Klassiska Nationalteaterns Rockorkester gör inte så väldigt många spelningar i sommar, men en av platserna de inte kunde tacka nej till är – Löa. Det tycks traktens invånare uppskatta till max, förköpsbiljetterna har sålt riktigt bra och nu vågar man tro att livet i Löa blir en riktig fest på lördagskvällen.-Det är jätteroligt att de valde att spela hos oss, säger Sören Karlsson, Kopparberg Rock & Blues, medarrangör till huvudarrangören Löa Bygdegårdsförening.
Nationalteatern började karriären på teaterscenen men blev sedermera också ett band som gjorde sig känt för låttexter som sticker ut en aning, för att sammanfatta det på enklaste vis. Bandet har sedan 70-talets början byggt upp en lika bred som uppskattad (och även kritiserad) repertoar.
-Vissa har ju uttalat sig, ”att jag kom för musiken, inte texterna”, skrattar Sören Karlsson.
Ett av dessa kritiserade spår är också deras mest kända: ”Livet är en fest”. Låten anses av kritiker ge sken av att man romantiserar alkohol, men glömmer att låten är hämtad ur deras teaterpjäs med samma namn som påvisar missbrukets allvar och konsekvens.
-Men visst har många av låtarna lite skarpa texter, det har ju alltid varit deras grej. De har alltid varit provocerande det väl just därför de blev, och fortfarande är, så stora, påpekar Sören Karlsson.
När en avstämning gjordes i tisdags, fick man besked om att intresset för konserten är stort. Då hade 400 förköpsbiljetter sålts. Dagen efter hade ytterligare cirka 100 biljetter sålts.
-Det är riktigt bra. Vi räknar med att det blir totalt 1000 i publiken på lördag, säger Sören.
Konserten arrangeras i Löas festområde vid namn Björkparken.
Soundstrack of our lives ringde
För Sören Karlsson och föreningen Kopparberg Rock & Blues, blir lördagens begivenheter startskottet för höstens stora musiksatsning. Föreningen har nämligen redan nästa stora artistgäng bokat för ett gig, fast på deras hemmaplan i Bångbro.
-Jag fick nyligen ett telefonsamtal från Soundtrack of our lives som undrade om de fick komma till Bångbro på besök, berättar han.
Sören upplyser om att bandet spelade där redan för ca två år sedan och precis som publiken hade bandet en kanonkväll som tycks ha etsat sig fast i minnet.
-Därför ville de gärna komma på återbesök och jag tackade naturligtvis ja till det, ler Sören Karlsson.
Konserten kommer att hållas 26 oktober.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.