På grund av återkommande hot mot bussförare, har fackförbundet Kommunal lagt Skyddsombudsstopp enligt arbetsmiljölagen. Med anledning av detta ställs flera turer med stadsbussarna in till och med den 1 november.
– Vi ser allvarligt på det inträffade och vi på Länstrafiken ser nu över hur stadstrafiken i Lindesberg ska utformas framöver, säger man i ett pressmeddelande.
Hot mot förare och mycket stök på bussarna i Lindesberg, har varit ett återkommande problem som pågått länge. Trots en pågående dialog med skolan, där man bland annat anpassat turerna efter elevernas behov, fortsätter den otrygga situationen för både förare och andra resenärer.
Måndagen den 30 september blev en förare utsatt för grova hot, varpå facket nu gått in och avbrutit arbetet via ett så kallat skyddsombudsstopp.
– Vi ser allvarligt på det inträffade och vi på Länstrafiken ser nu över hur stadstrafiken i Lindesberg ska utformas framöver. Vi jobbar kontinuerligt med säkerheten i och omkring kollektivtrafiken. För att öka tryggheten har vi nu beslutat att bemanna med fler ordningsvakter och kontrollanter i och omkring Lindesberg, säger man i ett pressmeddelande.
Dessutom väljer man nu att ställa in flera avgångar med stadsbussarna i Lindesberg, något som redan börjat gälla.
Avgångarna som berörs är:
Måndag – fredag
Linje 30, kl. 07.53 Skrinnargatan – Lindesbergs Resecentrum
Linje 30, kl. 08.25 Lindesbergs Resecentrum – Skinnarbacken
Linje 31, kl. 08.10 Lindesberg Resecentrum – Lindesberg Resecentrum
Måndag, tisdag, torsdag och fredag
Linje 30, kl. 16.05 Skinnarbacken – Lindesberg Resecentrum
Linje 30, kl. 16.40 Lindesberg Resecentrum – Skinnarbacken
Linje 31, kl. 16.25 Lindesberg Resecentrum – Lindesberg Resecentrum
Onsdag
Linje 30, kl. 14.58 Skinnarbacken – Lindesberg Resecentrum
Linje 30, kl. 15.35 Lindesberg Resecentrum – Skinnarbacken
Linje 31, kl. 15.15 Lindesberg Resecentrum – Lindesberg Resecentrum
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.