Brandman Ove Norlin och insatsledare Anders Larsson kunde pusta ut efter räddningsinsatsen. Foto: Camilla Lagerman
Brandkåren ryckte ut och räddade nödställd katt
Nerikes Brandkår fick under måndagseftermiddagen rycka ut på ett något ovanligt larm i Guldsmedshyttan, då en katt hade fastnat med huvudet i en bilfälg. Räddningsuppdraget, som pågick i nära tre timmar, engagerade inte bara personalen på plats utan även privatpersoner som bidrog med allehanda verktyg för att hjälpa den lilla katten ur sin fångenskap.
– Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Strax efter klockan 14:15 på måndagseftermiddagen kallades Räddningstjänsten till en nödsituation av ett något ovanligt slag, där den nödställda var en liten kattpojke som under en upptäcktsfärd i familjens uthus fastnat med huvudet i en plåtfälg.
Väl på plats kunde man konstatera att veterinär behövde tillkallas innan fler fritagningsförsök kunde genomföras, då katten var mycket stressad och satt ordentligt fast med huvudet i fälgens centrumhål.
– När jag såg larmet trodde jag inte att jag skulle mötas av det här, jag förstår inte hur det har gått till. Jag har aldrig varit ute på ett liknande uppdrag tidigare, sade insatsledare Anders Larsson.
Ett intensivt räddningsarbete tillsammans med veterinär från Distriktsveterinärerna. Foto: Camilla Lagerman
När veterinären bedömt den rädda lilla kissen beslutade man snabbt att ge den lugnande för att kunna fortsätta arbetet utan att stressa djuret alldeles för mycket. Ett nytt räddningsförsök inleddes med hjälp av en stor mängd glidslem och en ännu större mängd tålamod, men den lilla katten satt fortfarande fast.
– Det här trodde varken du eller jag när vi vaknade i morse, sade Anders Larsson medan han lugnande klappade katten över huvudet.
Nu började en jakt på bättre verktyg, då man insåg att de man hade med sig riskerade att skada katten istället för att hjälpa den loss, och med hjälp av såväl kollegor som privatpersoner kunde man snabbt få ihop några alternativ att prova.
Efter flera timmars kamp kunde Anders Larsson ta emot katten i sin famn. Foto: Camilla Lagerman
Veterinären täckte försiktigt den lilla kattens huvud för att skydda den mot metallsågens blad medan brandmännen varsamt och metodiskt sågade sig igenom plåtfälgen. Efter nästan tre timmars fångenskap kunde insatsledare Anders Larsson äntligen ta emot den medtagna kissen i sin famn, och ett sus av lättnad gick igenom samtliga på platsen.
– Vilket äventyr det blev, men nu får du vila upp dig, sade Anders Larsson och kliade den lilla kattpojken under hakan.
– Det såg mörkt ut ett tag, men det blev tack och lov en solskenshistoria, sade brandmannen Ove Norlin med ett stort leende.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.