Den första etappen i upprustningen av Brotorpsskolan påbörjas om bara några veckor. Då är det skolgården som ska få sig ett rejält ansiktslyft – i form av ett monster.
Monstret som det så flitigt pratas om bland barnen på Brotorpsskolan är en klätterställning, hela 30 meter lång och 16 meter bred, som inom kort kommer ta form på skolgården.
– Det här är jätteroligt! Vi ser fram emot det otroligt mycket, säger Michael Tybell som är rektor på skolan.
– Barnen har full koll på vad som ska hända, och alla tycker att det här är jättehäftigt! Utemiljön var ju inget som skulle ingå i ombyggnationen av skolan, det är FALAB som har ordnat detta. De har verkligen varit helt fantastiska! avslutar Michael glatt.
– Vi gjorde en inventering av lekutrustningen på skolan, och när vi fick höra hur många barn som faktiskt leker där varje dag kände vi att de behöver ha något bättre. Framförallt under ombyggnationen när det kommer vara rörigt, men även senare också, berättar Hasse Östlind som är fastighetsförvaltare på FALAB.
– Så då började vi kika på olika alternativ, och hittade Monstret. Den var helt perfekt, och skulle klara av många barn samtidigt, så då bestämde vi oss för att köpa in den. Då fick vi också veta att det var den första i Sverige. Det är jättespännande, vi märker att barnen är väldigt sugna på det här, och vi tycker ju att det är väldigt bra att ha aktiva barn, säger Hasse och skrattar.
FALAB har satsat hårt på att förnya och fräscha upp utemiljöer och lekutrustning vid förskolor och skolor runt om i kommunen under året.
– Vi är inte riktigt klara ännu, vi har några stora projekt kvar, men vi arbetar på bred front. Det är otroligt kul att jobba med det här, man får så mycket tillbaka, fortsätter han.
Prislappen för Monstret landar på runt 600 000 kronor.
– Det är värt varenda krona! avslutar Hasse.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.