Under tisdagen kommer kommunstyrelsen behandla ärendet huruvida Lindesbergs kommun ska ingå i det så kallade Mälardalsrådet eller inte. I Mälardalsrådet ingår bland annat kommuner i Stockholmsområdet samt Mälardalen. Två områden som är expansiva och för Lindesberg viktigt att synas i. Inte minst för att locka företag eller nya invånare till oss.
Att bli medlemmar i rådet betyder också att Lindesberg kan vara med och påverka.
-Det här är ju ett sätt att koppla oss till Mälardalen och dra nytta av samt påverka på ett sätt som inte är möjligt om vi står utanför. Det är en intressant och expansiv region som vi kan få ut mycket av, säger kommunchef Peter Bring.
Redan i våras kontaktades Lindesbergs kommun av en representant ur rådet för ansökan om medlemskap. Dock konstaterades omgående att ett medlemskap i år inte var möjligt, bland annat för att ekonomin inte tillät några övriga utgifter under pågående ekonomisanering.
-I politikernas strategiarbete bedömde man att det är viktigt att vara med i Mälardalsrådet. Därför valde man att skjuta på beslutet och ta upp det senare under 2003. Vad vi nu kommer att göra är att besluta om vi ska gå med i rådet 2004, säger Bring.
För kommunen betyder ett medlemskap en utgift på cirka 70 000 kronor, varav 50 000 består av en grundavgift. Resterande kostnad är baserad på antalet invånare.
Starka regioner är en förutsättning för tillväxt, precis som att regionernas attraktionskraft påverkar de kommuner som är medlemmar i samarbetsregionen. I Europa är det här inget nytt. Där slås områden ihop till regioner som tillsammans arbetar sig starkare än vad de hade lyckats med i ett individuellt arbete. I Sverige verkar man nu för att uppnå samma resultat som i Europamodellen.
För Lindesbergs del betyder ett medlemskap att vi hamnar i landets kanske starkaste, och ur många perspektiv attraktivaste, region. Kommunikationerna är redan idag ganska bra, men kan bli bättre. Detta är bara en av frågorna som tas upp för diskussion i Mälardalsrådet, precis som näringsliv, kultur och tillväxt.
www.malardalsradet.se>>
Starka regioner – människor och företag>> (PDF)
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.