Med Idolvinnaren Martin Almgren i spetsen, tillsammans med tvåan Amanda Winberg och trean Simon Zion, avlutas trions signeringsturné den sjätte januari i Gävle. Lindesberg har från Almgrens start i Idol visat sitt stöd, så också nu. På onsdagen hoppar ett gäng på bussen för att fara iväg och närvara vid det sista turnéstoppet.
I snart en månad har Idoltrion, vinnaren och lindesbergaren Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion, varit ute på en signeringsturné. Den sjätte januari avslutar man den resan i Gävle och flera Idol-fans från Lindesberg och dess trakter vill vara där, visa sitt stöd och lyssna live på idolen.
– Vi drar iväg ett gäng från Linde och tittar på Martin när han spelar sista vändan med denna turné. Jag var i Globen och såg när han vann, och nu blir det liksom att vara med när han knyter ihop den här säcken och öppnar en ny, säger Mimmi Trång och fortsätter:
– Jag kör extra hos bussbolaget Söne i Lindesberg som är så fantastiska och har varit med och sponsrat med buss som vi är väldigt tacksamma för!
Bussen avgår klockan 9.00 från Lindesberg och för att åka med, tur och retur, kostar det 150 riksdaler. Informationen om resan har spridits först och främst från mun till mun, men också via Facebook.
– Jag tror att vi blir runt 20 som åker, säger Mimmi och meddelar att bussen rymmer 24 passagerare.
– Men blir det fler som vill bli med så har vi möjlighet till stor buss!
Mimmi ser fram emot resan till Gävle och avslutar:
– Kan bara säga att det var mer än magiskt i Globen när han vann, och så denna resa: ska bli kul att se han i Gävle igen!
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.