Ett av de tidigare årens bakverk till eleverna vid Vedevågsskolan. Foto: Privat
Bullmammorna fixade fika till över 700 elever
Nybakta lussebullar och knapriga pepparkakor väntade eleverna på Vedevågsskolan och Fröviskolan efter fredagens lunch. Bakom den juliga överraskningen står Linda Sköldenström och ett helt gäng bullbakande mammor, som kallar sig just – bullmammorna.
Sedan 2017 har Linda Sköldenström och de andra bullmammorna hjälpts åt att baka godsaker till skolavslutningar och julfiranden på Vedevågsskolan. I år utökade de verksamheten och bestämde sig för att även överraska Fröviskolans elever med adventsfika, något som inte var gjort i en handvändning.
Linda Sköldenström har haft fullt upp. Foto: Privat
– Till Vedevågsskolan har vi bakat för 90 personer, nu blev det ökning med 670 personer till, så det blev ett stort projekt, skrattar Linda.
Linda, som för tillfället utbildar sig till bagare, fick stor användning av såväl sina sockersöta kunskaper som sin nya skolas lokaler när det gällde att tillverka de nästan 800 lussebullarna.
– Det här året hade jag tillgång till ett bättre kök, så det hjälpte verkligen till att ro projektet i land, säger Linda.
Inför årets adventsbakande samlades man på ett smittsäkert sätt, nämligen i deras egna Facebookgrupper skapade för just detta ändamål, en för Vedevåg och en för Frövi.
– Vi har hjälpts åt på olika sätt, några har bakat, någon köpte pepparkakor till alla elever på Vedevågsskolan, och en annan köpte allergivänligt fika till de som inte tål vissa ämnen. Sedan vill jag ge en stor eloge till ICA i Frövi, som faktiskt sponsrade med nästan 700 pepparkakor till Fröviskolan, säger Linda.
På torsdagskvällen levererades alla bakverk till de båda skolorna, så att allt fanns redo till fredagens adventsfika.
– Fram till i somras har vi kunnat vara med och servera i skolan, men på grund av coronan så gick det inte nu. Men vi är jätteglada att det ändå gick att lösa. Det här handlar om att sätta lite guldkant på tillvaron för eleverna, och speciellt i dessa tider känns det extra viktigt, avslutar Linda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.