Vattnet är igång och därmed är Flugparken färdig. Foto: Camilla Lagerman
Brunnskaret porlar åter av liv
Efter ett tags vila porlar nu vattnet åter ur det gamla brunnskaret i Flugparken. Dessutom har det nu fått tillökning i familjen av ytterligare fem små vattenkällor som skickar vattenstrålar i varierande storlek ur marken.
När Flugparken stängdes för ombyggnation under hösten flyttades Inger Modin-Hülphers brunnskar från sin ursprungliga plats och försattes i en stunds välförtjänt vila.
Brunnskaret som utformades av skulptören Modin-Hülphers till minne av hennes hembygd är utsmyckad med reliefer där motiven kommer från lokala sägner. Här skildras diverse märkvärdigheter som Brudstenen, Stöttestenen och Lindåsa häll. Men även Bergslagstrollet, Strömkarlen och andra väsen från folktron finns med liksom miljöer från Dalkarlshyttan och andra orter i Bergslagen.
Brunnskaret har fått sällskap av fem mindre vattenkällor. Foto: Camilla Lagerman
Under fredagen sattes vattnet åter igång i fontänen, som tillsammans med de fem nya vattenkällorna bildar ett vattenområde i Flugparkens nordvästra hörn. De mindre vattenstrålarna varierar i höjd, från bara någon decimeter till nästan meterhöga sådana. I samband med att vattenkonsten kom till liv fick parken sin sista pusselbit, och därmed står den nya Flugparken färdig.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...