IFK Lindesberg kan pusta ut. Den unga men starka truppen är tillbaka men nära alla spelare i fullt spel. Något som slutade med seger när man tog emot Lillån på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Bröderna Laurberg ger seger till IFK Lindesberg
IFK Lindesberg kan pusta ut. Den unga men starka truppen är tillbaka men nära alla spelare i fullt spel. Något som slutade med seger när man tog emot Lillån på hemmaplan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Bröderna Laurberg ger seger till IFK Lindesberg
Den långa vilan under juli har varit välbehövlig för IFK Lindesberg som visade sig vara tillbaka med full kraft. Bröderna Levi och Loke Laurberg blev namnen som visade upp sig på planen, där Levi stod för matchens första mål för att sedan se lillebror Loke svara med ett hattrick. Trots att man inte har vunnit mot Lillån sedan 2022, så hade de svårt att stå emot ett utvilat IFK Lindesberg.
Annons
Den långa vilan är över för Division 5-lagen som nu påbörjar den andra halvan av säsongen. Serievilan har pågått i lite över en månad, vilket har varit positivt för IFK Lindesberg som hade stora problem med skador i slutet av seriespelets första halvtid. Även om truppen kunde avsluta med seger borta mot bottenlaget Askersund, så har lagets skador gjort avtryck genom sex raka förluster där innan.
Under torsdagen var serien tillbaka i spel och så även IFK Lindesberg som visade att truppen har utnyttjat den 44 dagar långa matchfrånvaron.
Lillån FK gästade Fritidsbyns A-plan, vilket förövrigt var den första seriematchen för året på den aktuella hemmaplanen. Efter att ha nollat IFK Lindesberg på sin hemmaplan utanför Örebro, så sprack den nollan direkt när matchen påbörjades på Fritidsbyn.
Lillån fick svårt att försvara sig mot IFK Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter 13 minuter kunde Levi Laurberg göra matchens första mål, för att därefter se broder Loke fortsätta med hemmalagets måltrend. Loke Laurberg tog över taktpinnen som lagets målgörare och trots ett insläppt mål i den 32:a minuten, så var Loke snabbt framme för att utöka till 3-1. Inom matchens andra halvlek så gjorde Loke Laurberg ett komplett hattrick med drygt 20 minuter till slutsignalen.
Hemmatruppen visade att man var tillbaka på allvar, vilket var positivt för IFK Lindesberg som nu står med två raka segrar.
– Det var riktigt skönt! Vi förlorade mot dem senast så det var skönt att få sätta dit dem till den här matchen. Den här segern ger en rejäl boost till lagets självförtroende inför de kommande matcherna. Med laget som vi har nu efter vilan så känns det som att vi kommer att vara starkare inför säsongens andra halva, om inte fler skador skulle uppstå. De flesta är tillbaka och truppen känns starkare och smidigare än matcherna innan vilan, berättar Loke Laurberg.
Att Loke Laurberg är en av lagets stora namn i skytteligan är ingen större hemlighet. Matchens hattrick är ett av många inom IFK Lindesberg där han nu får avgöra matchen tillsammans med brorsan Levi.
– Det är särskilt roligt att få göra måljobben med brorsan.
Resultat IFK Lindesberg-Lillån FK
Slutresultat: 4-1 (3-1) Publik: 92 personer
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.