Under tisdagen kommer kommunstyrelsen behandla ärendet huruvida Lindesbergs kommun ska ingå i det så kallade Mälardalsrådet eller inte. I Mälardalsrådet ingår bland annat kommuner i Stockholmsområdet samt Mälardalen. Två områden som är expansiva och för Lindesberg viktigt att synas i. Inte minst för att locka företag eller nya invånare till oss.
Att bli medlemmar i rådet betyder också att Lindesberg kan vara med och påverka.
-Det här är ju ett sätt att koppla oss till Mälardalen och dra nytta av samt påverka på ett sätt som inte är möjligt om vi står utanför. Det är en intressant och expansiv region som vi kan få ut mycket av, säger kommunchef Peter Bring.
Redan i våras kontaktades Lindesbergs kommun av en representant ur rådet för ansökan om medlemskap. Dock konstaterades omgående att ett medlemskap i år inte var möjligt, bland annat för att ekonomin inte tillät några övriga utgifter under pågående ekonomisanering.
-I politikernas strategiarbete bedömde man att det är viktigt att vara med i Mälardalsrådet. Därför valde man att skjuta på beslutet och ta upp det senare under 2003. Vad vi nu kommer att göra är att besluta om vi ska gå med i rådet 2004, säger Bring.
För kommunen betyder ett medlemskap en utgift på cirka 70 000 kronor, varav 50 000 består av en grundavgift. Resterande kostnad är baserad på antalet invånare.
Starka regioner är en förutsättning för tillväxt, precis som att regionernas attraktionskraft påverkar de kommuner som är medlemmar i samarbetsregionen. I Europa är det här inget nytt. Där slås områden ihop till regioner som tillsammans arbetar sig starkare än vad de hade lyckats med i ett individuellt arbete. I Sverige verkar man nu för att uppnå samma resultat som i Europamodellen.
För Lindesbergs del betyder ett medlemskap att vi hamnar i landets kanske starkaste, och ur många perspektiv attraktivaste, region. Kommunikationerna är redan idag ganska bra, men kan bli bättre. Detta är bara en av frågorna som tas upp för diskussion i Mälardalsrådet, precis som näringsliv, kultur och tillväxt.
www.malardalsradet.se>>
Starka regioner – människor och företag>> (PDF)
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.