Industriområdet är inte längre sig likt. Och tur är väl det. Det som en gång var ett ganska öde och sterilt industriområde är idag en sprudlande och levande plats där allehanda aktörer nu etablerar, eller bygger ut, sina verksamheter. Det råder en byggboom i Lindesberg!
Ett flertal byggprojekt är på gång – eller har precis slutförts. Industriområdets aktörer omfattar många yrkeskategorier med allt från ren industriell tillverkning av tunga bakaxlar till smaskiga lunchmackor.
Nordic Lunch bygger en ny fabrik i Lindesberg. Jardlers Åkeri etablerar sig i ”Cavab-fastigheten”. Anderbert Bygg bygger eget tillhåll. PR-Maskin planerar en egen vagnhall för sina maskiner. Bilprovningen planerar ny lokal mellan rastplatsen och Meritor och Lindesbergs Nya Gummiverkstad byggde nyligen ett däckhotell i anslutning till deras befintliga lokal. Det händer saker i Lindesberg.
-Det har väl inte byggts så här mycket på en och samma gång på väldigt länge, kommenterar byggnadsinspektör Peter Jernberg.
Kommunalråd Anders Ceder följer byggutvecklingen i Lindesberg med stort intresse. Han hoppas nu på fortsatt god utveckling inom näringslivet.
-Man ser just nu mer aktivitet än man gjort på mycket, mycket längre. Det är väldigt kul och viktigt för Lindesberg att det händer saker. Våra företag bygger ut och nya företag etablerar sig. Det är mycket bra det här, konstaterar kommunalrådet.
Enligt Ceder beror mycket på att kommunen kunnat tillhandahålla bra tomter och snabb hantering av dessa ärenden.
-Vi försöker underlätta i den mån vi kan. Och dessutom har vi gott om mark att använda, så även om det byggs mycket just nu så finns det många fler tomter att ta fram för ändamålet, förklarar han.
Grunden för Lindesby är lagd
Samtidigt som industriområdet har sin renässans, så börjar det byggas i nya villaområdet Lindesby. Även om det bara är en husgrund som ännu skvallrar om vad som håller på att hända där, så kan man redan nu få en uppfattning om hur Lindesby kommer att se ut i framtiden. Lindesby har förutsättning att bli Lindesbergs mest attraktiva plats att bo på. Jan och Elisabeth Edhammer från Lindesberg har insett detta och nu börjat bygga sitt hus på Nyborgsgatan, som är namnet på den nya väg som dragits in i Lindesby.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.