Under stor dramatik jagades en snattare i centrala Lindesberg nu på fredagsförmiddagen. Det var klädbutiken Titt-in som hade drabbats av ytterligare en i raden klädstölder strax efter öppning.
En man i 30-årsåldern av utländsk härkomst, klädd i en grön jacka med luva, jeans, röd halsduk och med ”stirrig blick”. Så lyder signalementet på den klädtjuv som jagas sedan 10-tiden idag. Den misstänkte mannen stoppades utanför larmbågarna som vetter in mot Konsumbutiken. Där uppstod ordväxling mellan personal och den misstänkte. När mannen tog till flykten följde personalen efter och vid Konsums norra entré hamnade man i en regelrätt brottningsmatch. Mannen blev i denna stund mycket hotfull.
-Det här känns inte bra alls, att det skall behöva bli så här. Vi driver ju en klädbutik, det kan man inte tro när det är på det här viset, kommenterade man kort efter.
Personalen uppgav också att denna snattare var den första som verkligen skrämt dem.
-Det var något otäckt med hela situationen, något i hans blick och uppförande. Han kan ha varit påverkad.
Den misstänkte försvann i riktning mot Lindeskolan.
Antalet stölder som inträffat på Titt-in är okänt då man inte sammanställt siffrorna ännu. Man är dock ense om att det rör sig om siffror som är alarmerande. Fredagens snattare slog till medan LindeNytt befann sig i butiken för ett annonsmöte. Detta var andra gången på kort tid som vi bevittnar denna verklighet och vardag som tär på personalen.
-Något måste göras åt det här. Vi som driver butiker hamnar i en väldigt allvarlig situation eftersom vi inte kan ingripa inne i butiken. Vi måste vänta på att en misstänkt snattare lämnar butiken, först då får vi ta dem. Men då uppstår också sådana här situationer, säger man förtvivlat.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.