På onsdagsförmiddagen ställdes en surfdator ut vid databutiken Fromells MediaData där de som vill prova på Bredband nu kan stilla sin nyfikenhet. Många i Lindesberg har, sedan PowerNet kom till stan, undrat hur det fungerar och hur fort det går att surfa. Nu är det bara att prova på det och se det med egna ögon. –Många har ju varit skeptiska till det här, och det med all rätt. Man vill ju gärna prova själv och se hur det fungerar innan man bestämmer sig. Det är ju precis som när man köper en bil, man vill testa först, så enkelt är det, säger Michael Fromell.
PowerNet kommer i slutet av denna vecka att leverera ytterligare ca 30 st bredbandspaket till Lindesberg. -Det är tillräckligt för att alla som har beställt ska kunna koppla upp sig, berättar Martin Levy, områdesansvarig på PowerNet. Några extra paket kommer även att levereras till Fromells för nya PowerNet-kunder, tillägger han. Det som nu är prioritet ett är att sätta upp fler antenner för att öka täckningsområdet. Det kommer man att göra i nästa vecka. –Vi väntar nu på att få klartecken från HSB att montera upp en antenn på Norevägen 6. De ska ha ett styrelsemöte på torsdag kväll, och tidigast på fredag får vi veta om vi får tillgång till deras hustak. Därför kan vi inte åka upp till Lindesberg förrän i nästa vecka och påbörja arbetet, berättar Martin.
Utöver området vid ICA Östermalm är Stadsskogen, Norslund och Skottbackarna platser som idag inte har full täckning och som kommer att ses över. Vid Stadsskogen och Norslund ser man idag inga problem med att installera antenner eftersom det finns många intressenter i områdena. Värre är det vid Skottbackarna. Där har endast två personer anmält sitt intresse och därför kan PowerNet varken svara ja eller nej på frågan om det blir full täckning i området.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.