I höst kommer kommunen riva tio stycken privata bryggor längs Bottenån – om inte dess rättmätiga ägare hör av sig till ansvarig förvaltning (näringslivsavdelningen) på kommunen snarast.
I våras kunde LindeNytt rapportera att kommunen har för avsikt att röja upp på ett område som sedan länge saknat tillsyn. Det handlar om privata bryggor längs Bottenån och i Lindessjön, bryggor vars ägare i nästan 100 procent av fallen helt saknar tillstånd för att ha bryggan där.
I april begav sig tjänstemannen Jesper Almlöf ut för att informera bryggägarna om kommunens planer på nya riktlinjer för att ha en så kallad privat brygga på allmän plats. Totalt 71 bryggor hittades och ”lappades” med ett informationsblad i vilket bryggans ägare uppmanades ge sig till känna. Kartläggningen av bryggor och dess ägare är nu i sitt slutskede och de allra flesta bryggägare har hört av sig till kommunen.
– Ingen av de jag har pratat med har varit negativ till det här, utan ser det som något bra, kommenterar Jesper Almlöf.
Av totalt 71 bryggor har kommunen fått kontakt med ägarna till hela 61 stycken. De 10 som fortfarande saknar ägaruppgift, kommer att rivas i höst om inte dess rättmätiga ägare vaknar i elfte timmen och kontaktar kommunen.
Almlöf tror att förklaringen till tystnaden från de sista tio kan förklaras med att de som en gång i tiden byggde bryggan inte längre känns vid den på grund av flytt eller att de helt enkelt inte längre är i livet.
– Det här har ju pågått under så väldigt lång tid, att det kan vara en förklaring till att vi inte får kontakt med de sista tio, säger han.
Det nya bryggprogrammet och riktlinjerna för privata bryggor, understryker också att bryggan inte alls är privat i den bemärkelsen att endast ägaren får nyttja den. En ”privat brygga” på allmän plats längs Bottenån eller i sjön, får användas lika mycket av övriga invånare som av den som står som ägare i avtalet med kommunen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.