Den första etappen i upprustningen av Brotorpsskolan påbörjas om bara några veckor. Då är det skolgården som ska få sig ett rejält ansiktslyft – i form av ett monster.
Monstret som det så flitigt pratas om bland barnen på Brotorpsskolan är en klätterställning, hela 30 meter lång och 16 meter bred, som inom kort kommer ta form på skolgården.
– Det här är jätteroligt! Vi ser fram emot det otroligt mycket, säger Michael Tybell som är rektor på skolan.
– Barnen har full koll på vad som ska hända, och alla tycker att det här är jättehäftigt! Utemiljön var ju inget som skulle ingå i ombyggnationen av skolan, det är FALAB som har ordnat detta. De har verkligen varit helt fantastiska! avslutar Michael glatt.
– Vi gjorde en inventering av lekutrustningen på skolan, och när vi fick höra hur många barn som faktiskt leker där varje dag kände vi att de behöver ha något bättre. Framförallt under ombyggnationen när det kommer vara rörigt, men även senare också, berättar Hasse Östlind som är fastighetsförvaltare på FALAB.
– Så då började vi kika på olika alternativ, och hittade Monstret. Den var helt perfekt, och skulle klara av många barn samtidigt, så då bestämde vi oss för att köpa in den. Då fick vi också veta att det var den första i Sverige. Det är jättespännande, vi märker att barnen är väldigt sugna på det här, och vi tycker ju att det är väldigt bra att ha aktiva barn, säger Hasse och skrattar.
FALAB har satsat hårt på att förnya och fräscha upp utemiljöer och lekutrustning vid förskolor och skolor runt om i kommunen under året.
– Vi är inte riktigt klara ännu, vi har några stora projekt kvar, men vi arbetar på bred front. Det är otroligt kul att jobba med det här, man får så mycket tillbaka, fortsätter han.
Prislappen för Monstret landar på runt 600 000 kronor.
– Det är värt varenda krona! avslutar Hasse.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.