Inför lördagens hemmamatch mot Hovsta så kvarstår fyra matcher inom Fotbollsfemman, där poängen blir avgörande för tabellens slutställning. Till säsongens näst sista hemmamatch så skickade IFK Lindesberg en tydlig signal på att Lindetruppen siktar mot en placering i tabelltoppen.
– Roligt för grabbarna att få till det, säger Niklas Christensson.
Med bara fyra matcher kvar så är det en jämn kamp om de högre placeringarna i Fotbollsfemmans tabell. Inför lördagens match mot Hovsta så skiljer det två poäng mellan IFK Lindesbergs femte plats och IFK Örebros tredje plats, en placering som dessutom ger en möjlighet att kvala sig uppåt.
Totalt tolv poäng kvarstår att spela om. Poäng som IFK Lindesbergs tränare Niklas Christensson har varit tydlig med att truppen vill ha med sig till den jämna tabellen.
Vid senaste mötet mot Hovsta fick IFK Lindesberg minimal utdelning, där två skott för motståndarlaget var allt som behövdes för att avgöra matchen med 2-0. När lagen istället möttes på Fritidsbyn blev det istället ändrade roller. Bortatruppen Hovsta åkte tidigt på ett gult kort. Istället kunde hemmalagets Simon Langarap inleda målfesten med 1-0.
Till matchens andra halva så tog målgörandet fart. 61 minuter in i matchen var Levi Laurberg framme och utökade hemmatruppens ledning och bättre skulle det bli.
Två mål blev till tre, sedan fyra och bara minuten innan slutsignalen ljöd så kunde Mahad Ali Jimale kicka in hemmalagets femte mål i matchen. Slutsiffrorna blev otroliga 5-0, en tydlig signal på att IFK Lindesberg inte har gett upp hoppet om placering i tabelltoppen.
– Skillnaden idag mot flera av de andra matcherna är att vi får utdelning för det övertag som vi har genom hela matchen. Killarna ville ha roligt inför hemmapubliken och visar upp en härlig spelglädje. Det är roligt för grabbarna att få till det, de har jobbat hårt för det här, säger lagets tränare Niklas Christensson.
– Vi är nöjda med tre poäng. Nu är det nio poäng kvar att spela om där vi vet om förutsättningarna.
Resultat IFK Lindesberg-Hovsta IF
Slutresultat: 5-0 (1-0)
Publik: 86 personer
Mål:
1-0 Simon Langarap (19’)
2-0 Levi Laurberg (61’)
3-0 Ayoub Bahzad Mahmoud (74’)
4-0 Hamzah Shawish (86’)
5-0 Mahad Ali Jimale (89’)
Gult kort på Christian Gustavsson (35’)
Nästa match: Söndagen 24:e september vs IFK Askersund på Solberga IP med avspark kl. 15.00
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.