Under tisdagen kommer kommunstyrelsen behandla ärendet huruvida Lindesbergs kommun ska ingå i det så kallade Mälardalsrådet eller inte. I Mälardalsrådet ingår bland annat kommuner i Stockholmsområdet samt Mälardalen. Två områden som är expansiva och för Lindesberg viktigt att synas i. Inte minst för att locka företag eller nya invånare till oss.
Att bli medlemmar i rådet betyder också att Lindesberg kan vara med och påverka.
-Det här är ju ett sätt att koppla oss till Mälardalen och dra nytta av samt påverka på ett sätt som inte är möjligt om vi står utanför. Det är en intressant och expansiv region som vi kan få ut mycket av, säger kommunchef Peter Bring.
Redan i våras kontaktades Lindesbergs kommun av en representant ur rådet för ansökan om medlemskap. Dock konstaterades omgående att ett medlemskap i år inte var möjligt, bland annat för att ekonomin inte tillät några övriga utgifter under pågående ekonomisanering.
-I politikernas strategiarbete bedömde man att det är viktigt att vara med i Mälardalsrådet. Därför valde man att skjuta på beslutet och ta upp det senare under 2003. Vad vi nu kommer att göra är att besluta om vi ska gå med i rådet 2004, säger Bring.
För kommunen betyder ett medlemskap en utgift på cirka 70 000 kronor, varav 50 000 består av en grundavgift. Resterande kostnad är baserad på antalet invånare.
Starka regioner är en förutsättning för tillväxt, precis som att regionernas attraktionskraft påverkar de kommuner som är medlemmar i samarbetsregionen. I Europa är det här inget nytt. Där slås områden ihop till regioner som tillsammans arbetar sig starkare än vad de hade lyckats med i ett individuellt arbete. I Sverige verkar man nu för att uppnå samma resultat som i Europamodellen.
För Lindesbergs del betyder ett medlemskap att vi hamnar i landets kanske starkaste, och ur många perspektiv attraktivaste, region. Kommunikationerna är redan idag ganska bra, men kan bli bättre. Detta är bara en av frågorna som tas upp för diskussion i Mälardalsrådet, precis som näringsliv, kultur och tillväxt.
www.malardalsradet.se>>
Starka regioner – människor och företag>> (PDF)
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.