Under sensommaren och hösten kommer Vägverket att bygga en rondell i Guldsmedshyttan, belägen vid korsningen där Herrgårdsvägen börjar. En cirkulationsplats är en åtgärd man vidtar för att öka trafiksäkerheten på vägsträckan, en 50-sträcka som polisen tagit många fortkörare på. Hastigheter mellan 90-110 km/h är inte ovanliga där.
Nu på fredag ska alla parter träffas på ett så kallat startmöte då alla detaljerna kommer att diskuteras. Först då blir det också klart när byggstarten sker, men redan nu pratas det om att bygget kommer igång så snart som i nästa vecka.
Jan Gustavsson, trafikansvarig på Lindesbergs kommun, kommer att medverka på fredag och hoppas då få svar på alla de frågor som följer.
-Då får jag bland annat veta när man har tänkt att börja arbetet samt hur det kommer att påverka trafiken under tiden för arbetet, säger Jan.
Rondellen kommer att vara färdigbyggd i november enligt den tidsplan som tagits fram.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?