Under den gångna helgen stals en släpkärra från Lindegårdens parkering. Släpet var restaurangens egna med logotypen ”Arnolds Diner” på sidan av kåpan. Lindegårdens Johnny Johansson försökte själv ingripa när tjuven slog till, men slog sig illa när han med en mycket dålig höftled gjorde ett försök att springa ut på gårdsplanen.-Jag klippte tån i en byrå så illa att den bröts – som en tändsticka, säger Johnny.
Stölden inträffade klockan 01:15 natten till söndag. Johnny Johansson, co-driver åt Mats Jonsson, hade nyss kommit hem från deras sista rallytävling för säsongen.
-Jag hade precis läst färdigt några tidningar och skulle ta och lägga mig. Då hörde jag en bil utanför, det lät som en ”raggarbil”, berättar han.
Men det var ingen ”raggarbil” utan en silverfärgad VW Passat Kombi av äldre modell, som troligtvis hade ett kapat avgasrör. Tjuven var alltså inte särskilt diskret.
-Den lät förskräckligt högt och stod alltså på tomgång medan tjuven klippte låsen på kärran. Vid det här laget hade både jag och Hillevi tagit oss ut på balkongen och skrek åt honom att låta kärran vara, berättar Johnny.
Tjuven hade dock ingen större lust att vara samarbetsvillig och trots en mycket dålig höftled beslutade Johnny sig för att ta sig ut för att stoppa tjuven.
-Men jag kom inte så långt. Jag slog foten i en byrå så illa att en tå bröts. Det var som att bryta en tändsticka, det bara knäppte till, säger Johnny som trots missödet kostar på sig ett leende.
Tjuven försvann med kärran i norrgående riktning på Banvägen.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.