Andelen polisärenden i norra polisområdet (Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora) har minskat kraftigt jämfört med samma period 2012. Men trots den positiva trenden vill man inte dra några förhastade slutsatser på polisstationen i Lindesberg. Statistik är statistik, understryker man där.- Det är naturligtvis en trevlig trend men all statistik skall tas med en nypa salt, kommenterar tillförordnad polischef Thomas Jäderqvist.
Det är mer regel än undantag att brottsligheten minskar under årets allra kallaste månader, januari och februari. Men sedan brukar det vända upp igen. Trendbrottet man talar om hos polisen i Lindesberg, är att ”vinterlugnet” har fortsatt mycket längre än normalt. Vi är nu inne i slutklämmen av april och trenden fortsätter.
– Jag har faktiskt inte någon riktigt bra förklaring till det här, men visst har det blivit lugnare där ute och framförallt upplever vi att andelen våldsbrott har minskat. Vi talar då om offentligt våld som t ex slagsmål på krogen och liknande misshandelsfall utomhus, förklarar Thomas Jäderqvist.
Polisen närvaro samt att krögarna är bättre på att ej servera överförfriskade personer kan delvis ge förklaring till lugnet.
Offentligt våld. Den här typen av våldsbrott är något som påverkar gemene man i hög grad. En minskning på den fronten torde därför innebära en högre trygghetskänsla för invånarna.
– Brott som kan drabba vem som helst är sådant som sätter sina spår. Ta bara det här med inbrotten vi hade under förra året. Det påverkar människor i väldigt hög grad, man känner inte längre tryggheten som förr. Samma sak gäller offentligt våld, det påverkar oss alla mer eller mindre, påpekar Jäderqvist.
Andelen brott har minskat markant, med 30 procent, jämfört med samma period i fjol, det vill säga från årsskiftet till dags dato. Polisen vill att siffrorna skall tas med en nypa salt, men samtidigt kan man inte vifta bort det faktum att polisåret faktiskt har inletts lugnare än normal.
– Det är klart att man till viss del kan förklara det med vårt förebyggande arbete, att det ger resultat. Samtidigt tror jag vi har mycket att tacka skolorna för när det gäller minskning av ungdomsrelaterade brott som t ex skadegörelser. Skolornas insatser och förebyggande arbete tror jag ger resultat, säger Thomas Jäderqvist.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.