Misshandeln av Lindesbergaren Claes Andersson i februari i år var både brutal och oprovocerad. Fallet har under utredningens gång förbryllat polisen i många avseenden. Trots att gärningsmännen tidigare samma kväll vistats inne på krogen, där 100-talet människor bör ha observerat dem, har ingen gett tips som lett fram till ett gripande. Enligt polisen skiljde gärningsmännen sig från mängden utseendemässigt. Trots detta verkar ingen ha sett de misstänkta på krogen.
En av gärningsmännen, den som var mest drivande i misshandeln, hade kryckor. Dock har det framgått från tips att han inte verkade ha något större behov av sådana. Den misshandlade Claes Andersson och hans sällskap stod i närheten av krogen efter stängning och väntade på en taxi när de tre misstänkta kom fram och erbjöd dem skjuts. När sällskapet avböjde blev situationen hotfull. I nästa ögonblick slogs Claes ner av gärningsmannen med krykorna. Slagen utdelades med kryckan och skadade den misshandlade illa i ansiktet. Taxin anlände kort efter misshandeln och chauffören hjälpte Claes att komma till sjukhuset för vård.
Trots att polisutredningen varit mycket omfattande har det inte lett fram till någon misstänkt. Därför har nu fallet skrivits av.
-Det ligger på is tillsvidare, säger Anders Nohlgren.
Det som nu kan lösa misshandeln, och få polisen att återuppta fallet, är om gärningsmännen grips i något annat fall och kan kopplas till händelsen i Lindesberg. Misstankarna har hela tiden varit att de tre misstänkta kommer från annan ort.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.