Natten till torsdag utbröt en brand på Frötuna Gård i Fellingsbro. När räddningstjänsten kom till platsen möttes man av en rasande brand i ett mindre boningshus på gården.
Det eldhärjade huset står ett par hundra meter ifrån gårdens stora fastighet och det fanns därför ingen risk att branden skulle sprida sig. Räddningsledare Morgan Johansson uppger nu på morgonen att man fortfarande har folk på gården för eftersläckning.
-Vi kommer nog vara kvar till omkring klockan 12 idag, säger han.
Räddningstjänsten fick larm om att det brann på gården vid halvtretiden i natt. Det mesta tyder dock på att branden startade mycket tidigare än så.
-Gårdens byggnader har ett gemensamt vattensystem och när ledningarna hade brunnit av nere i det här huset så uppstod kluckande ljud i ledningar i huvudfastigheten. Det var så man upptäckte att något inte stod rätt till. Naturligtvis hade det brunnit en bra stund innan man upptäckte detta och larmade oss, förklarar Morgan Johansson.
När brandmännen kom till platsen slog det ut lågor från flera fönster. Huset var mer eller mindre övertänt och kunde inte räddas.
Enligt uppgift bodde ingen där för tillfället då huset genomgått en totalrenovering.
Frötuna Gård eldhärjades för lite drygt ett år sedan då en mycket omfattande brand utbröt i ett stall. Orsaken till nattens brand är fortfarande okänd.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.