Datasäkerhet är idag mycket omtalat och omdebatterat. Speciellt efter de senaste virusspridningarna som satte skräck i såväl privatpersoner som företagare. Och eftersom s k hackers blir vanligare och vanligare, så är datatekniker med kunskaper i säkerhetsproblemen med våra virusskydd och brandväggar hett eftertraktade. Datatekniker bör ha kunskaper i säkerhet för att få de jobb man söker i framtidens datasamhälle. Därför kompletteras i år den vanliga påbyggnadsutbildningen på Lindeskolan med bland annat ämnet ”Säkerhet”.
På Lindeskolan finns sedan några år tillbaka en påbyggnadsutbildning inom Komvux som utbildar datatekniker. Det nya för kommande studenter blir att säkerhet blir en delkurs i programmet. Man kommer då fördjupa sig i grunderna och även i ämnet hacking. Skolan kommer alltså att utbilda eleverna i hacking och hur detta går till i grunden. Varför kan man fråga sig. Sven Burman förklarar att säkerhet i datasystemen är A och O. För att kunna stoppa eventuella attacker eller upptäcka intrång, så är det till mycket stor hjälp om man har kunskaper i hacking. För många förknippas ordet ”hackare” med något kriminellt och farligt, något som kräver dundermaskiner och många års erfarenhet inom data och programmering. Nu är det inte så, och det är just detta skolan kommer att ta upp i kursen. En hackare är ofta en vanlig kille/tjej som använder helt vanliga datorer och ”verktyg” för att hacka sig in i datasystemen.
Brandväggar á la schweizerost
Säkerhet i företag är otroligt viktigt idag. Speciellt då virus och andra hot är relativt vanligt. Kursen inriktas därför inte enbart på huvudproblemet, d.v.s. hackare. Bland annat kommer man fördjupa sig i hur brandväggar sätts upp och konfigureras på bästa sätt för att förhindra intrång. Man får även utbildning i hur brandväggen ska tolkas – nämligen som en schweizerost. En brandvägg är inte alltid ett bra skydd och har som andra skydd fullt med kryphål om man inte vet hur sakerna fungerar till 100 procent, förklarar Burman. Och man bör därför ha bra insyn i ämnet datasäkerhet för att komplettera de befintliga skydden.
Lindeskolans dataprogram, Datatekniker, har redan satt flera elever i arbete på diverse företag, bland annat på Lindesbergs lasarett, Kumla kommun, Info Care m fl.
Utbildningen lockar varje år väldigt mycket folk, även utanför kommungränsen. –Vi tycker det är väldigt roligt att se att vår utbildning håller så väldigt hög klass och kvalitet att det lockar människor från t ex Örebro att gå vårt program. Och när man fått ett sånt bra rykte utåt så känns det verkligen som vi hittat rätt i vår utbildning, förklarar Sven Burman.
Ämnet hacking är en ganska liten del i den omfattande utbildningen men har lagts med då man insett att dessa kunskaper är ett mycket bra komplement i delkursen ”Säkerhet”.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.