Nu på söndag sker den officiella invigningen av Kristinavägen. Bland tomtar och Luciakandidater, är det kommunchef Peter Bring och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder som kliver fram i rampljuset för att hålla i detta inslag, som är en del i köpmännens julskyltsöndag.
Det är förvisso ganska länge sedan som vägen öppnades efter ombyggnad och borttagning av gupp, men det är ändå viktigt att under ceremoniella begivenheter markera att bygget av Kristinavägen är genomfört samt att uppmuntra invånarna att stötta stadens näringsidkare, som hållit ut och tagit smällen för ett vackrare centrum. Så har man resonerat från Lindesbergs kommun, som nu alltså kommer att hålla en officiell invigning under köpmännens första skyltsöndag – nu på söndag.
Det är Peter Bring och Anders Ceder som skall hålla i invigningen. Herrarna kommer dessutom få äran att hålla i köpmännens lotteridragning ”Guppdraget”.
Mattias Eriksson, ordförande för Svensk Handel Lindesberg, presenterar idag inslagslistan över söndagens handelsfest och dess hålltider. Det som ej framgår där, är att man kommer att placera ut mänger av marschaller för att höja stämningen i centrum. Medarrangör/sponsor är NCC.
Julskyltningen på söndag ser ut som följer:
Kl. 11:00
Butikerna öppnar
Kl. 12:00
Tomten tar emot önskelistor i Flugparken
Kl. 13:00
David och Jesper spelar på Norrtullstorget.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Mellan kl. 13:00-17:00: Julpyssel på biblioteket.
Kl. 13:30-15:00
Ponnyridning i Flugparken.
Kl. 14:00
Presentation av årets Luciakandidater på Norrtullstorget.
Samtidigt börjar turer med häst och vagn från samma plats.
Kl. 15:00
David och Jesper spelar. Tomten tar emot ännu fler önskelistor i Flugparken.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Kl. 16:00
Presentation samt lottning av Lucia sker på Norrtullstorget.
Kl. 16:30 (cirka)
Peter Bring och Anders Ceder inviger Kristinavägen samt håller i dragningen av presentkortslotteriet Guppdraget. Plats: Flugparken. Lucia med tärnor medverkar.
Kl. 17:00
Butikerna stänger.
Kl. 17:30
Eldskulpturer på Loppholmarna.
Fotnot: Under dagen kommer Norrtullstorget även erbjuda inslag i regi av ICA Supermarket och Kurts Herrmode. Bland annat kommer man bjuda på korv med bröd, glögg och pepparkaka samt tunnbröd.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.