Under den gångna helgen stals en släpkärra från Lindegårdens parkering. Släpet var restaurangens egna med logotypen ”Arnolds Diner” på sidan av kåpan. Lindegårdens Johnny Johansson försökte själv ingripa när tjuven slog till, men slog sig illa när han med en mycket dålig höftled gjorde ett försök att springa ut på gårdsplanen.-Jag klippte tån i en byrå så illa att den bröts – som en tändsticka, säger Johnny.
Stölden inträffade klockan 01:15 natten till söndag. Johnny Johansson, co-driver åt Mats Jonsson, hade nyss kommit hem från deras sista rallytävling för säsongen.
-Jag hade precis läst färdigt några tidningar och skulle ta och lägga mig. Då hörde jag en bil utanför, det lät som en ”raggarbil”, berättar han.
Men det var ingen ”raggarbil” utan en silverfärgad VW Passat Kombi av äldre modell, som troligtvis hade ett kapat avgasrör. Tjuven var alltså inte särskilt diskret.
-Den lät förskräckligt högt och stod alltså på tomgång medan tjuven klippte låsen på kärran. Vid det här laget hade både jag och Hillevi tagit oss ut på balkongen och skrek åt honom att låta kärran vara, berättar Johnny.
Tjuven hade dock ingen större lust att vara samarbetsvillig och trots en mycket dålig höftled beslutade Johnny sig för att ta sig ut för att stoppa tjuven.
-Men jag kom inte så långt. Jag slog foten i en byrå så illa att en tå bröts. Det var som att bryta en tändsticka, det bara knäppte till, säger Johnny som trots missödet kostar på sig ett leende.
Tjuven försvann med kärran i norrgående riktning på Banvägen.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.