Ett av de tidigare årens bakverk till eleverna vid Vedevågsskolan. Foto: Privat
Bullmammorna fixade fika till över 700 elever
Nybakta lussebullar och knapriga pepparkakor väntade eleverna på Vedevågsskolan och Fröviskolan efter fredagens lunch. Bakom den juliga överraskningen står Linda Sköldenström och ett helt gäng bullbakande mammor, som kallar sig just – bullmammorna.
Sedan 2017 har Linda Sköldenström och de andra bullmammorna hjälpts åt att baka godsaker till skolavslutningar och julfiranden på Vedevågsskolan. I år utökade de verksamheten och bestämde sig för att även överraska Fröviskolans elever med adventsfika, något som inte var gjort i en handvändning.
Linda Sköldenström har haft fullt upp. Foto: Privat
– Till Vedevågsskolan har vi bakat för 90 personer, nu blev det ökning med 670 personer till, så det blev ett stort projekt, skrattar Linda.
Linda, som för tillfället utbildar sig till bagare, fick stor användning av såväl sina sockersöta kunskaper som sin nya skolas lokaler när det gällde att tillverka de nästan 800 lussebullarna.
– Det här året hade jag tillgång till ett bättre kök, så det hjälpte verkligen till att ro projektet i land, säger Linda.
Inför årets adventsbakande samlades man på ett smittsäkert sätt, nämligen i deras egna Facebookgrupper skapade för just detta ändamål, en för Vedevåg och en för Frövi.
– Vi har hjälpts åt på olika sätt, några har bakat, någon köpte pepparkakor till alla elever på Vedevågsskolan, och en annan köpte allergivänligt fika till de som inte tål vissa ämnen. Sedan vill jag ge en stor eloge till ICA i Frövi, som faktiskt sponsrade med nästan 700 pepparkakor till Fröviskolan, säger Linda.
På torsdagskvällen levererades alla bakverk till de båda skolorna, så att allt fanns redo till fredagens adventsfika.
– Fram till i somras har vi kunnat vara med och servera i skolan, men på grund av coronan så gick det inte nu. Men vi är jätteglada att det ändå gick att lösa. Det här handlar om att sätta lite guldkant på tillvaron för eleverna, och speciellt i dessa tider känns det extra viktigt, avslutar Linda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...