Brännström vill satsa på ungdomarna och musiklivet

Kulturchef Anders Brännström vill göra mer för kulturen i Lindesberg – och för ungdomarna framförallt. I ett mycket omfattande förslag till handlingsprogram vill Brännström och övriga som arbetat fram underlaget att kommunen satsar mer på kultur. Egentligen handlar det mer om att återgå till hur det var för förr. –Kulturen har verkligen fått backa tillbaka lite under tidens gång. För en 10-15 år sedan satsades mycket mer pengar på detta område. Det handlar nu om att komma tillbaka till den nivå vi hade då. Och självklart ska ungdomarna stå i centrum, de är ju trots allt vår framtid, säger Brännström.

Programmet innehåller en otrolig mängd förslag och idéer. Kulturchefen påpekar att långt ifrån allt går att genomföra nu och man får därför prioritera vissa intressen. –Självklart är det så. Det skulle kosta väldigt mycket pengar att genomföra samtliga förslag, så det har jag egentligen inte räknat med. Prioriteten ligger på ungdomarna, de kommer i första hand för mig, berättar Brännström. Bland annat vill han ta fram nya lokaler för musiker och konserter. För ändamålet vill han att kommunen köper det gamla tegelhuset vägg-i-vägg med Bergslagsposten.

-Huset står ju tomt idag och är dessutom till salu. Det skulle vara mycket lämpligt för just replokaler, konserter och disco. I dagens musikhus som ungdomarna har på Kullgatan finns inte ens en scen som kan kallas scen. Konserterna där har varit ganska dåliga på grund av det, vilket är synd. Därför tycker jag handlingsprogrammets viktigaste förslag är just att ordna ett nytt musikhus för ungdomarna i stan, säger Anders Brännström.

Även den årligen återkommande musikfestivalen AugustiBuller berörs av förslaget i handlingsprogrammet. Kommunen bör skjuta till med betydligt mycket mer än vad som tidigare har gjorts. Senast fick arrangörerna bidrag på 60 000 kronor för ändamålet vilket är alldeles för lite enligt personerna bakom förslaget. AugustiBuller är en så pass viktig del i Lindesbergs kultur, inte bara för invånarna i Lindesberg. Ordet ”Buller” har idag blivit ett begrepp ute i Sverige och festivalen drar mycket folk till staden. Därför tycker man det är viktigt att festivalen får all hjälp man kan ge för att hela arrangemanget ska bli större och bättre.

Idag, torsdag, kommer politikerna få ta del av handlingsprogrammet och blir utslaget positivt från deras håll går ärendet vidare till kommunfullmäktige senare.

Publicerad 14 februari 2002 klockan 09:17

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
6 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
3 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-07-16 14:46