Under tisdagen kommer kommunstyrelsen behandla ärendet huruvida Lindesbergs kommun ska ingå i det så kallade Mälardalsrådet eller inte. I Mälardalsrådet ingår bland annat kommuner i Stockholmsområdet samt Mälardalen. Två områden som är expansiva och för Lindesberg viktigt att synas i. Inte minst för att locka företag eller nya invånare till oss.
Att bli medlemmar i rådet betyder också att Lindesberg kan vara med och påverka.
-Det här är ju ett sätt att koppla oss till Mälardalen och dra nytta av samt påverka på ett sätt som inte är möjligt om vi står utanför. Det är en intressant och expansiv region som vi kan få ut mycket av, säger kommunchef Peter Bring.
Redan i våras kontaktades Lindesbergs kommun av en representant ur rådet för ansökan om medlemskap. Dock konstaterades omgående att ett medlemskap i år inte var möjligt, bland annat för att ekonomin inte tillät några övriga utgifter under pågående ekonomisanering.
-I politikernas strategiarbete bedömde man att det är viktigt att vara med i Mälardalsrådet. Därför valde man att skjuta på beslutet och ta upp det senare under 2003. Vad vi nu kommer att göra är att besluta om vi ska gå med i rådet 2004, säger Bring.
För kommunen betyder ett medlemskap en utgift på cirka 70 000 kronor, varav 50 000 består av en grundavgift. Resterande kostnad är baserad på antalet invånare.
Starka regioner är en förutsättning för tillväxt, precis som att regionernas attraktionskraft påverkar de kommuner som är medlemmar i samarbetsregionen. I Europa är det här inget nytt. Där slås områden ihop till regioner som tillsammans arbetar sig starkare än vad de hade lyckats med i ett individuellt arbete. I Sverige verkar man nu för att uppnå samma resultat som i Europamodellen.
För Lindesbergs del betyder ett medlemskap att vi hamnar i landets kanske starkaste, och ur många perspektiv attraktivaste, region. Kommunikationerna är redan idag ganska bra, men kan bli bättre. Detta är bara en av frågorna som tas upp för diskussion i Mälardalsrådet, precis som näringsliv, kultur och tillväxt.
www.malardalsradet.se>>
Starka regioner – människor och företag>> (PDF)
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.