Nu på söndag sker den officiella invigningen av Kristinavägen. Bland tomtar och Luciakandidater, är det kommunchef Peter Bring och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder som kliver fram i rampljuset för att hålla i detta inslag, som är en del i köpmännens julskyltsöndag.
Det är förvisso ganska länge sedan som vägen öppnades efter ombyggnad och borttagning av gupp, men det är ändå viktigt att under ceremoniella begivenheter markera att bygget av Kristinavägen är genomfört samt att uppmuntra invånarna att stötta stadens näringsidkare, som hållit ut och tagit smällen för ett vackrare centrum. Så har man resonerat från Lindesbergs kommun, som nu alltså kommer att hålla en officiell invigning under köpmännens första skyltsöndag – nu på söndag.
Det är Peter Bring och Anders Ceder som skall hålla i invigningen. Herrarna kommer dessutom få äran att hålla i köpmännens lotteridragning ”Guppdraget”.
Mattias Eriksson, ordförande för Svensk Handel Lindesberg, presenterar idag inslagslistan över söndagens handelsfest och dess hålltider. Det som ej framgår där, är att man kommer att placera ut mänger av marschaller för att höja stämningen i centrum. Medarrangör/sponsor är NCC.
Julskyltningen på söndag ser ut som följer:
Kl. 11:00
Butikerna öppnar
Kl. 12:00
Tomten tar emot önskelistor i Flugparken
Kl. 13:00
David och Jesper spelar på Norrtullstorget.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Mellan kl. 13:00-17:00: Julpyssel på biblioteket.
Kl. 13:30-15:00
Ponnyridning i Flugparken.
Kl. 14:00
Presentation av årets Luciakandidater på Norrtullstorget.
Samtidigt börjar turer med häst och vagn från samma plats.
Kl. 15:00
David och Jesper spelar. Tomten tar emot ännu fler önskelistor i Flugparken.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Kl. 16:00
Presentation samt lottning av Lucia sker på Norrtullstorget.
Kl. 16:30 (cirka)
Peter Bring och Anders Ceder inviger Kristinavägen samt håller i dragningen av presentkortslotteriet Guppdraget. Plats: Flugparken. Lucia med tärnor medverkar.
Kl. 17:00
Butikerna stänger.
Kl. 17:30
Eldskulpturer på Loppholmarna.
Fotnot: Under dagen kommer Norrtullstorget även erbjuda inslag i regi av ICA Supermarket och Kurts Herrmode. Bland annat kommer man bjuda på korv med bröd, glögg och pepparkaka samt tunnbröd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.