Som vi kunde berätta i förra veckan, har kommunledningen fångat upp ärendet Kristinavägen i syfte att eventuellt kunna påskynda arbetet med gatan. Idag fick kommunchef Peter Bring ett första besked från entreprenören.
Enligt uppgift kommer byggarbetet att ”speedas upp”, precis som Bring uttalade sig och även hade hoppats på när han i förra veckan tog kontakt med projektledaren för ombyggnationen. Det är dock fortfarande inte helt klart hur mycket tid man kan vinna.
-Man har i alla fall lovat att sätta in fler mannar i arbetet och dessutom förkortas semesterledigheten från tre till två veckor, säger Peter Bring.
Kommunchefen berättar att det eventuellt kan bli aktuellt med andra tidsbesparande åtgärder också, som t ex att man arbetar fler timmar per arbetsdag jämfört med idag.
-Jag hoppas få mer information om det här inom kort, förklarar han.
Svensk Handel i Lindesbergs ordförande, Mattias Eriksson, är mycket tacksam och glad över dagens besked.
-Tack, Peter Bring! Verkligen helt suveränt, utbrister han spontant.
Men han verkar inte helt övertygad ännu utan vill gärna se detta med egna ögon först.
-Ja, nu får vi hoppas att man kan stå för detta löfte också, så det här inte bara är tomma ord. Men bara man gör någonting åt byggtiden så är det en förbättring och det är allt vi handlare begär, säger Mattias Eriksson.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.