Kulturchef Anders Brännström vill göra mer för kulturen i Lindesberg – och för ungdomarna framförallt. I ett mycket omfattande förslag till handlingsprogram vill Brännström och övriga som arbetat fram underlaget att kommunen satsar mer på kultur. Egentligen handlar det mer om att återgå till hur det var för förr. –Kulturen har verkligen fått backa tillbaka lite under tidens gång. För en 10-15 år sedan satsades mycket mer pengar på detta område. Det handlar nu om att komma tillbaka till den nivå vi hade då. Och självklart ska ungdomarna stå i centrum, de är ju trots allt vår framtid, säger Brännström.
Programmet innehåller en otrolig mängd förslag och idéer. Kulturchefen påpekar att långt ifrån allt går att genomföra nu och man får därför prioritera vissa intressen. –Självklart är det så. Det skulle kosta väldigt mycket pengar att genomföra samtliga förslag, så det har jag egentligen inte räknat med. Prioriteten ligger på ungdomarna, de kommer i första hand för mig, berättar Brännström. Bland annat vill han ta fram nya lokaler för musiker och konserter. För ändamålet vill han att kommunen köper det gamla tegelhuset vägg-i-vägg med Bergslagsposten.
-Huset står ju tomt idag och är dessutom till salu. Det skulle vara mycket lämpligt för just replokaler, konserter och disco. I dagens musikhus som ungdomarna har på Kullgatan finns inte ens en scen som kan kallas scen. Konserterna där har varit ganska dåliga på grund av det, vilket är synd. Därför tycker jag handlingsprogrammets viktigaste förslag är just att ordna ett nytt musikhus för ungdomarna i stan, säger Anders Brännström.
Även den årligen återkommande musikfestivalen AugustiBuller berörs av förslaget i handlingsprogrammet. Kommunen bör skjuta till med betydligt mycket mer än vad som tidigare har gjorts. Senast fick arrangörerna bidrag på 60 000 kronor för ändamålet vilket är alldeles för lite enligt personerna bakom förslaget. AugustiBuller är en så pass viktig del i Lindesbergs kultur, inte bara för invånarna i Lindesberg. Ordet ”Buller” har idag blivit ett begrepp ute i Sverige och festivalen drar mycket folk till staden. Därför tycker man det är viktigt att festivalen får all hjälp man kan ge för att hela arrangemanget ska bli större och bättre.
Idag, torsdag, kommer politikerna få ta del av handlingsprogrammet och blir utslaget positivt från deras håll går ärendet vidare till kommunfullmäktige senare.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.