Nu på söndag sker den officiella invigningen av Kristinavägen. Bland tomtar och Luciakandidater, är det kommunchef Peter Bring och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder som kliver fram i rampljuset för att hålla i detta inslag, som är en del i köpmännens julskyltsöndag.
Det är förvisso ganska länge sedan som vägen öppnades efter ombyggnad och borttagning av gupp, men det är ändå viktigt att under ceremoniella begivenheter markera att bygget av Kristinavägen är genomfört samt att uppmuntra invånarna att stötta stadens näringsidkare, som hållit ut och tagit smällen för ett vackrare centrum. Så har man resonerat från Lindesbergs kommun, som nu alltså kommer att hålla en officiell invigning under köpmännens första skyltsöndag – nu på söndag.
Det är Peter Bring och Anders Ceder som skall hålla i invigningen. Herrarna kommer dessutom få äran att hålla i köpmännens lotteridragning ”Guppdraget”.
Mattias Eriksson, ordförande för Svensk Handel Lindesberg, presenterar idag inslagslistan över söndagens handelsfest och dess hålltider. Det som ej framgår där, är att man kommer att placera ut mänger av marschaller för att höja stämningen i centrum. Medarrangör/sponsor är NCC.
Julskyltningen på söndag ser ut som följer:
Kl. 11:00
Butikerna öppnar
Kl. 12:00
Tomten tar emot önskelistor i Flugparken
Kl. 13:00
David och Jesper spelar på Norrtullstorget.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Mellan kl. 13:00-17:00: Julpyssel på biblioteket.
Kl. 13:30-15:00
Ponnyridning i Flugparken.
Kl. 14:00
Presentation av årets Luciakandidater på Norrtullstorget.
Samtidigt börjar turer med häst och vagn från samma plats.
Kl. 15:00
David och Jesper spelar. Tomten tar emot ännu fler önskelistor i Flugparken.
Traditionella julsånger och dans på biblioteket.
Kl. 16:00
Presentation samt lottning av Lucia sker på Norrtullstorget.
Kl. 16:30 (cirka)
Peter Bring och Anders Ceder inviger Kristinavägen samt håller i dragningen av presentkortslotteriet Guppdraget. Plats: Flugparken. Lucia med tärnor medverkar.
Kl. 17:00
Butikerna stänger.
Kl. 17:30
Eldskulpturer på Loppholmarna.
Fotnot: Under dagen kommer Norrtullstorget även erbjuda inslag i regi av ICA Supermarket och Kurts Herrmode. Bland annat kommer man bjuda på korv med bröd, glögg och pepparkaka samt tunnbröd.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.