Under tisdagen kommer kommunstyrelsen behandla ärendet huruvida Lindesbergs kommun ska ingå i det så kallade Mälardalsrådet eller inte. I Mälardalsrådet ingår bland annat kommuner i Stockholmsområdet samt Mälardalen. Två områden som är expansiva och för Lindesberg viktigt att synas i. Inte minst för att locka företag eller nya invånare till oss.
Att bli medlemmar i rådet betyder också att Lindesberg kan vara med och påverka.
-Det här är ju ett sätt att koppla oss till Mälardalen och dra nytta av samt påverka på ett sätt som inte är möjligt om vi står utanför. Det är en intressant och expansiv region som vi kan få ut mycket av, säger kommunchef Peter Bring.
Redan i våras kontaktades Lindesbergs kommun av en representant ur rådet för ansökan om medlemskap. Dock konstaterades omgående att ett medlemskap i år inte var möjligt, bland annat för att ekonomin inte tillät några övriga utgifter under pågående ekonomisanering.
-I politikernas strategiarbete bedömde man att det är viktigt att vara med i Mälardalsrådet. Därför valde man att skjuta på beslutet och ta upp det senare under 2003. Vad vi nu kommer att göra är att besluta om vi ska gå med i rådet 2004, säger Bring.
För kommunen betyder ett medlemskap en utgift på cirka 70 000 kronor, varav 50 000 består av en grundavgift. Resterande kostnad är baserad på antalet invånare.
Starka regioner är en förutsättning för tillväxt, precis som att regionernas attraktionskraft påverkar de kommuner som är medlemmar i samarbetsregionen. I Europa är det här inget nytt. Där slås områden ihop till regioner som tillsammans arbetar sig starkare än vad de hade lyckats med i ett individuellt arbete. I Sverige verkar man nu för att uppnå samma resultat som i Europamodellen.
För Lindesbergs del betyder ett medlemskap att vi hamnar i landets kanske starkaste, och ur många perspektiv attraktivaste, region. Kommunikationerna är redan idag ganska bra, men kan bli bättre. Detta är bara en av frågorna som tas upp för diskussion i Mälardalsrådet, precis som näringsliv, kultur och tillväxt.
www.malardalsradet.se>>
Starka regioner – människor och företag>> (PDF)
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.