Industriområdet är inte längre sig likt. Och tur är väl det. Det som en gång var ett ganska öde och sterilt industriområde är idag en sprudlande och levande plats där allehanda aktörer nu etablerar, eller bygger ut, sina verksamheter. Det råder en byggboom i Lindesberg!
Ett flertal byggprojekt är på gång – eller har precis slutförts. Industriområdets aktörer omfattar många yrkeskategorier med allt från ren industriell tillverkning av tunga bakaxlar till smaskiga lunchmackor.
Nordic Lunch bygger en ny fabrik i Lindesberg. Jardlers Åkeri etablerar sig i ”Cavab-fastigheten”. Anderbert Bygg bygger eget tillhåll. PR-Maskin planerar en egen vagnhall för sina maskiner. Bilprovningen planerar ny lokal mellan rastplatsen och Meritor och Lindesbergs Nya Gummiverkstad byggde nyligen ett däckhotell i anslutning till deras befintliga lokal. Det händer saker i Lindesberg.
-Det har väl inte byggts så här mycket på en och samma gång på väldigt länge, kommenterar byggnadsinspektör Peter Jernberg.
Kommunalråd Anders Ceder följer byggutvecklingen i Lindesberg med stort intresse. Han hoppas nu på fortsatt god utveckling inom näringslivet.
-Man ser just nu mer aktivitet än man gjort på mycket, mycket längre. Det är väldigt kul och viktigt för Lindesberg att det händer saker. Våra företag bygger ut och nya företag etablerar sig. Det är mycket bra det här, konstaterar kommunalrådet.
Enligt Ceder beror mycket på att kommunen kunnat tillhandahålla bra tomter och snabb hantering av dessa ärenden.
-Vi försöker underlätta i den mån vi kan. Och dessutom har vi gott om mark att använda, så även om det byggs mycket just nu så finns det många fler tomter att ta fram för ändamålet, förklarar han.
Grunden för Lindesby är lagd
Samtidigt som industriområdet har sin renässans, så börjar det byggas i nya villaområdet Lindesby. Även om det bara är en husgrund som ännu skvallrar om vad som håller på att hända där, så kan man redan nu få en uppfattning om hur Lindesby kommer att se ut i framtiden. Lindesby har förutsättning att bli Lindesbergs mest attraktiva plats att bo på. Jan och Elisabeth Edhammer från Lindesberg har insett detta och nu börjat bygga sitt hus på Nyborgsgatan, som är namnet på den nya väg som dragits in i Lindesby.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.