Under den gångna helgen stals en släpkärra från Lindegårdens parkering. Släpet var restaurangens egna med logotypen ”Arnolds Diner” på sidan av kåpan. Lindegårdens Johnny Johansson försökte själv ingripa när tjuven slog till, men slog sig illa när han med en mycket dålig höftled gjorde ett försök att springa ut på gårdsplanen.-Jag klippte tån i en byrå så illa att den bröts – som en tändsticka, säger Johnny.
Stölden inträffade klockan 01:15 natten till söndag. Johnny Johansson, co-driver åt Mats Jonsson, hade nyss kommit hem från deras sista rallytävling för säsongen.
-Jag hade precis läst färdigt några tidningar och skulle ta och lägga mig. Då hörde jag en bil utanför, det lät som en ”raggarbil”, berättar han.
Men det var ingen ”raggarbil” utan en silverfärgad VW Passat Kombi av äldre modell, som troligtvis hade ett kapat avgasrör. Tjuven var alltså inte särskilt diskret.
-Den lät förskräckligt högt och stod alltså på tomgång medan tjuven klippte låsen på kärran. Vid det här laget hade både jag och Hillevi tagit oss ut på balkongen och skrek åt honom att låta kärran vara, berättar Johnny.
Tjuven hade dock ingen större lust att vara samarbetsvillig och trots en mycket dålig höftled beslutade Johnny sig för att ta sig ut för att stoppa tjuven.
-Men jag kom inte så långt. Jag slog foten i en byrå så illa att en tå bröts. Det var som att bryta en tändsticka, det bara knäppte till, säger Johnny som trots missödet kostar på sig ett leende.
Tjuven försvann med kärran i norrgående riktning på Banvägen.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.