Halvvägs genom aktivitetsveckan för barn mellan 10-12 år gjorde LindeNytt ett spontant besök under onsdagseftermiddagen på idrottsplanen nedanför Lindeskolan i Lindesberg, för att kika lite på dagens aktivitet.
På schemat stod Bubbleball, något som kan liknas med att spela korta fotbollsmatcher iklädd en stor bubbla av plast, något som verkade uppskattas av de allra flesta, trots en gassande sol och närmare 30 graders värme. Några passade på att uppsöka den lilla fläck av skugga som ledarnas bil gav på fältet.
-Det var jättevarmt! flämtade några barn och slängde sig i gräset bakom bilen.
Valter Karlén 12 år var en av deltagarna som tillsammans med sina kompisar pustade ut en stund.
-Jag är inte var här för att vinna matchen utan för att få tacklas lite. I vanlig fotboll får man inte göra det, berättade Valter. Flera av de andra kompisarna höll med.
Hittills har deltagarna fått prova på saker som långgolf, besök på parkudden och leken Pang, som bestod av samarbetsövningar, men roligast så här långt var bowling tyckte de flesta, kanske på grund av svalkan i bowlinghallen.
Alma Viggeborn som var ansvarig ledare, berättade att allt gått jättebra hittills under veckan. -Det är 24 barn som är med, så i den här gruppen fick alla som anmält sig plats vilket är kul! De är väldigt självständiga, även fast vi ledare är med hela tiden. Det är ett härligt gäng!
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.