Den första etappen i upprustningen av Brotorpsskolan påbörjas om bara några veckor. Då är det skolgården som ska få sig ett rejält ansiktslyft – i form av ett monster.
Monstret som det så flitigt pratas om bland barnen på Brotorpsskolan är en klätterställning, hela 30 meter lång och 16 meter bred, som inom kort kommer ta form på skolgården.
– Det här är jätteroligt! Vi ser fram emot det otroligt mycket, säger Michael Tybell som är rektor på skolan.
– Barnen har full koll på vad som ska hända, och alla tycker att det här är jättehäftigt! Utemiljön var ju inget som skulle ingå i ombyggnationen av skolan, det är FALAB som har ordnat detta. De har verkligen varit helt fantastiska! avslutar Michael glatt.
– Vi gjorde en inventering av lekutrustningen på skolan, och när vi fick höra hur många barn som faktiskt leker där varje dag kände vi att de behöver ha något bättre. Framförallt under ombyggnationen när det kommer vara rörigt, men även senare också, berättar Hasse Östlind som är fastighetsförvaltare på FALAB.
– Så då började vi kika på olika alternativ, och hittade Monstret. Den var helt perfekt, och skulle klara av många barn samtidigt, så då bestämde vi oss för att köpa in den. Då fick vi också veta att det var den första i Sverige. Det är jättespännande, vi märker att barnen är väldigt sugna på det här, och vi tycker ju att det är väldigt bra att ha aktiva barn, säger Hasse och skrattar.
FALAB har satsat hårt på att förnya och fräscha upp utemiljöer och lekutrustning vid förskolor och skolor runt om i kommunen under året.
– Vi är inte riktigt klara ännu, vi har några stora projekt kvar, men vi arbetar på bred front. Det är otroligt kul att jobba med det här, man får så mycket tillbaka, fortsätter han.
Prislappen för Monstret landar på runt 600 000 kronor.
– Det är värt varenda krona! avslutar Hasse.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.