Industriområdet är inte längre sig likt. Och tur är väl det. Det som en gång var ett ganska öde och sterilt industriområde är idag en sprudlande och levande plats där allehanda aktörer nu etablerar, eller bygger ut, sina verksamheter. Det råder en byggboom i Lindesberg!
Ett flertal byggprojekt är på gång – eller har precis slutförts. Industriområdets aktörer omfattar många yrkeskategorier med allt från ren industriell tillverkning av tunga bakaxlar till smaskiga lunchmackor.
Nordic Lunch bygger en ny fabrik i Lindesberg. Jardlers Åkeri etablerar sig i ”Cavab-fastigheten”. Anderbert Bygg bygger eget tillhåll. PR-Maskin planerar en egen vagnhall för sina maskiner. Bilprovningen planerar ny lokal mellan rastplatsen och Meritor och Lindesbergs Nya Gummiverkstad byggde nyligen ett däckhotell i anslutning till deras befintliga lokal. Det händer saker i Lindesberg.
-Det har väl inte byggts så här mycket på en och samma gång på väldigt länge, kommenterar byggnadsinspektör Peter Jernberg.
Kommunalråd Anders Ceder följer byggutvecklingen i Lindesberg med stort intresse. Han hoppas nu på fortsatt god utveckling inom näringslivet.
-Man ser just nu mer aktivitet än man gjort på mycket, mycket längre. Det är väldigt kul och viktigt för Lindesberg att det händer saker. Våra företag bygger ut och nya företag etablerar sig. Det är mycket bra det här, konstaterar kommunalrådet.
Enligt Ceder beror mycket på att kommunen kunnat tillhandahålla bra tomter och snabb hantering av dessa ärenden.
-Vi försöker underlätta i den mån vi kan. Och dessutom har vi gott om mark att använda, så även om det byggs mycket just nu så finns det många fler tomter att ta fram för ändamålet, förklarar han.
Grunden för Lindesby är lagd
Samtidigt som industriområdet har sin renässans, så börjar det byggas i nya villaområdet Lindesby. Även om det bara är en husgrund som ännu skvallrar om vad som håller på att hända där, så kan man redan nu få en uppfattning om hur Lindesby kommer att se ut i framtiden. Lindesby har förutsättning att bli Lindesbergs mest attraktiva plats att bo på. Jan och Elisabeth Edhammer från Lindesberg har insett detta och nu börjat bygga sitt hus på Nyborgsgatan, som är namnet på den nya väg som dragits in i Lindesby.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.