Halvvägs genom aktivitetsveckan för barn mellan 10-12 år gjorde LindeNytt ett spontant besök under onsdagseftermiddagen på idrottsplanen nedanför Lindeskolan i Lindesberg, för att kika lite på dagens aktivitet.
På schemat stod Bubbleball, något som kan liknas med att spela korta fotbollsmatcher iklädd en stor bubbla av plast, något som verkade uppskattas av de allra flesta, trots en gassande sol och närmare 30 graders värme. Några passade på att uppsöka den lilla fläck av skugga som ledarnas bil gav på fältet.
-Det var jättevarmt! flämtade några barn och slängde sig i gräset bakom bilen.
Valter Karlén 12 år var en av deltagarna som tillsammans med sina kompisar pustade ut en stund.
-Jag är inte var här för att vinna matchen utan för att få tacklas lite. I vanlig fotboll får man inte göra det, berättade Valter. Flera av de andra kompisarna höll med.
Hittills har deltagarna fått prova på saker som långgolf, besök på parkudden och leken Pang, som bestod av samarbetsövningar, men roligast så här långt var bowling tyckte de flesta, kanske på grund av svalkan i bowlinghallen.
Alma Viggeborn som var ansvarig ledare, berättade att allt gått jättebra hittills under veckan. -Det är 24 barn som är med, så i den här gruppen fick alla som anmält sig plats vilket är kul! De är väldigt självständiga, även fast vi ledare är med hela tiden. Det är ett härligt gäng!
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).