Med Idolvinnaren Martin Almgren i spetsen, tillsammans med tvåan Amanda Winberg och trean Simon Zion, avlutas trions signeringsturné den sjätte januari i Gävle. Lindesberg har från Almgrens start i Idol visat sitt stöd, så också nu. På onsdagen hoppar ett gäng på bussen för att fara iväg och närvara vid det sista turnéstoppet.
I snart en månad har Idoltrion, vinnaren och lindesbergaren Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion, varit ute på en signeringsturné. Den sjätte januari avslutar man den resan i Gävle och flera Idol-fans från Lindesberg och dess trakter vill vara där, visa sitt stöd och lyssna live på idolen.
– Vi drar iväg ett gäng från Linde och tittar på Martin när han spelar sista vändan med denna turné. Jag var i Globen och såg när han vann, och nu blir det liksom att vara med när han knyter ihop den här säcken och öppnar en ny, säger Mimmi Trång och fortsätter:
– Jag kör extra hos bussbolaget Söne i Lindesberg som är så fantastiska och har varit med och sponsrat med buss som vi är väldigt tacksamma för!
Bussen avgår klockan 9.00 från Lindesberg och för att åka med, tur och retur, kostar det 150 riksdaler. Informationen om resan har spridits först och främst från mun till mun, men också via Facebook.
– Jag tror att vi blir runt 20 som åker, säger Mimmi och meddelar att bussen rymmer 24 passagerare.
– Men blir det fler som vill bli med så har vi möjlighet till stor buss!
Mimmi ser fram emot resan till Gävle och avslutar:
– Kan bara säga att det var mer än magiskt i Globen när han vann, och så denna resa: ska bli kul att se han i Gävle igen!
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.