Under hösten skall Nerikes Brandkår i Lindesberg anställa deltidsbrandmän. Under tre veckor med start onsdag 9 september, kan alla som är intresserade söka tjänsten.
– Vi brukar ha mellan 20 och 30 sökande varje gång, så det brukar vanligtvis gå bra att finna personal när vi söker, berättar kårchef Mikael Juneholm.
Vid stationen i Lindesberg inkommer cirka 200 larm årligen. Av dessa är majoriteten skarpa och handlar om allt från djur som hamnat i nöd till omfattande bränder eller allvarliga olyckor med dödlig utgång. Nu till hösten kommer man att behöva förstärka personalstyrkan på deltidsbrandmän.
Mikael Juneholm, kårchef i Lindesberg, berättar att det inte brukar vara några större problem att finna personal i närområdet, men att det ändå har blivit lite svårare med åren jämfört med hur det var förr.
– Det kan nog bero på flera faktorer, bland annat att man idag i högre grad arbetar på annan ort. Då är det ju omöjligt att söka tjänsten också eftersom man måste jobba och bo i närområdet, så att man kan ta sig till stationen inom fem minuter efter inkommet larm, säger Juneholm.
Tidigare har Nerikes Brandkår ”kampanjat” för att få fler kvinnor att ansluta till yrket. Det har också gett resultat. Idag arbetar två kvinnor på stationen i Lindesberg. Mikael Juneholm påpekar dock att man inte gör skillnad på kön – allt handlar om att uppfylla kriterierna, att vara en individ med stark fysik och ett starkt psyke samt kunna ta sig till stationen snabbt.
– Det är ju under våra tester som vi kan se vem som är lämplig att arbeta som brandman, oavsett kön, understryker han.
Normalt sett brukar 20-30 personer söka tjänsten som deltidsbrandman. Av alla sökande väljs 10 ut för att genomgå de tester som bland annat handlar om att rent fysiskt kunna påvisa att man klarar uppdraget. De sökande behöver inte ha tidigare utbildning eller erfarenhet av räddningsarbete. Detta får man som nyanställd genom en introduktions- och rökdykarutbildning.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.