Under hösten skall Nerikes Brandkår i Lindesberg anställa deltidsbrandmän. Under tre veckor med start onsdag 9 september, kan alla som är intresserade söka tjänsten.
– Vi brukar ha mellan 20 och 30 sökande varje gång, så det brukar vanligtvis gå bra att finna personal när vi söker, berättar kårchef Mikael Juneholm.
Vid stationen i Lindesberg inkommer cirka 200 larm årligen. Av dessa är majoriteten skarpa och handlar om allt från djur som hamnat i nöd till omfattande bränder eller allvarliga olyckor med dödlig utgång. Nu till hösten kommer man att behöva förstärka personalstyrkan på deltidsbrandmän.
Mikael Juneholm, kårchef i Lindesberg, berättar att det inte brukar vara några större problem att finna personal i närområdet, men att det ändå har blivit lite svårare med åren jämfört med hur det var förr.
– Det kan nog bero på flera faktorer, bland annat att man idag i högre grad arbetar på annan ort. Då är det ju omöjligt att söka tjänsten också eftersom man måste jobba och bo i närområdet, så att man kan ta sig till stationen inom fem minuter efter inkommet larm, säger Juneholm.
Tidigare har Nerikes Brandkår ”kampanjat” för att få fler kvinnor att ansluta till yrket. Det har också gett resultat. Idag arbetar två kvinnor på stationen i Lindesberg. Mikael Juneholm påpekar dock att man inte gör skillnad på kön – allt handlar om att uppfylla kriterierna, att vara en individ med stark fysik och ett starkt psyke samt kunna ta sig till stationen snabbt.
– Det är ju under våra tester som vi kan se vem som är lämplig att arbeta som brandman, oavsett kön, understryker han.
Normalt sett brukar 20-30 personer söka tjänsten som deltidsbrandman. Av alla sökande väljs 10 ut för att genomgå de tester som bland annat handlar om att rent fysiskt kunna påvisa att man klarar uppdraget. De sökande behöver inte ha tidigare utbildning eller erfarenhet av räddningsarbete. Detta får man som nyanställd genom en introduktions- och rökdykarutbildning.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.