Natten till torsdag utbröt en brand på Frötuna Gård i Fellingsbro. När räddningstjänsten kom till platsen möttes man av en rasande brand i ett mindre boningshus på gården.
Det eldhärjade huset står ett par hundra meter ifrån gårdens stora fastighet och det fanns därför ingen risk att branden skulle sprida sig. Räddningsledare Morgan Johansson uppger nu på morgonen att man fortfarande har folk på gården för eftersläckning.
-Vi kommer nog vara kvar till omkring klockan 12 idag, säger han.
Räddningstjänsten fick larm om att det brann på gården vid halvtretiden i natt. Det mesta tyder dock på att branden startade mycket tidigare än så.
-Gårdens byggnader har ett gemensamt vattensystem och när ledningarna hade brunnit av nere i det här huset så uppstod kluckande ljud i ledningar i huvudfastigheten. Det var så man upptäckte att något inte stod rätt till. Naturligtvis hade det brunnit en bra stund innan man upptäckte detta och larmade oss, förklarar Morgan Johansson.
När brandmännen kom till platsen slog det ut lågor från flera fönster. Huset var mer eller mindre övertänt och kunde inte räddas.
Enligt uppgift bodde ingen där för tillfället då huset genomgått en totalrenovering.
Frötuna Gård eldhärjades för lite drygt ett år sedan då en mycket omfattande brand utbröt i ett stall. Orsaken till nattens brand är fortfarande okänd.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.