Bolaget MBP Holding AB, som äger byggföretaget EBAB och Hyrmaskiner, har utökat med ytterligare ett byggföretag. I torsdags offentliggjordes att bolaget köpt upp Karlskogafirman med det passande namnet ”HEBAB”.-Det här innebär att vi får ett större verksamhetsområde och samtidigt kan använda personalen i Karlskoga när trycket är stort här och vice versa, förklarar de tre delägarna.
Byggfirman HEBAB grundades på 60-talet och har på senare år haft ambition att sälja pga att ägarna uppnått hög ålder. Lindesbergsbolaget MBP Holding AB såg stora möjligheter med köpet och inledde nyligen förhandlingarna med ägarna. Igår, torsdag, informerades HEBABs personal om ägarbytet.
-Det var ett positivt möte och det kändes bra att få träffa personalen och få detta bemötande, kommenterar Mats Eriksson.
Lindeföretaget EBAB är sedan flera år tillbaka verksamma i länen Örebro och Västmanland. Köpet av HEBAB ger dem nu nya marknadsandelar västerut.
-Det ger också mer stabilitet i bägge firmorna eftersom vi kan slussa personalen vid behov. Har vi mer arbete här för stunden så hämtar vi in personal från HEBAB och vice versa. Jag tror att det blir riktigt bra för såväl personal som kund att arbeta så, förklarar Bengt-Erik Persson.
Fotnot: HEBAB har i dagsläget 14 anställda och EBAB 32 anställda. Bägge omsätter årligen mellan 25-30 miljoner kronor vardera.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.