Under den gångna helgen stals en släpkärra från Lindegårdens parkering. Släpet var restaurangens egna med logotypen ”Arnolds Diner” på sidan av kåpan. Lindegårdens Johnny Johansson försökte själv ingripa när tjuven slog till, men slog sig illa när han med en mycket dålig höftled gjorde ett försök att springa ut på gårdsplanen.-Jag klippte tån i en byrå så illa att den bröts – som en tändsticka, säger Johnny.
Stölden inträffade klockan 01:15 natten till söndag. Johnny Johansson, co-driver åt Mats Jonsson, hade nyss kommit hem från deras sista rallytävling för säsongen.
-Jag hade precis läst färdigt några tidningar och skulle ta och lägga mig. Då hörde jag en bil utanför, det lät som en ”raggarbil”, berättar han.
Men det var ingen ”raggarbil” utan en silverfärgad VW Passat Kombi av äldre modell, som troligtvis hade ett kapat avgasrör. Tjuven var alltså inte särskilt diskret.
-Den lät förskräckligt högt och stod alltså på tomgång medan tjuven klippte låsen på kärran. Vid det här laget hade både jag och Hillevi tagit oss ut på balkongen och skrek åt honom att låta kärran vara, berättar Johnny.
Tjuven hade dock ingen större lust att vara samarbetsvillig och trots en mycket dålig höftled beslutade Johnny sig för att ta sig ut för att stoppa tjuven.
-Men jag kom inte så långt. Jag slog foten i en byrå så illa att en tå bröts. Det var som att bryta en tändsticka, det bara knäppte till, säger Johnny som trots missödet kostar på sig ett leende.
Tjuven försvann med kärran i norrgående riktning på Banvägen.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.