Med Idolvinnaren Martin Almgren i spetsen, tillsammans med tvåan Amanda Winberg och trean Simon Zion, avlutas trions signeringsturné den sjätte januari i Gävle. Lindesberg har från Almgrens start i Idol visat sitt stöd, så också nu. På onsdagen hoppar ett gäng på bussen för att fara iväg och närvara vid det sista turnéstoppet.
I snart en månad har Idoltrion, vinnaren och lindesbergaren Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion, varit ute på en signeringsturné. Den sjätte januari avslutar man den resan i Gävle och flera Idol-fans från Lindesberg och dess trakter vill vara där, visa sitt stöd och lyssna live på idolen.
– Vi drar iväg ett gäng från Linde och tittar på Martin när han spelar sista vändan med denna turné. Jag var i Globen och såg när han vann, och nu blir det liksom att vara med när han knyter ihop den här säcken och öppnar en ny, säger Mimmi Trång och fortsätter:
– Jag kör extra hos bussbolaget Söne i Lindesberg som är så fantastiska och har varit med och sponsrat med buss som vi är väldigt tacksamma för!
Bussen avgår klockan 9.00 från Lindesberg och för att åka med, tur och retur, kostar det 150 riksdaler. Informationen om resan har spridits först och främst från mun till mun, men också via Facebook.
– Jag tror att vi blir runt 20 som åker, säger Mimmi och meddelar att bussen rymmer 24 passagerare.
– Men blir det fler som vill bli med så har vi möjlighet till stor buss!
Mimmi ser fram emot resan till Gävle och avslutar:
– Kan bara säga att det var mer än magiskt i Globen när han vann, och så denna resa: ska bli kul att se han i Gävle igen!
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.