Ett av de tidigare årens bakverk till eleverna vid Vedevågsskolan. Foto: Privat
Bullmammorna fixade fika till över 700 elever
Nybakta lussebullar och knapriga pepparkakor väntade eleverna på Vedevågsskolan och Fröviskolan efter fredagens lunch. Bakom den juliga överraskningen står Linda Sköldenström och ett helt gäng bullbakande mammor, som kallar sig just – bullmammorna.
Sedan 2017 har Linda Sköldenström och de andra bullmammorna hjälpts åt att baka godsaker till skolavslutningar och julfiranden på Vedevågsskolan. I år utökade de verksamheten och bestämde sig för att även överraska Fröviskolans elever med adventsfika, något som inte var gjort i en handvändning.
Linda Sköldenström har haft fullt upp. Foto: Privat
– Till Vedevågsskolan har vi bakat för 90 personer, nu blev det ökning med 670 personer till, så det blev ett stort projekt, skrattar Linda.
Linda, som för tillfället utbildar sig till bagare, fick stor användning av såväl sina sockersöta kunskaper som sin nya skolas lokaler när det gällde att tillverka de nästan 800 lussebullarna.
– Det här året hade jag tillgång till ett bättre kök, så det hjälpte verkligen till att ro projektet i land, säger Linda.
Inför årets adventsbakande samlades man på ett smittsäkert sätt, nämligen i deras egna Facebookgrupper skapade för just detta ändamål, en för Vedevåg och en för Frövi.
– Vi har hjälpts åt på olika sätt, några har bakat, någon köpte pepparkakor till alla elever på Vedevågsskolan, och en annan köpte allergivänligt fika till de som inte tål vissa ämnen. Sedan vill jag ge en stor eloge till ICA i Frövi, som faktiskt sponsrade med nästan 700 pepparkakor till Fröviskolan, säger Linda.
På torsdagskvällen levererades alla bakverk till de båda skolorna, så att allt fanns redo till fredagens adventsfika.
– Fram till i somras har vi kunnat vara med och servera i skolan, men på grund av coronan så gick det inte nu. Men vi är jätteglada att det ändå gick att lösa. Det här handlar om att sätta lite guldkant på tillvaron för eleverna, och speciellt i dessa tider känns det extra viktigt, avslutar Linda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...