Delar av förslaget för hur en fortsatt exploatering av området Lindesby skall se ut, har grusats sedan en arkeologisk utredning funnit en förhistorisk boplats i området. För att fyndet inte skall innebära en tvärnit för exploateringsplanerna kommer man nu att ”arbeta runt” hindret istället.- Annars är risken mycket stor att hela Lindesbyprojektet får vänta länge, kommenterar Jesper Almlöf som är mark- och exploateringsingenjör på avdelningen Näringsliv och utveckling.
Hösten 2014 offentliggjordes kommunens planer för den fortsatta exploateringen av Lindesby. I planerna har det tittats närmare på bebyggelse på två platser: östra och sydvästra delen av området. Bland annat föreslås här byggas ett flerfamiljshus med fyra våningar samt en förskola.
Men delar av planen kommer alltså att läggas på is i syfte att undvika en tvärnit för projektet. Anledningen är att Länsstyrelsen kräver att en arkeologisk förundersökning måste göras först, detta sedan en nyligen utförd arkeologisk utredning gjorts och funnit en fornlämning i områdets västra del. Fornlämningen har dokumenterats som en förhistorisk boplats. Bland annat har man funnit spår efter eldstäder samt hittat skärvor av förhistorisk keramik.
– För att hela projektet inte skall bli lidande av detta, kommer vi helt enkelt gå vidare med planerna för östra sidan, där vi bland annat föreslår ett flerfamiljshus. Den sydvästra delen var tänkt att låta radhus byggas, eventuellt av en bostadsrättsförening. Detta får alltså vänta, berättar mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.