Halvvägs genom aktivitetsveckan för barn mellan 10-12 år gjorde LindeNytt ett spontant besök under onsdagseftermiddagen på idrottsplanen nedanför Lindeskolan i Lindesberg, för att kika lite på dagens aktivitet.
På schemat stod Bubbleball, något som kan liknas med att spela korta fotbollsmatcher iklädd en stor bubbla av plast, något som verkade uppskattas av de allra flesta, trots en gassande sol och närmare 30 graders värme. Några passade på att uppsöka den lilla fläck av skugga som ledarnas bil gav på fältet.
-Det var jättevarmt! flämtade några barn och slängde sig i gräset bakom bilen.
Valter Karlén 12 år var en av deltagarna som tillsammans med sina kompisar pustade ut en stund.
-Jag är inte var här för att vinna matchen utan för att få tacklas lite. I vanlig fotboll får man inte göra det, berättade Valter. Flera av de andra kompisarna höll med.
Hittills har deltagarna fått prova på saker som långgolf, besök på parkudden och leken Pang, som bestod av samarbetsövningar, men roligast så här långt var bowling tyckte de flesta, kanske på grund av svalkan i bowlinghallen.
Alma Viggeborn som var ansvarig ledare, berättade att allt gått jättebra hittills under veckan. -Det är 24 barn som är med, så i den här gruppen fick alla som anmält sig plats vilket är kul! De är väldigt självständiga, även fast vi ledare är med hela tiden. Det är ett härligt gäng!
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.