Under hösten skall Nerikes Brandkår i Lindesberg anställa deltidsbrandmän. Under tre veckor med start onsdag 9 september, kan alla som är intresserade söka tjänsten.
– Vi brukar ha mellan 20 och 30 sökande varje gång, så det brukar vanligtvis gå bra att finna personal när vi söker, berättar kårchef Mikael Juneholm.
Vid stationen i Lindesberg inkommer cirka 200 larm årligen. Av dessa är majoriteten skarpa och handlar om allt från djur som hamnat i nöd till omfattande bränder eller allvarliga olyckor med dödlig utgång. Nu till hösten kommer man att behöva förstärka personalstyrkan på deltidsbrandmän.
Mikael Juneholm, kårchef i Lindesberg, berättar att det inte brukar vara några större problem att finna personal i närområdet, men att det ändå har blivit lite svårare med åren jämfört med hur det var förr.
– Det kan nog bero på flera faktorer, bland annat att man idag i högre grad arbetar på annan ort. Då är det ju omöjligt att söka tjänsten också eftersom man måste jobba och bo i närområdet, så att man kan ta sig till stationen inom fem minuter efter inkommet larm, säger Juneholm.
Tidigare har Nerikes Brandkår ”kampanjat” för att få fler kvinnor att ansluta till yrket. Det har också gett resultat. Idag arbetar två kvinnor på stationen i Lindesberg. Mikael Juneholm påpekar dock att man inte gör skillnad på kön – allt handlar om att uppfylla kriterierna, att vara en individ med stark fysik och ett starkt psyke samt kunna ta sig till stationen snabbt.
– Det är ju under våra tester som vi kan se vem som är lämplig att arbeta som brandman, oavsett kön, understryker han.
Normalt sett brukar 20-30 personer söka tjänsten som deltidsbrandman. Av alla sökande väljs 10 ut för att genomgå de tester som bland annat handlar om att rent fysiskt kunna påvisa att man klarar uppdraget. De sökande behöver inte ha tidigare utbildning eller erfarenhet av räddningsarbete. Detta får man som nyanställd genom en introduktions- och rökdykarutbildning.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.