Den första etappen i upprustningen av Brotorpsskolan påbörjas om bara några veckor. Då är det skolgården som ska få sig ett rejält ansiktslyft – i form av ett monster.
Monstret som det så flitigt pratas om bland barnen på Brotorpsskolan är en klätterställning, hela 30 meter lång och 16 meter bred, som inom kort kommer ta form på skolgården.
– Det här är jätteroligt! Vi ser fram emot det otroligt mycket, säger Michael Tybell som är rektor på skolan.
– Barnen har full koll på vad som ska hända, och alla tycker att det här är jättehäftigt! Utemiljön var ju inget som skulle ingå i ombyggnationen av skolan, det är FALAB som har ordnat detta. De har verkligen varit helt fantastiska! avslutar Michael glatt.
– Vi gjorde en inventering av lekutrustningen på skolan, och när vi fick höra hur många barn som faktiskt leker där varje dag kände vi att de behöver ha något bättre. Framförallt under ombyggnationen när det kommer vara rörigt, men även senare också, berättar Hasse Östlind som är fastighetsförvaltare på FALAB.
– Så då började vi kika på olika alternativ, och hittade Monstret. Den var helt perfekt, och skulle klara av många barn samtidigt, så då bestämde vi oss för att köpa in den. Då fick vi också veta att det var den första i Sverige. Det är jättespännande, vi märker att barnen är väldigt sugna på det här, och vi tycker ju att det är väldigt bra att ha aktiva barn, säger Hasse och skrattar.
FALAB har satsat hårt på att förnya och fräscha upp utemiljöer och lekutrustning vid förskolor och skolor runt om i kommunen under året.
– Vi är inte riktigt klara ännu, vi har några stora projekt kvar, men vi arbetar på bred front. Det är otroligt kul att jobba med det här, man får så mycket tillbaka, fortsätter han.
Prislappen för Monstret landar på runt 600 000 kronor.
– Det är värt varenda krona! avslutar Hasse.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.