Under stor dramatik jagades en snattare i centrala Lindesberg nu på fredagsförmiddagen. Det var klädbutiken Titt-in som hade drabbats av ytterligare en i raden klädstölder strax efter öppning.
En man i 30-årsåldern av utländsk härkomst, klädd i en grön jacka med luva, jeans, röd halsduk och med ”stirrig blick”. Så lyder signalementet på den klädtjuv som jagas sedan 10-tiden idag. Den misstänkte mannen stoppades utanför larmbågarna som vetter in mot Konsumbutiken. Där uppstod ordväxling mellan personal och den misstänkte. När mannen tog till flykten följde personalen efter och vid Konsums norra entré hamnade man i en regelrätt brottningsmatch. Mannen blev i denna stund mycket hotfull.
-Det här känns inte bra alls, att det skall behöva bli så här. Vi driver ju en klädbutik, det kan man inte tro när det är på det här viset, kommenterade man kort efter.
Personalen uppgav också att denna snattare var den första som verkligen skrämt dem.
-Det var något otäckt med hela situationen, något i hans blick och uppförande. Han kan ha varit påverkad.
Den misstänkte försvann i riktning mot Lindeskolan.
Antalet stölder som inträffat på Titt-in är okänt då man inte sammanställt siffrorna ännu. Man är dock ense om att det rör sig om siffror som är alarmerande. Fredagens snattare slog till medan LindeNytt befann sig i butiken för ett annonsmöte. Detta var andra gången på kort tid som vi bevittnar denna verklighet och vardag som tär på personalen.
-Något måste göras åt det här. Vi som driver butiker hamnar i en väldigt allvarlig situation eftersom vi inte kan ingripa inne i butiken. Vi måste vänta på att en misstänkt snattare lämnar butiken, först då får vi ta dem. Men då uppstår också sådana här situationer, säger man förtvivlat.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.