Under den gångna helgen stals en släpkärra från Lindegårdens parkering. Släpet var restaurangens egna med logotypen ”Arnolds Diner” på sidan av kåpan. Lindegårdens Johnny Johansson försökte själv ingripa när tjuven slog till, men slog sig illa när han med en mycket dålig höftled gjorde ett försök att springa ut på gårdsplanen.-Jag klippte tån i en byrå så illa att den bröts – som en tändsticka, säger Johnny.
Stölden inträffade klockan 01:15 natten till söndag. Johnny Johansson, co-driver åt Mats Jonsson, hade nyss kommit hem från deras sista rallytävling för säsongen.
-Jag hade precis läst färdigt några tidningar och skulle ta och lägga mig. Då hörde jag en bil utanför, det lät som en ”raggarbil”, berättar han.
Men det var ingen ”raggarbil” utan en silverfärgad VW Passat Kombi av äldre modell, som troligtvis hade ett kapat avgasrör. Tjuven var alltså inte särskilt diskret.
-Den lät förskräckligt högt och stod alltså på tomgång medan tjuven klippte låsen på kärran. Vid det här laget hade både jag och Hillevi tagit oss ut på balkongen och skrek åt honom att låta kärran vara, berättar Johnny.
Tjuven hade dock ingen större lust att vara samarbetsvillig och trots en mycket dålig höftled beslutade Johnny sig för att ta sig ut för att stoppa tjuven.
-Men jag kom inte så långt. Jag slog foten i en byrå så illa att en tå bröts. Det var som att bryta en tändsticka, det bara knäppte till, säger Johnny som trots missödet kostar på sig ett leende.
Tjuven försvann med kärran i norrgående riktning på Banvägen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.