Kulturchef Anders Brännström vill göra mer för kulturen i Lindesberg – och för ungdomarna framförallt. I ett mycket omfattande förslag till handlingsprogram vill Brännström och övriga som arbetat fram underlaget att kommunen satsar mer på kultur. Egentligen handlar det mer om att återgå till hur det var för förr. –Kulturen har verkligen fått backa tillbaka lite under tidens gång. För en 10-15 år sedan satsades mycket mer pengar på detta område. Det handlar nu om att komma tillbaka till den nivå vi hade då. Och självklart ska ungdomarna stå i centrum, de är ju trots allt vår framtid, säger Brännström.
Programmet innehåller en otrolig mängd förslag och idéer. Kulturchefen påpekar att långt ifrån allt går att genomföra nu och man får därför prioritera vissa intressen. –Självklart är det så. Det skulle kosta väldigt mycket pengar att genomföra samtliga förslag, så det har jag egentligen inte räknat med. Prioriteten ligger på ungdomarna, de kommer i första hand för mig, berättar Brännström. Bland annat vill han ta fram nya lokaler för musiker och konserter. För ändamålet vill han att kommunen köper det gamla tegelhuset vägg-i-vägg med Bergslagsposten.
-Huset står ju tomt idag och är dessutom till salu. Det skulle vara mycket lämpligt för just replokaler, konserter och disco. I dagens musikhus som ungdomarna har på Kullgatan finns inte ens en scen som kan kallas scen. Konserterna där har varit ganska dåliga på grund av det, vilket är synd. Därför tycker jag handlingsprogrammets viktigaste förslag är just att ordna ett nytt musikhus för ungdomarna i stan, säger Anders Brännström.
Även den årligen återkommande musikfestivalen AugustiBuller berörs av förslaget i handlingsprogrammet. Kommunen bör skjuta till med betydligt mycket mer än vad som tidigare har gjorts. Senast fick arrangörerna bidrag på 60 000 kronor för ändamålet vilket är alldeles för lite enligt personerna bakom förslaget. AugustiBuller är en så pass viktig del i Lindesbergs kultur, inte bara för invånarna i Lindesberg. Ordet ”Buller” har idag blivit ett begrepp ute i Sverige och festivalen drar mycket folk till staden. Därför tycker man det är viktigt att festivalen får all hjälp man kan ge för att hela arrangemanget ska bli större och bättre.
Idag, torsdag, kommer politikerna få ta del av handlingsprogrammet och blir utslaget positivt från deras håll går ärendet vidare till kommunfullmäktige senare.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.