På onsdagsförmiddagen ställdes en surfdator ut vid databutiken Fromells MediaData där de som vill prova på Bredband nu kan stilla sin nyfikenhet. Många i Lindesberg har, sedan PowerNet kom till stan, undrat hur det fungerar och hur fort det går att surfa. Nu är det bara att prova på det och se det med egna ögon. –Många har ju varit skeptiska till det här, och det med all rätt. Man vill ju gärna prova själv och se hur det fungerar innan man bestämmer sig. Det är ju precis som när man köper en bil, man vill testa först, så enkelt är det, säger Michael Fromell.
PowerNet kommer i slutet av denna vecka att leverera ytterligare ca 30 st bredbandspaket till Lindesberg. -Det är tillräckligt för att alla som har beställt ska kunna koppla upp sig, berättar Martin Levy, områdesansvarig på PowerNet. Några extra paket kommer även att levereras till Fromells för nya PowerNet-kunder, tillägger han. Det som nu är prioritet ett är att sätta upp fler antenner för att öka täckningsområdet. Det kommer man att göra i nästa vecka. –Vi väntar nu på att få klartecken från HSB att montera upp en antenn på Norevägen 6. De ska ha ett styrelsemöte på torsdag kväll, och tidigast på fredag får vi veta om vi får tillgång till deras hustak. Därför kan vi inte åka upp till Lindesberg förrän i nästa vecka och påbörja arbetet, berättar Martin.
Utöver området vid ICA Östermalm är Stadsskogen, Norslund och Skottbackarna platser som idag inte har full täckning och som kommer att ses över. Vid Stadsskogen och Norslund ser man idag inga problem med att installera antenner eftersom det finns många intressenter i områdena. Värre är det vid Skottbackarna. Där har endast två personer anmält sitt intresse och därför kan PowerNet varken svara ja eller nej på frågan om det blir full täckning i området.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.