Datasäkerhet är idag mycket omtalat och omdebatterat. Speciellt efter de senaste virusspridningarna som satte skräck i såväl privatpersoner som företagare. Och eftersom s k hackers blir vanligare och vanligare, så är datatekniker med kunskaper i säkerhetsproblemen med våra virusskydd och brandväggar hett eftertraktade. Datatekniker bör ha kunskaper i säkerhet för att få de jobb man söker i framtidens datasamhälle. Därför kompletteras i år den vanliga påbyggnadsutbildningen på Lindeskolan med bland annat ämnet ”Säkerhet”.
På Lindeskolan finns sedan några år tillbaka en påbyggnadsutbildning inom Komvux som utbildar datatekniker. Det nya för kommande studenter blir att säkerhet blir en delkurs i programmet. Man kommer då fördjupa sig i grunderna och även i ämnet hacking. Skolan kommer alltså att utbilda eleverna i hacking och hur detta går till i grunden. Varför kan man fråga sig. Sven Burman förklarar att säkerhet i datasystemen är A och O. För att kunna stoppa eventuella attacker eller upptäcka intrång, så är det till mycket stor hjälp om man har kunskaper i hacking. För många förknippas ordet ”hackare” med något kriminellt och farligt, något som kräver dundermaskiner och många års erfarenhet inom data och programmering. Nu är det inte så, och det är just detta skolan kommer att ta upp i kursen. En hackare är ofta en vanlig kille/tjej som använder helt vanliga datorer och ”verktyg” för att hacka sig in i datasystemen.
Brandväggar á la schweizerost
Säkerhet i företag är otroligt viktigt idag. Speciellt då virus och andra hot är relativt vanligt. Kursen inriktas därför inte enbart på huvudproblemet, d.v.s. hackare. Bland annat kommer man fördjupa sig i hur brandväggar sätts upp och konfigureras på bästa sätt för att förhindra intrång. Man får även utbildning i hur brandväggen ska tolkas – nämligen som en schweizerost. En brandvägg är inte alltid ett bra skydd och har som andra skydd fullt med kryphål om man inte vet hur sakerna fungerar till 100 procent, förklarar Burman. Och man bör därför ha bra insyn i ämnet datasäkerhet för att komplettera de befintliga skydden.
Lindeskolans dataprogram, Datatekniker, har redan satt flera elever i arbete på diverse företag, bland annat på Lindesbergs lasarett, Kumla kommun, Info Care m fl.
Utbildningen lockar varje år väldigt mycket folk, även utanför kommungränsen. –Vi tycker det är väldigt roligt att se att vår utbildning håller så väldigt hög klass och kvalitet att det lockar människor från t ex Örebro att gå vårt program. Och när man fått ett sånt bra rykte utåt så känns det verkligen som vi hittat rätt i vår utbildning, förklarar Sven Burman.
Ämnet hacking är en ganska liten del i den omfattande utbildningen men har lagts med då man insett att dessa kunskaper är ett mycket bra komplement i delkursen ”Säkerhet”.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.