Inför lördagens hemmamatch mot Hovsta så kvarstår fyra matcher inom Fotbollsfemman, där poängen blir avgörande för tabellens slutställning. Till säsongens näst sista hemmamatch så skickade IFK Lindesberg en tydlig signal på att Lindetruppen siktar mot en placering i tabelltoppen.
– Roligt för grabbarna att få till det, säger Niklas Christensson.
Med bara fyra matcher kvar så är det en jämn kamp om de högre placeringarna i Fotbollsfemmans tabell. Inför lördagens match mot Hovsta så skiljer det två poäng mellan IFK Lindesbergs femte plats och IFK Örebros tredje plats, en placering som dessutom ger en möjlighet att kvala sig uppåt.
Totalt tolv poäng kvarstår att spela om. Poäng som IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson har varit tydlig med att truppen vill ha med sig till den jämna tabellen.
Vid senaste mötet mot Hovsta fick IFK Lindesberg minimal utdelning, där två skott för motståndarlaget var allt som behövdes för att avgöra matchen med 2-0. När lagen istället möttes på Fritidsbyn blev det istället ändrade roller. Bortatruppen Hovsta åkte tidigt på ett gult kort. Istället kunde hemmalagets Simon Langarap inleda målfesten med 1-0.
Till matchens andra halva så tog målgörandet fart. 61 minuter in i matchen var Levi Laurberg framme och utökade hemmatruppens ledning och bättre skulle det bli.
Två mål blev till tre, sedan fyra och bara minuten innan slutsignalen ljöd så kunde Mahad Ali Jimale kicka in hemmalagets femte mål i matchen. Slutsiffrorna blev otroliga 5-0, en tydlig signal på att IFK Lindesberg inte har gett upp hoppet om placering i tabelltoppen.
– Skillnaden idag mot flera av de andra matcherna är att vi får utdelning för det övertag som vi har genom hela matchen. Killarna ville ha roligt inför hemmapubliken och visar upp en härlig spelglädje. Det är roligt för grabbarna att få till det, de har jobbat hårt för det här, säger lagets tränare Niklas Christensson.
– Vi är nöjda med tre poäng. Nu är det nio poäng kvar att spela om där vi vet om förutsättningarna.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 5-0 (1-0)
Publik: 86 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (19’)
2-0 Levi Laurberg (61’)
3-0 Ayoub Bahzad Mahmoud (74’)
4-0 Hamzah Shawish (86’)
5-0 Mahad Ali Jimale (89’)
Gult kort på Christian Gustavsson (35’)
Nästa match: Söndagen 24:e september vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 15.00
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
Med start tisdag 14 oktober får Lindesberg en ny fritidsgård som är anpassad för ungdomar med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF).
– Det känns meningsfullt att vi nu kan erbjuda fler unga en plats där deras intressen och styrkor får ta plats, säger Jon Daly Skoog, verksamhetsutvecklare på SV Örebro län i ett uttalande på kommunens hemsida.