Det var många nyfikna som samlats för att få vara med på invigningen av de glödheta konstnärliga verk av den lokala konstnären Thomas Rydén som fått pryda väggarna Lindesbergs nya brandstation.
Det var Nerikes brandkårs chef Per-Ove Staberyd som hälsade alla välkomna med ett stort leende. – Vi är så nöjda med vår nya brandstation med tanke på läget, då vi haft problem med utryckningar på Kristinavägen tidigare, men också med det fina samarbetet med Meritor. Det ska vara tillgängligt för alla, med bra lokaler där vi kan erbjuda utbildning, var tredje utbildning hålls i just dessa lokaler.
Roger Sixtensson från Fastigheter i Linde AB, berättade att de avsatt 1 % av budgeten för byggnationen av brandstationen till konstnärlig utsmyckning. -Vi ville självklart ha en lokal förmånga till detta, och tillsammans med Per-Ove Staberyd bestämde vi oss för att Thomas Rydén var rätt person till detta.
Thomas Rydén berättar att det var något som han högg på direkt.
– Jag hade redan c:a 16 verk klara, och det var en av anledningarna att jag kunde tacka ja till detta. Totalt är det 16 akvareller och 8 digigrafier som är gjorda och det tar lång tid att skapa.
– Det hela började med att jag målade Stripa gruva, så det är ingen fantasivärld vi ser i verken, det vi ser är rost, skrot och svetsfogar från Stripa gruva.
– En koppling mellan verken och hur brandmännen jobbar är oxidationen, hur man arbetar med syre. I princip kan man säga att järn som rostar brinner, men väldigt långsamt.
– Det ska vara drag kraft och energi i målningarna som hänger i undervisningssalarna, det ska slå till i maggropen! Förhoppningsvis håller de sig vakna i konferensrummet! skrattar Thomas.
I personaldelen är det en annan typ av måleri, lite mer som jag jobbar annars. Det är lite mer lugnande verk som landskapsmålningar. Man kan jämföra de 2 olika världarna som folkmusik med producerad jazz.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.