Med Idolvinnaren Martin Almgren i spetsen, tillsammans med tvåan Amanda Winberg och trean Simon Zion, avlutas trions signeringsturné den sjätte januari i Gävle. Lindesberg har från Almgrens start i Idol visat sitt stöd, så också nu. På onsdagen hoppar ett gäng på bussen för att fara iväg och närvara vid det sista turnéstoppet.
I snart en månad har Idoltrion, vinnaren och lindesbergaren Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion, varit ute på en signeringsturné. Den sjätte januari avslutar man den resan i Gävle och flera Idol-fans från Lindesberg och dess trakter vill vara där, visa sitt stöd och lyssna live på idolen.
– Vi drar iväg ett gäng från Linde och tittar på Martin när han spelar sista vändan med denna turné. Jag var i Globen och såg när han vann, och nu blir det liksom att vara med när han knyter ihop den här säcken och öppnar en ny, säger Mimmi Trång och fortsätter:
– Jag kör extra hos bussbolaget Söne i Lindesberg som är så fantastiska och har varit med och sponsrat med buss som vi är väldigt tacksamma för!
Bussen avgår klockan 9.00 från Lindesberg och för att åka med, tur och retur, kostar det 150 riksdaler. Informationen om resan har spridits först och främst från mun till mun, men också via Facebook.
– Jag tror att vi blir runt 20 som åker, säger Mimmi och meddelar att bussen rymmer 24 passagerare.
– Men blir det fler som vill bli med så har vi möjlighet till stor buss!
Mimmi ser fram emot resan till Gävle och avslutar:
– Kan bara säga att det var mer än magiskt i Globen när han vann, och så denna resa: ska bli kul att se han i Gävle igen!
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.