På onsdagsförmiddagen ställdes en surfdator ut vid databutiken Fromells MediaData där de som vill prova på Bredband nu kan stilla sin nyfikenhet. Många i Lindesberg har, sedan PowerNet kom till stan, undrat hur det fungerar och hur fort det går att surfa. Nu är det bara att prova på det och se det med egna ögon. –Många har ju varit skeptiska till det här, och det med all rätt. Man vill ju gärna prova själv och se hur det fungerar innan man bestämmer sig. Det är ju precis som när man köper en bil, man vill testa först, så enkelt är det, säger Michael Fromell.
PowerNet kommer i slutet av denna vecka att leverera ytterligare ca 30 st bredbandspaket till Lindesberg. -Det är tillräckligt för att alla som har beställt ska kunna koppla upp sig, berättar Martin Levy, områdesansvarig på PowerNet. Några extra paket kommer även att levereras till Fromells för nya PowerNet-kunder, tillägger han. Det som nu är prioritet ett är att sätta upp fler antenner för att öka täckningsområdet. Det kommer man att göra i nästa vecka. –Vi väntar nu på att få klartecken från HSB att montera upp en antenn på Norevägen 6. De ska ha ett styrelsemöte på torsdag kväll, och tidigast på fredag får vi veta om vi får tillgång till deras hustak. Därför kan vi inte åka upp till Lindesberg förrän i nästa vecka och påbörja arbetet, berättar Martin.
Utöver området vid ICA Östermalm är Stadsskogen, Norslund och Skottbackarna platser som idag inte har full täckning och som kommer att ses över. Vid Stadsskogen och Norslund ser man idag inga problem med att installera antenner eftersom det finns många intressenter i områdena. Värre är det vid Skottbackarna. Där har endast två personer anmält sitt intresse och därför kan PowerNet varken svara ja eller nej på frågan om det blir full täckning i området.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.