Ett av de tidigare årens bakverk till eleverna vid Vedevågsskolan. Foto: Privat
Bullmammorna fixade fika till över 700 elever
Nybakta lussebullar och knapriga pepparkakor väntade eleverna på Vedevågsskolan och Fröviskolan efter fredagens lunch. Bakom den juliga överraskningen står Linda Sköldenström och ett helt gäng bullbakande mammor, som kallar sig just – bullmammorna.
Sedan 2017 har Linda Sköldenström och de andra bullmammorna hjälpts åt att baka godsaker till skolavslutningar och julfiranden på Vedevågsskolan. I år utökade de verksamheten och bestämde sig för att även överraska Fröviskolans elever med adventsfika, något som inte var gjort i en handvändning.
Linda Sköldenström har haft fullt upp. Foto: Privat
– Till Vedevågsskolan har vi bakat för 90 personer, nu blev det ökning med 670 personer till, så det blev ett stort projekt, skrattar Linda.
Linda, som för tillfället utbildar sig till bagare, fick stor användning av såväl sina sockersöta kunskaper som sin nya skolas lokaler när det gällde att tillverka de nästan 800 lussebullarna.
– Det här året hade jag tillgång till ett bättre kök, så det hjälpte verkligen till att ro projektet i land, säger Linda.
Inför årets adventsbakande samlades man på ett smittsäkert sätt, nämligen i deras egna Facebookgrupper skapade för just detta ändamål, en för Vedevåg och en för Frövi.
– Vi har hjälpts åt på olika sätt, några har bakat, någon köpte pepparkakor till alla elever på Vedevågsskolan, och en annan köpte allergivänligt fika till de som inte tål vissa ämnen. Sedan vill jag ge en stor eloge till ICA i Frövi, som faktiskt sponsrade med nästan 700 pepparkakor till Fröviskolan, säger Linda.
På torsdagskvällen levererades alla bakverk till de båda skolorna, så att allt fanns redo till fredagens adventsfika.
– Fram till i somras har vi kunnat vara med och servera i skolan, men på grund av coronan så gick det inte nu. Men vi är jätteglada att det ändå gick att lösa. Det här handlar om att sätta lite guldkant på tillvaron för eleverna, och speciellt i dessa tider känns det extra viktigt, avslutar Linda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...