På onsdagsförmiddagen ställdes en surfdator ut vid databutiken Fromells MediaData där de som vill prova på Bredband nu kan stilla sin nyfikenhet. Många i Lindesberg har, sedan PowerNet kom till stan, undrat hur det fungerar och hur fort det går att surfa. Nu är det bara att prova på det och se det med egna ögon. –Många har ju varit skeptiska till det här, och det med all rätt. Man vill ju gärna prova själv och se hur det fungerar innan man bestämmer sig. Det är ju precis som när man köper en bil, man vill testa först, så enkelt är det, säger Michael Fromell.
PowerNet kommer i slutet av denna vecka att leverera ytterligare ca 30 st bredbandspaket till Lindesberg. -Det är tillräckligt för att alla som har beställt ska kunna koppla upp sig, berättar Martin Levy, områdesansvarig på PowerNet. Några extra paket kommer även att levereras till Fromells för nya PowerNet-kunder, tillägger han. Det som nu är prioritet ett är att sätta upp fler antenner för att öka täckningsområdet. Det kommer man att göra i nästa vecka. –Vi väntar nu på att få klartecken från HSB att montera upp en antenn på Norevägen 6. De ska ha ett styrelsemöte på torsdag kväll, och tidigast på fredag får vi veta om vi får tillgång till deras hustak. Därför kan vi inte åka upp till Lindesberg förrän i nästa vecka och påbörja arbetet, berättar Martin.
Utöver området vid ICA Östermalm är Stadsskogen, Norslund och Skottbackarna platser som idag inte har full täckning och som kommer att ses över. Vid Stadsskogen och Norslund ser man idag inga problem med att installera antenner eftersom det finns många intressenter i områdena. Värre är det vid Skottbackarna. Där har endast två personer anmält sitt intresse och därför kan PowerNet varken svara ja eller nej på frågan om det blir full täckning i området.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.