Under stor dramatik jagades en snattare i centrala Lindesberg nu på fredagsförmiddagen. Det var klädbutiken Titt-in som hade drabbats av ytterligare en i raden klädstölder strax efter öppning.
En man i 30-årsåldern av utländsk härkomst, klädd i en grön jacka med luva, jeans, röd halsduk och med ”stirrig blick”. Så lyder signalementet på den klädtjuv som jagas sedan 10-tiden idag. Den misstänkte mannen stoppades utanför larmbågarna som vetter in mot Konsumbutiken. Där uppstod ordväxling mellan personal och den misstänkte. När mannen tog till flykten följde personalen efter och vid Konsums norra entré hamnade man i en regelrätt brottningsmatch. Mannen blev i denna stund mycket hotfull.
-Det här känns inte bra alls, att det skall behöva bli så här. Vi driver ju en klädbutik, det kan man inte tro när det är på det här viset, kommenterade man kort efter.
Personalen uppgav också att denna snattare var den första som verkligen skrämt dem.
-Det var något otäckt med hela situationen, något i hans blick och uppförande. Han kan ha varit påverkad.
Den misstänkte försvann i riktning mot Lindeskolan.
Antalet stölder som inträffat på Titt-in är okänt då man inte sammanställt siffrorna ännu. Man är dock ense om att det rör sig om siffror som är alarmerande. Fredagens snattare slog till medan LindeNytt befann sig i butiken för ett annonsmöte. Detta var andra gången på kort tid som vi bevittnar denna verklighet och vardag som tär på personalen.
-Något måste göras åt det här. Vi som driver butiker hamnar i en väldigt allvarlig situation eftersom vi inte kan ingripa inne i butiken. Vi måste vänta på att en misstänkt snattare lämnar butiken, först då får vi ta dem. Men då uppstår också sådana här situationer, säger man förtvivlat.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.