ICA-handlare Per Eriksson har efter rånet mot butiken, samlat personalen för att ge alla chansen att ventilera känslor och eventuell oro efter det inträffade.
– Jag har även träffat de som arbetade igår och de mår efter omständigheterna bra, säger han till LindeNytt.
Som tidigare rapporterat utsattes ICA Supermarket för ett rån på tisdagskvällen i samband med att butiken stängde. Rånarnas dramatiska tillvägagångssätt följde mönstret för en så kallad ”smash and grab”, det vill säga att man med ett fordon rammar butiken man vill få tillträde till.
I fallet ICA Supermarket var det huvudentrén som förstördes. Rånarna skall även ha orsakat skador inne i butiken, men exakt hur omfattande är fortfarande okänt.
– Jag har inte kunnat inspektera skadorna eftersom butiken fortfarande är avspärrad och polisens tekniker arbetar där, säger Per Eriksson, butiksägare, till LindeNytt vid 11-tiden.
Att skadorna vid entrén är omfattande kan dock konstateras redan bakom avspärrningarna.
– Men hur stora värden det rör sig om, det kan jag inte svara på, säger Eriksson som i första hand fokuserat på att ta hand om personalen, även de som inte arbetade när rånet ägde rum.
– Jag har haft personalsamtal och vi har bland annat pratat om hur vi kan fortsätta arbeta för att vi skall ha en så trygg och säker arbetsplats som möjligt, säger han utan att gå in på detaljer.
Han tillägger att den personal som arbetade igår kväll och hotades av rånarna, mår så pass bra man nu kan göra efter en sådan traumatisk upplevelse.
– De mår efter omständigheterna bra, säger han.
Vid 11-tiden räknade man med att butiken kan öppnas igen efter lunch.
– Vi räknar med att kunna öppna ungefär kl. 13-14. Vi väntar på att polisen skall plocka bort avspärrningarna och sedan ska vi bara städa upp oredan rånet orsakat i butiken, därefter kan vi öppna igen, säger Per Eriksson.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.