På onsdagsförmiddagen ställdes en surfdator ut vid databutiken Fromells MediaData där de som vill prova på Bredband nu kan stilla sin nyfikenhet. Många i Lindesberg har, sedan PowerNet kom till stan, undrat hur det fungerar och hur fort det går att surfa. Nu är det bara att prova på det och se det med egna ögon. –Många har ju varit skeptiska till det här, och det med all rätt. Man vill ju gärna prova själv och se hur det fungerar innan man bestämmer sig. Det är ju precis som när man köper en bil, man vill testa först, så enkelt är det, säger Michael Fromell.
PowerNet kommer i slutet av denna vecka att leverera ytterligare ca 30 st bredbandspaket till Lindesberg. -Det är tillräckligt för att alla som har beställt ska kunna koppla upp sig, berättar Martin Levy, områdesansvarig på PowerNet. Några extra paket kommer även att levereras till Fromells för nya PowerNet-kunder, tillägger han. Det som nu är prioritet ett är att sätta upp fler antenner för att öka täckningsområdet. Det kommer man att göra i nästa vecka. –Vi väntar nu på att få klartecken från HSB att montera upp en antenn på Norevägen 6. De ska ha ett styrelsemöte på torsdag kväll, och tidigast på fredag får vi veta om vi får tillgång till deras hustak. Därför kan vi inte åka upp till Lindesberg förrän i nästa vecka och påbörja arbetet, berättar Martin.
Utöver området vid ICA Östermalm är Stadsskogen, Norslund och Skottbackarna platser som idag inte har full täckning och som kommer att ses över. Vid Stadsskogen och Norslund ser man idag inga problem med att installera antenner eftersom det finns många intressenter i områdena. Värre är det vid Skottbackarna. Där har endast två personer anmält sitt intresse och därför kan PowerNet varken svara ja eller nej på frågan om det blir full täckning i området.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.