Den första etappen i upprustningen av Brotorpsskolan påbörjas om bara några veckor. Då är det skolgården som ska få sig ett rejält ansiktslyft – i form av ett monster.
Monstret som det så flitigt pratas om bland barnen på Brotorpsskolan är en klätterställning, hela 30 meter lång och 16 meter bred, som inom kort kommer ta form på skolgården.
– Det här är jätteroligt! Vi ser fram emot det otroligt mycket, säger Michael Tybell som är rektor på skolan.
– Barnen har full koll på vad som ska hända, och alla tycker att det här är jättehäftigt! Utemiljön var ju inget som skulle ingå i ombyggnationen av skolan, det är FALAB som har ordnat detta. De har verkligen varit helt fantastiska! avslutar Michael glatt.
– Vi gjorde en inventering av lekutrustningen på skolan, och när vi fick höra hur många barn som faktiskt leker där varje dag kände vi att de behöver ha något bättre. Framförallt under ombyggnationen när det kommer vara rörigt, men även senare också, berättar Hasse Östlind som är fastighetsförvaltare på FALAB.
– Så då började vi kika på olika alternativ, och hittade Monstret. Den var helt perfekt, och skulle klara av många barn samtidigt, så då bestämde vi oss för att köpa in den. Då fick vi också veta att det var den första i Sverige. Det är jättespännande, vi märker att barnen är väldigt sugna på det här, och vi tycker ju att det är väldigt bra att ha aktiva barn, säger Hasse och skrattar.
FALAB har satsat hårt på att förnya och fräscha upp utemiljöer och lekutrustning vid förskolor och skolor runt om i kommunen under året.
– Vi är inte riktigt klara ännu, vi har några stora projekt kvar, men vi arbetar på bred front. Det är otroligt kul att jobba med det här, man får så mycket tillbaka, fortsätter han.
Prislappen för Monstret landar på runt 600 000 kronor.
– Det är värt varenda krona! avslutar Hasse.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.