Andelen polisärenden i norra polisområdet (Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora) har minskat kraftigt jämfört med samma period 2012. Men trots den positiva trenden vill man inte dra några förhastade slutsatser på polisstationen i Lindesberg. Statistik är statistik, understryker man där.- Det är naturligtvis en trevlig trend men all statistik skall tas med en nypa salt, kommenterar tillförordnad polischef Thomas Jäderqvist.
Det är mer regel än undantag att brottsligheten minskar under årets allra kallaste månader, januari och februari. Men sedan brukar det vända upp igen. Trendbrottet man talar om hos polisen i Lindesberg, är att ”vinterlugnet” har fortsatt mycket längre än normalt. Vi är nu inne i slutklämmen av april och trenden fortsätter.
– Jag har faktiskt inte någon riktigt bra förklaring till det här, men visst har det blivit lugnare där ute och framförallt upplever vi att andelen våldsbrott har minskat. Vi talar då om offentligt våld som t ex slagsmål på krogen och liknande misshandelsfall utomhus, förklarar Thomas Jäderqvist.
Polisen närvaro samt att krögarna är bättre på att ej servera överförfriskade personer kan delvis ge förklaring till lugnet.
Offentligt våld. Den här typen av våldsbrott är något som påverkar gemene man i hög grad. En minskning på den fronten torde därför innebära en högre trygghetskänsla för invånarna.
– Brott som kan drabba vem som helst är sådant som sätter sina spår. Ta bara det här med inbrotten vi hade under förra året. Det påverkar människor i väldigt hög grad, man känner inte längre tryggheten som förr. Samma sak gäller offentligt våld, det påverkar oss alla mer eller mindre, påpekar Jäderqvist.
Andelen brott har minskat markant, med 30 procent, jämfört med samma period i fjol, det vill säga från årsskiftet till dags dato. Polisen vill att siffrorna skall tas med en nypa salt, men samtidigt kan man inte vifta bort det faktum att polisåret faktiskt har inletts lugnare än normal.
– Det är klart att man till viss del kan förklara det med vårt förebyggande arbete, att det ger resultat. Samtidigt tror jag vi har mycket att tacka skolorna för när det gäller minskning av ungdomsrelaterade brott som t ex skadegörelser. Skolornas insatser och förebyggande arbete tror jag ger resultat, säger Thomas Jäderqvist.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.