ICA-handlare Per Eriksson har efter rånet mot butiken, samlat personalen för att ge alla chansen att ventilera känslor och eventuell oro efter det inträffade.
– Jag har även träffat de som arbetade igår och de mår efter omständigheterna bra, säger han till LindeNytt.
Som tidigare rapporterat utsattes ICA Supermarket för ett rån på tisdagskvällen i samband med att butiken stängde. Rånarnas dramatiska tillvägagångssätt följde mönstret för en så kallad ”smash and grab”, det vill säga att man med ett fordon rammar butiken man vill få tillträde till.
I fallet ICA Supermarket var det huvudentrén som förstördes. Rånarna skall även ha orsakat skador inne i butiken, men exakt hur omfattande är fortfarande okänt.
– Jag har inte kunnat inspektera skadorna eftersom butiken fortfarande är avspärrad och polisens tekniker arbetar där, säger Per Eriksson, butiksägare, till LindeNytt vid 11-tiden.
Att skadorna vid entrén är omfattande kan dock konstateras redan bakom avspärrningarna.
– Men hur stora värden det rör sig om, det kan jag inte svara på, säger Eriksson som i första hand fokuserat på att ta hand om personalen, även de som inte arbetade när rånet ägde rum.
– Jag har haft personalsamtal och vi har bland annat pratat om hur vi kan fortsätta arbeta för att vi skall ha en så trygg och säker arbetsplats som möjligt, säger han utan att gå in på detaljer.
Han tillägger att den personal som arbetade igår kväll och hotades av rånarna, mår så pass bra man nu kan göra efter en sådan traumatisk upplevelse.
– De mår efter omständigheterna bra, säger han.
Vid 11-tiden räknade man med att butiken kan öppnas igen efter lunch.
– Vi räknar med att kunna öppna ungefär kl. 13-14. Vi väntar på att polisen skall plocka bort avspärrningarna och sedan ska vi bara städa upp oredan rånet orsakat i butiken, därefter kan vi öppna igen, säger Per Eriksson.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.