Nu på söndag sker den officiella invigningen av Kristinavägen. Bland tomtar och Luciakandidater, är det kommunchef Peter Bring och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder som kliver fram i rampljuset för att hålla i detta inslag, som är en del i köpmännens julskyltsöndag.
Det är förvisso ganska länge sedan som vägen öppnades efter ombyggnad och borttagning av gupp, men det är ändå viktigt att under ceremoniella begivenheter markera att bygget av Kristinavägen är genomfört samt att uppmuntra invånarna att stötta stadens näringsidkare, som hållit ut och tagit smällen för ett vackrare centrum. Så har man resonerat från Lindesbergs kommun, som nu alltså kommer att hålla en officiell invigning under köpmännens första skyltsöndag – nu på söndag.
Det är Peter Bring och Anders Ceder som skall hålla i invigningen. Herrarna kommer dessutom få äran att hålla i köpmännens lotteridragning ”Guppdraget”.
Mattias Eriksson, ordförande för Svensk Handel Lindesberg, presenterar idag inslagslistan över söndagens handelsfest och dess hålltider. Det som ej framgår där, är att man kommer att placera ut mänger av marschaller för att höja stämningen i centrum. Medarrangör/sponsor är NCC.
Julskyltningen på söndag ser ut som följer:
Kl. 11:00
Butikerna öppnar
Kl. 12:00
Tomten tar emot önskelistor i Flugparken
Kl. 13:00
David och Jesper spelar på Norrtullstorget.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Mellan kl. 13:00-17:00: Julpyssel på biblioteket.
Kl. 13:30-15:00
Ponnyridning i Flugparken.
Kl. 14:00
Presentation av årets Luciakandidater på Norrtullstorget.
Samtidigt börjar turer med häst och vagn från samma plats.
Kl. 15:00
David och Jesper spelar. Tomten tar emot ännu fler önskelistor i Flugparken.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Kl. 16:00
Presentation samt lottning av Lucia sker på Norrtullstorget.
Kl. 16:30 (cirka)
Peter Bring och Anders Ceder inviger Kristinavägen samt håller i dragningen av presentkortslotteriet Guppdraget. Plats: Flugparken. Lucia med tärnor medverkar.
Kl. 17:00
Butikerna stänger.
Kl. 17:30
Eldskulpturer på Loppholmarna.
Fotnot: Under dagen kommer Norrtullstorget även erbjuda inslag i regi av ICA Supermarket och Kurts Herrmode. Bland annat kommer man bjuda på korv med bröd, glögg och pepparkaka samt tunnbröd.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.