Inför lördagens hemmamatch mot Hovsta så kvarstår fyra matcher inom Fotbollsfemman, där poängen blir avgörande för tabellens slutställning. Till säsongens näst sista hemmamatch så skickade IFK Lindesberg en tydlig signal på att Lindetruppen siktar mot en placering i tabelltoppen.
– Roligt för grabbarna att få till det, säger Niklas Christensson.
Med bara fyra matcher kvar så är det en jämn kamp om de högre placeringarna i Fotbollsfemmans tabell. Inför lördagens match mot Hovsta så skiljer det två poäng mellan IFK Lindesbergs femte plats och IFK Örebros tredje plats, en placering som dessutom ger en möjlighet att kvala sig uppåt.
Totalt tolv poäng kvarstår att spela om. Poäng som IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson har varit tydlig med att truppen vill ha med sig till den jämna tabellen.
Vid senaste mötet mot Hovsta fick IFK Lindesberg minimal utdelning, där två skott för motståndarlaget var allt som behövdes för att avgöra matchen med 2-0. När lagen istället möttes på Fritidsbyn blev det istället ändrade roller. Bortatruppen Hovsta åkte tidigt på ett gult kort. Istället kunde hemmalagets Simon Langarap inleda målfesten med 1-0.
Till matchens andra halva så tog målgörandet fart. 61 minuter in i matchen var Levi Laurberg framme och utökade hemmatruppens ledning och bättre skulle det bli.
Två mål blev till tre, sedan fyra och bara minuten innan slutsignalen ljöd så kunde Mahad Ali Jimale kicka in hemmalagets femte mål i matchen. Slutsiffrorna blev otroliga 5-0, en tydlig signal på att IFK Lindesberg inte har gett upp hoppet om placering i tabelltoppen.
– Skillnaden idag mot flera av de andra matcherna är att vi får utdelning för det övertag som vi har genom hela matchen. Killarna ville ha roligt inför hemmapubliken och visar upp en härlig spelglädje. Det är roligt för grabbarna att få till det, de har jobbat hårt för det här, säger lagets tränare Niklas Christensson.
– Vi är nöjda med tre poäng. Nu är det nio poäng kvar att spela om där vi vet om förutsättningarna.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 5-0 (1-0)
Publik: 86 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (19’)
2-0 Levi Laurberg (61’)
3-0 Ayoub Bahzad Mahmoud (74’)
4-0 Hamzah Shawish (86’)
5-0 Mahad Ali Jimale (89’)
Gult kort på Christian Gustavsson (35’)
Nästa match: Söndagen 24:e september vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 15.00
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.