Kulturchef Anders Brännström vill göra mer för kulturen i Lindesberg – och för ungdomarna framförallt. I ett mycket omfattande förslag till handlingsprogram vill Brännström och övriga som arbetat fram underlaget att kommunen satsar mer på kultur. Egentligen handlar det mer om att återgå till hur det var för förr. –Kulturen har verkligen fått backa tillbaka lite under tidens gång. För en 10-15 år sedan satsades mycket mer pengar på detta område. Det handlar nu om att komma tillbaka till den nivå vi hade då. Och självklart ska ungdomarna stå i centrum, de är ju trots allt vår framtid, säger Brännström.
Programmet innehåller en otrolig mängd förslag och idéer. Kulturchefen påpekar att långt ifrån allt går att genomföra nu och man får därför prioritera vissa intressen. –Självklart är det så. Det skulle kosta väldigt mycket pengar att genomföra samtliga förslag, så det har jag egentligen inte räknat med. Prioriteten ligger på ungdomarna, de kommer i första hand för mig, berättar Brännström. Bland annat vill han ta fram nya lokaler för musiker och konserter. För ändamålet vill han att kommunen köper det gamla tegelhuset vägg-i-vägg med Bergslagsposten.
-Huset står ju tomt idag och är dessutom till salu. Det skulle vara mycket lämpligt för just replokaler, konserter och disco. I dagens musikhus som ungdomarna har på Kullgatan finns inte ens en scen som kan kallas scen. Konserterna där har varit ganska dåliga på grund av det, vilket är synd. Därför tycker jag handlingsprogrammets viktigaste förslag är just att ordna ett nytt musikhus för ungdomarna i stan, säger Anders Brännström.
Även den årligen återkommande musikfestivalen AugustiBuller berörs av förslaget i handlingsprogrammet. Kommunen bör skjuta till med betydligt mycket mer än vad som tidigare har gjorts. Senast fick arrangörerna bidrag på 60 000 kronor för ändamålet vilket är alldeles för lite enligt personerna bakom förslaget. AugustiBuller är en så pass viktig del i Lindesbergs kultur, inte bara för invånarna i Lindesberg. Ordet ”Buller” har idag blivit ett begrepp ute i Sverige och festivalen drar mycket folk till staden. Därför tycker man det är viktigt att festivalen får all hjälp man kan ge för att hela arrangemanget ska bli större och bättre.
Idag, torsdag, kommer politikerna få ta del av handlingsprogrammet och blir utslaget positivt från deras håll går ärendet vidare till kommunfullmäktige senare.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.