Industriområdet är inte längre sig likt. Och tur är väl det. Det som en gång var ett ganska öde och sterilt industriområde är idag en sprudlande och levande plats där allehanda aktörer nu etablerar, eller bygger ut, sina verksamheter. Det råder en byggboom i Lindesberg!
Ett flertal byggprojekt är på gång – eller har precis slutförts. Industriområdets aktörer omfattar många yrkeskategorier med allt från ren industriell tillverkning av tunga bakaxlar till smaskiga lunchmackor.
Nordic Lunch bygger en ny fabrik i Lindesberg. Jardlers Åkeri etablerar sig i ”Cavab-fastigheten”. Anderbert Bygg bygger eget tillhåll. PR-Maskin planerar en egen vagnhall för sina maskiner. Bilprovningen planerar ny lokal mellan rastplatsen och Meritor och Lindesbergs Nya Gummiverkstad byggde nyligen ett däckhotell i anslutning till deras befintliga lokal. Det händer saker i Lindesberg.
-Det har väl inte byggts så här mycket på en och samma gång på väldigt länge, kommenterar byggnadsinspektör Peter Jernberg.
Kommunalråd Anders Ceder följer byggutvecklingen i Lindesberg med stort intresse. Han hoppas nu på fortsatt god utveckling inom näringslivet.
-Man ser just nu mer aktivitet än man gjort på mycket, mycket längre. Det är väldigt kul och viktigt för Lindesberg att det händer saker. Våra företag bygger ut och nya företag etablerar sig. Det är mycket bra det här, konstaterar kommunalrådet.
Enligt Ceder beror mycket på att kommunen kunnat tillhandahålla bra tomter och snabb hantering av dessa ärenden.
-Vi försöker underlätta i den mån vi kan. Och dessutom har vi gott om mark att använda, så även om det byggs mycket just nu så finns det många fler tomter att ta fram för ändamålet, förklarar han.
Grunden för Lindesby är lagd
Samtidigt som industriområdet har sin renässans, så börjar det byggas i nya villaområdet Lindesby. Även om det bara är en husgrund som ännu skvallrar om vad som håller på att hända där, så kan man redan nu få en uppfattning om hur Lindesby kommer att se ut i framtiden. Lindesby har förutsättning att bli Lindesbergs mest attraktiva plats att bo på. Jan och Elisabeth Edhammer från Lindesberg har insett detta och nu börjat bygga sitt hus på Nyborgsgatan, som är namnet på den nya väg som dragits in i Lindesby.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.