Kulturchef Anders Brännström vill göra mer för kulturen i Lindesberg – och för ungdomarna framförallt. I ett mycket omfattande förslag till handlingsprogram vill Brännström och övriga som arbetat fram underlaget att kommunen satsar mer på kultur. Egentligen handlar det mer om att återgå till hur det var för förr. –Kulturen har verkligen fått backa tillbaka lite under tidens gång. För en 10-15 år sedan satsades mycket mer pengar på detta område. Det handlar nu om att komma tillbaka till den nivå vi hade då. Och självklart ska ungdomarna stå i centrum, de är ju trots allt vår framtid, säger Brännström.
Programmet innehåller en otrolig mängd förslag och idéer. Kulturchefen påpekar att långt ifrån allt går att genomföra nu och man får därför prioritera vissa intressen. –Självklart är det så. Det skulle kosta väldigt mycket pengar att genomföra samtliga förslag, så det har jag egentligen inte räknat med. Prioriteten ligger på ungdomarna, de kommer i första hand för mig, berättar Brännström. Bland annat vill han ta fram nya lokaler för musiker och konserter. För ändamålet vill han att kommunen köper det gamla tegelhuset vägg-i-vägg med Bergslagsposten.
-Huset står ju tomt idag och är dessutom till salu. Det skulle vara mycket lämpligt för just replokaler, konserter och disco. I dagens musikhus som ungdomarna har på Kullgatan finns inte ens en scen som kan kallas scen. Konserterna där har varit ganska dåliga på grund av det, vilket är synd. Därför tycker jag handlingsprogrammets viktigaste förslag är just att ordna ett nytt musikhus för ungdomarna i stan, säger Anders Brännström.
Även den årligen återkommande musikfestivalen AugustiBuller berörs av förslaget i handlingsprogrammet. Kommunen bör skjuta till med betydligt mycket mer än vad som tidigare har gjorts. Senast fick arrangörerna bidrag på 60 000 kronor för ändamålet vilket är alldeles för lite enligt personerna bakom förslaget. AugustiBuller är en så pass viktig del i Lindesbergs kultur, inte bara för invånarna i Lindesberg. Ordet ”Buller” har idag blivit ett begrepp ute i Sverige och festivalen drar mycket folk till staden. Därför tycker man det är viktigt att festivalen får all hjälp man kan ge för att hela arrangemanget ska bli större och bättre.
Idag, torsdag, kommer politikerna få ta del av handlingsprogrammet och blir utslaget positivt från deras håll går ärendet vidare till kommunfullmäktige senare.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.