Under hösten skall Nerikes Brandkår i Lindesberg anställa deltidsbrandmän. Under tre veckor med start onsdag 9 september, kan alla som är intresserade söka tjänsten.
– Vi brukar ha mellan 20 och 30 sökande varje gång, så det brukar vanligtvis gå bra att finna personal när vi söker, berättar kårchef Mikael Juneholm.
Vid stationen i Lindesberg inkommer cirka 200 larm årligen. Av dessa är majoriteten skarpa och handlar om allt från djur som hamnat i nöd till omfattande bränder eller allvarliga olyckor med dödlig utgång. Nu till hösten kommer man att behöva förstärka personalstyrkan på deltidsbrandmän.
Mikael Juneholm, kårchef i Lindesberg, berättar att det inte brukar vara några större problem att finna personal i närområdet, men att det ändå har blivit lite svårare med åren jämfört med hur det var förr.
– Det kan nog bero på flera faktorer, bland annat att man idag i högre grad arbetar på annan ort. Då är det ju omöjligt att söka tjänsten också eftersom man måste jobba och bo i närområdet, så att man kan ta sig till stationen inom fem minuter efter inkommet larm, säger Juneholm.
Tidigare har Nerikes Brandkår ”kampanjat” för att få fler kvinnor att ansluta till yrket. Det har också gett resultat. Idag arbetar två kvinnor på stationen i Lindesberg. Mikael Juneholm påpekar dock att man inte gör skillnad på kön – allt handlar om att uppfylla kriterierna, att vara en individ med stark fysik och ett starkt psyke samt kunna ta sig till stationen snabbt.
– Det är ju under våra tester som vi kan se vem som är lämplig att arbeta som brandman, oavsett kön, understryker han.
Normalt sett brukar 20-30 personer söka tjänsten som deltidsbrandman. Av alla sökande väljs 10 ut för att genomgå de tester som bland annat handlar om att rent fysiskt kunna påvisa att man klarar uppdraget. De sökande behöver inte ha tidigare utbildning eller erfarenhet av räddningsarbete. Detta får man som nyanställd genom en introduktions- och rökdykarutbildning.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.