Med Idolvinnaren Martin Almgren i spetsen, tillsammans med tvåan Amanda Winberg och trean Simon Zion, avlutas trions signeringsturné den sjätte januari i Gävle. Lindesberg har från Almgrens start i Idol visat sitt stöd, så också nu. På onsdagen hoppar ett gäng på bussen för att fara iväg och närvara vid det sista turnéstoppet.
I snart en månad har Idoltrion, vinnaren och lindesbergaren Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion, varit ute på en signeringsturné. Den sjätte januari avslutar man den resan i Gävle och flera Idol-fans från Lindesberg och dess trakter vill vara där, visa sitt stöd och lyssna live på idolen.
– Vi drar iväg ett gäng från Linde och tittar på Martin när han spelar sista vändan med denna turné. Jag var i Globen och såg när han vann, och nu blir det liksom att vara med när han knyter ihop den här säcken och öppnar en ny, säger Mimmi Trång och fortsätter:
– Jag kör extra hos bussbolaget Söne i Lindesberg som är så fantastiska och har varit med och sponsrat med buss som vi är väldigt tacksamma för!
Bussen avgår klockan 9.00 från Lindesberg och för att åka med, tur och retur, kostar det 150 riksdaler. Informationen om resan har spridits först och främst från mun till mun, men också via Facebook.
– Jag tror att vi blir runt 20 som åker, säger Mimmi och meddelar att bussen rymmer 24 passagerare.
– Men blir det fler som vill bli med så har vi möjlighet till stor buss!
Mimmi ser fram emot resan till Gävle och avslutar:
– Kan bara säga att det var mer än magiskt i Globen när han vann, och så denna resa: ska bli kul att se han i Gävle igen!
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.