Andelen polisärenden i norra polisområdet (Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora) har minskat kraftigt jämfört med samma period 2012. Men trots den positiva trenden vill man inte dra några förhastade slutsatser på polisstationen i Lindesberg. Statistik är statistik, understryker man där.- Det är naturligtvis en trevlig trend men all statistik skall tas med en nypa salt, kommenterar tillförordnad polischef Thomas Jäderqvist.
Det är mer regel än undantag att brottsligheten minskar under årets allra kallaste månader, januari och februari. Men sedan brukar det vända upp igen. Trendbrottet man talar om hos polisen i Lindesberg, är att ”vinterlugnet” har fortsatt mycket längre än normalt. Vi är nu inne i slutklämmen av april och trenden fortsätter.
– Jag har faktiskt inte någon riktigt bra förklaring till det här, men visst har det blivit lugnare där ute och framförallt upplever vi att andelen våldsbrott har minskat. Vi talar då om offentligt våld som t ex slagsmål på krogen och liknande misshandelsfall utomhus, förklarar Thomas Jäderqvist.
Polisen närvaro samt att krögarna är bättre på att ej servera överförfriskade personer kan delvis ge förklaring till lugnet.
Offentligt våld. Den här typen av våldsbrott är något som påverkar gemene man i hög grad. En minskning på den fronten torde därför innebära en högre trygghetskänsla för invånarna.
– Brott som kan drabba vem som helst är sådant som sätter sina spår. Ta bara det här med inbrotten vi hade under förra året. Det påverkar människor i väldigt hög grad, man känner inte längre tryggheten som förr. Samma sak gäller offentligt våld, det påverkar oss alla mer eller mindre, påpekar Jäderqvist.
Andelen brott har minskat markant, med 30 procent, jämfört med samma period i fjol, det vill säga från årsskiftet till dags dato. Polisen vill att siffrorna skall tas med en nypa salt, men samtidigt kan man inte vifta bort det faktum att polisåret faktiskt har inletts lugnare än normal.
– Det är klart att man till viss del kan förklara det med vårt förebyggande arbete, att det ger resultat. Samtidigt tror jag vi har mycket att tacka skolorna för när det gäller minskning av ungdomsrelaterade brott som t ex skadegörelser. Skolornas insatser och förebyggande arbete tror jag ger resultat, säger Thomas Jäderqvist.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!