Delar av förslaget för hur en fortsatt exploatering av området Lindesby skall se ut, har grusats sedan en arkeologisk utredning funnit en förhistorisk boplats i området. För att fyndet inte skall innebära en tvärnit för exploateringsplanerna kommer man nu att ”arbeta runt” hindret istället.- Annars är risken mycket stor att hela Lindesbyprojektet får vänta länge, kommenterar Jesper Almlöf som är mark- och exploateringsingenjör på avdelningen Näringsliv och utveckling.
Hösten 2014 offentliggjordes kommunens planer för den fortsatta exploateringen av Lindesby. I planerna har det tittats närmare på bebyggelse på två platser: östra och sydvästra delen av området. Bland annat föreslås här byggas ett flerfamiljshus med fyra våningar samt en förskola.
Men delar av planen kommer alltså att läggas på is i syfte att undvika en tvärnit för projektet. Anledningen är att Länsstyrelsen kräver att en arkeologisk förundersökning måste göras först, detta sedan en nyligen utförd arkeologisk utredning gjorts och funnit en fornlämning i områdets västra del. Fornlämningen har dokumenterats som en förhistorisk boplats. Bland annat har man funnit spår efter eldstäder samt hittat skärvor av förhistorisk keramik.
– För att hela projektet inte skall bli lidande av detta, kommer vi helt enkelt gå vidare med planerna för östra sidan, där vi bland annat föreslår ett flerfamiljshus. Den sydvästra delen var tänkt att låta radhus byggas, eventuellt av en bostadsrättsförening. Detta får alltså vänta, berättar mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?