ICA-handlare Per Eriksson har efter rånet mot butiken, samlat personalen för att ge alla chansen att ventilera känslor och eventuell oro efter det inträffade.
– Jag har även träffat de som arbetade igår och de mår efter omständigheterna bra, säger han till LindeNytt.
Som tidigare rapporterat utsattes ICA Supermarket för ett rån på tisdagskvällen i samband med att butiken stängde. Rånarnas dramatiska tillvägagångssätt följde mönstret för en så kallad ”smash and grab”, det vill säga att man med ett fordon rammar butiken man vill få tillträde till.
I fallet ICA Supermarket var det huvudentrén som förstördes. Rånarna skall även ha orsakat skador inne i butiken, men exakt hur omfattande är fortfarande okänt.
– Jag har inte kunnat inspektera skadorna eftersom butiken fortfarande är avspärrad och polisens tekniker arbetar där, säger Per Eriksson, butiksägare, till LindeNytt vid 11-tiden.
Att skadorna vid entrén är omfattande kan dock konstateras redan bakom avspärrningarna.
– Men hur stora värden det rör sig om, det kan jag inte svara på, säger Eriksson som i första hand fokuserat på att ta hand om personalen, även de som inte arbetade när rånet ägde rum.
– Jag har haft personalsamtal och vi har bland annat pratat om hur vi kan fortsätta arbeta för att vi skall ha en så trygg och säker arbetsplats som möjligt, säger han utan att gå in på detaljer.
Han tillägger att den personal som arbetade igår kväll och hotades av rånarna, mår så pass bra man nu kan göra efter en sådan traumatisk upplevelse.
– De mår efter omständigheterna bra, säger han.
Vid 11-tiden räknade man med att butiken kan öppnas igen efter lunch.
– Vi räknar med att kunna öppna ungefär kl. 13-14. Vi väntar på att polisen skall plocka bort avspärrningarna och sedan ska vi bara städa upp oredan rånet orsakat i butiken, därefter kan vi öppna igen, säger Per Eriksson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.