Bredbandsupphandlingen blev klar för ca två månader sedan. Även om det tog något längre tid än man räknat med, så fanns ändå en förhoppning om att bredbandsutbyggnaden i Örebro län inte skulle dröja allt för länge. Först såg det ut att bli klart redan till våren 2003, men då upphandlingen drog ut på tiden lutade det mer åt ett slutdatum under sommaren. Nu ser det betydligt dystrare ut för de som hoppats på snabbare surfning i sommar. Bredbandsutbyggnaden kommer att vara helt färdig först inom ett års tid. Förhoppningsvis kan de första nya bredbandskunderna börja surfa i höst. Den uppgiften kanske ändå ska tas med en nypa salt med tanke på hur det utvecklat sig under arbetets gång.
Även om den utvalda operatören Skanova, som kommer att vara de som bygger detta omfattande bredbandsnät, redan står klara att sätta igång finns det saker som måste lösas mellan kommunerna i länet. Det har blivit en politiskt fråga hur man ska gå tillväga. Samtliga kommuner i norra länsdelen är ense, och i stort sett alla andra också – bortsett från Örebro och Kumla kommun. Anledningen till att det dröjer beror på att Örebro och Kumla sedan tidigare har ett eget bredbandsnät. –Man vet inte riktigt hur man ska göra i dessa två kommuner, berättar Lindesbergs kommuns it-chef Bo Bäckman. Hur kommunerna ska samarbeta i utbyggnaden ska politikerna vara överens om under april månad.
*Bredbandsutbyggnaden kommer att göra det möjligt för ca 90 procent av kommunens invånare att få tillgång till bredband via ADSL-teknik. Bredbandsnätet kommer att vara ett öppet nät, det vill säga att även andra operatörer får tillgång till det. Det betyder att man som kund inte blir låst vid en operatör, utan kan välja andra ADSL-operatörer än t ex Telia. Inom nätet kommer bland annat ip-telefoni att vara möjligt.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.