Ett av de tidigare årens bakverk till eleverna vid Vedevågsskolan. Foto: Privat
Bullmammorna fixade fika till över 700 elever
Nybakta lussebullar och knapriga pepparkakor väntade eleverna på Vedevågsskolan och Fröviskolan efter fredagens lunch. Bakom den juliga överraskningen står Linda Sköldenström och ett helt gäng bullbakande mammor, som kallar sig just – bullmammorna.
Sedan 2017 har Linda Sköldenström och de andra bullmammorna hjälpts åt att baka godsaker till skolavslutningar och julfiranden på Vedevågsskolan. I år utökade de verksamheten och bestämde sig för att även överraska Fröviskolans elever med adventsfika, något som inte var gjort i en handvändning.
Linda Sköldenström har haft fullt upp. Foto: Privat
– Till Vedevågsskolan har vi bakat för 90 personer, nu blev det ökning med 670 personer till, så det blev ett stort projekt, skrattar Linda.
Linda, som för tillfället utbildar sig till bagare, fick stor användning av såväl sina sockersöta kunskaper som sin nya skolas lokaler när det gällde att tillverka de nästan 800 lussebullarna.
– Det här året hade jag tillgång till ett bättre kök, så det hjälpte verkligen till att ro projektet i land, säger Linda.
Inför årets adventsbakande samlades man på ett smittsäkert sätt, nämligen i deras egna Facebookgrupper skapade för just detta ändamål, en för Vedevåg och en för Frövi.
– Vi har hjälpts åt på olika sätt, några har bakat, någon köpte pepparkakor till alla elever på Vedevågsskolan, och en annan köpte allergivänligt fika till de som inte tål vissa ämnen. Sedan vill jag ge en stor eloge till ICA i Frövi, som faktiskt sponsrade med nästan 700 pepparkakor till Fröviskolan, säger Linda.
På torsdagskvällen levererades alla bakverk till de båda skolorna, så att allt fanns redo till fredagens adventsfika.
– Fram till i somras har vi kunnat vara med och servera i skolan, men på grund av coronan så gick det inte nu. Men vi är jätteglada att det ändå gick att lösa. Det här handlar om att sätta lite guldkant på tillvaron för eleverna, och speciellt i dessa tider känns det extra viktigt, avslutar Linda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...