Inför lördagens hemmamatch mot Hovsta så kvarstår fyra matcher inom Fotbollsfemman, där poängen blir avgörande för tabellens slutställning. Till säsongens näst sista hemmamatch så skickade IFK Lindesberg en tydlig signal på att Lindetruppen siktar mot en placering i tabelltoppen.
– Roligt för grabbarna att få till det, säger Niklas Christensson.
Med bara fyra matcher kvar så är det en jämn kamp om de högre placeringarna i Fotbollsfemmans tabell. Inför lördagens match mot Hovsta så skiljer det två poäng mellan IFK Lindesbergs femte plats och IFK Örebros tredje plats, en placering som dessutom ger en möjlighet att kvala sig uppåt.
Totalt tolv poäng kvarstår att spela om. Poäng som IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson har varit tydlig med att truppen vill ha med sig till den jämna tabellen.
Vid senaste mötet mot Hovsta fick IFK Lindesberg minimal utdelning, där två skott för motståndarlaget var allt som behövdes för att avgöra matchen med 2-0. När lagen istället möttes på Fritidsbyn blev det istället ändrade roller. Bortatruppen Hovsta åkte tidigt på ett gult kort. Istället kunde hemmalagets Simon Langarap inleda målfesten med 1-0.
Till matchens andra halva så tog målgörandet fart. 61 minuter in i matchen var Levi Laurberg framme och utökade hemmatruppens ledning och bättre skulle det bli.
Två mål blev till tre, sedan fyra och bara minuten innan slutsignalen ljöd så kunde Mahad Ali Jimale kicka in hemmalagets femte mål i matchen. Slutsiffrorna blev otroliga 5-0, en tydlig signal på att IFK Lindesberg inte har gett upp hoppet om placering i tabelltoppen.
– Skillnaden idag mot flera av de andra matcherna är att vi får utdelning för det övertag som vi har genom hela matchen. Killarna ville ha roligt inför hemmapubliken och visar upp en härlig spelglädje. Det är roligt för grabbarna att få till det, de har jobbat hårt för det här, säger lagets tränare Niklas Christensson.
– Vi är nöjda med tre poäng. Nu är det nio poäng kvar att spela om där vi vet om förutsättningarna.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 5-0 (1-0)
Publik: 86 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (19’)
2-0 Levi Laurberg (61’)
3-0 Ayoub Bahzad Mahmoud (74’)
4-0 Hamzah Shawish (86’)
5-0 Mahad Ali Jimale (89’)
Gult kort på Christian Gustavsson (35’)
Nästa match: Söndagen 24:e september vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 15.00
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.