Under 2000-talets början har centrums södra sida urholkats på butiker och dessvärre verkar ingen broms finnas tillgänglig mot denna utveckling. Nu kommer ytterligare två butiker – i samma kvarter dessutom – att följa detta exempel.
Databutiken ”HL Data” och biltillbehörsbutiken ”Mathildas Maskin & Bildelar” kommer att stänga i vår respektive sommar. Databutikens ägare, Henric Lundgren, berättar att lönsamheten har sjunkit på senare tid och att det därför är omotiverat att hålla butiken öppen längre. Samma förklaring ger biltillbehörsbutikens ägare till deras beslut.
HL Data stänger vid månadsskiftet och satsar då allt krut på butiken i Nora istället.
-Vi kommer bara att stänga själva butiken i Lindesberg, för naturligtvis kommer vi att fortsätta jobba med servicearbeten mot privat- och företagskunder precis som vi alltid har gjort, berättar Henric Lundgren.
Det var efter det senaste bokslutet som Henric Lundgren och butikschef Peter Jennebo fattade beslutet.
-Visst hade vi kunnat köra vidare ett litet tag till. Men utvecklingen har varit negativ med sjunkande lönsamhet och det är inte riktigt så man vill jobba. Det ska löna sig att arbeta, därför ansåg vi bägge två att denna omstrukturering måste göras, säger Henric.
HL Data har funnits i Lindesberg sedan 2004 och stänger butiken i slutet av april.
Mathildas Maskin & Bildelar öppnade i samma kvarter som HL Data för drygt två år sedan. Delägaren Mikael Blomberg berättar att de fasta kostnaderna har blivit ett ankare som har gjort det tufft att dra runt butiken.
-Det finns planer på andra upplägg för oss, men det är inget som är klart ännu, berättar Mikael Blomberg.
Butiken stänger vid månadsskiftet juni/juli.
Pengar för åtgärder
För Lindesbergs kommun är det mycket angeläget att handeln fungerar och inte följer den här mörka trenden ytterligare. Därför är utvecklingen i centrum något man tar på mycket stort allvar. Redan nu arbetar man för att finansiera åtgärder som skall kunna bromsa det som nu sker – och förhoppningsvis kan det också leda till att trenden vänder uppåt igen.
-Vi måste få med alla i det här arbetet för att nå våra mål. Det handlar om alla i ledet, från kommunpolitiker och tjänstemän till fastighetsägare och köpmän, säger Anne Resare, samordnare på Utvecklingsenheten.
Lindesberg ingår i ett regionprojekt där man nu söker extra medel från EU för att finansiera åtgärder som skall främja näringslivet. Bland annat vill man förstärka utvecklingsenheten för att få mer resurser att arbeta med just detta. Dock poängteras från alla håll att mycket ligger i invånarnas beteendemönster.
-Tyvärr har många inställningen att handla i Örebro istället, då är det naturligtvis svårt för en handlare i Lindesberg att leva vidare när kunderna inte stannar här, påpekar Anne Resare.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.