföras, då katten var mycket stressad och satt ordentligt fast med huvudet i fälgens centrumhål.
– När jag såg larmet trodde jag inte att jag skulle mötas av det här, jag förstår inte hur det har gått till. Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Ett intensivt räddningsarbete tillsammans med veterinär från Distriktsveterinärerna. Foto: Camilla Lagerman
När veterinären bedömt den rädda lilla kissen beslutade man snabbt att ge den lugnande för att kunna fortsätta arbetet utan att stressa djuret alldeles för mycket. Ett nytt räddningsförsök inleddes med hjälp av en stor mängd glidslem och en ännu större mängd tålamod, men den lilla katten satt fortfarande fast.
– Det här trodde varken du eller jag när vi vaknade i morse, sade Anders Larsson medan han lugnande klappade katten över huvudet.
Nu började en jakt på bättre verktyg, då man insåg att de man hade med sig riskerade att skada katten istället för att hjälpa den loss, och med hjälp av såväl kollegor som privatpersoner kunde man snabbt få ihop några alternativ att prova.
Efter flera timmars kamp kunde Anders Larsson ta emot katten i sin famn. Foto: Camilla Lagerman
Veterinären täckte försiktigt den lilla kattens huvud för att skydda den mot metallsågens blad medan brandmännen varsamt och metodiskt sågade sig igenom plåtfälgen. Efter nästan tre timmars fångenskap kunde insatsledare Anders Larsson äntligen ta emot den medtagna kissen i sin famn, och ett sus av lättnad gick igenom samtliga på platsen.
– Vilket äventyr det blev, men nu får du vila upp dig, sade Anders Larsson och kliade den lilla kattpojken under hakan.
– Det såg mörkt ut ett tag, men det blev tack och lov en solskenshistoria, sade brandmannen Ove Norlin med ett stort leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...