Klassiska Nationalteaterns Rockorkester gör inte så väldigt många spelningar i sommar, men en av platserna de inte kunde tacka nej till är – Löa. Det tycks traktens invånare uppskatta till max, förköpsbiljetterna har sålt riktigt bra och nu vågar man tro att livet i Löa blir en riktig fest på lördagskvällen.-Det är jätteroligt att de valde att spela hos oss, säger Sören Karlsson, Kopparberg Rock & Blues, medarrangör till huvudarrangören Löa Bygdegårdsförening.
Nationalteatern började karriären på teaterscenen men blev sedermera också ett band som gjorde sig känt för låttexter som sticker ut en aning, för att sammanfatta det på enklaste vis. Bandet har sedan 70-talets början byggt upp en lika bred som uppskattad (och även kritiserad) repertoar.
-Vissa har ju uttalat sig, ”att jag kom för musiken, inte texterna”, skrattar Sören Karlsson.
Ett av dessa kritiserade spår är också deras mest kända: ”Livet är en fest”. Låten anses av kritiker ge sken av att man romantiserar alkohol, men glömmer att låten är hämtad ur deras teaterpjäs med samma namn som påvisar missbrukets allvar och konsekvens.
-Men visst har många av låtarna lite skarpa texter, det har ju alltid varit deras grej. De har alltid varit provocerande det väl just därför de blev, och fortfarande är, så stora, påpekar Sören Karlsson.
När en avstämning gjordes i tisdags, fick man besked om att intresset för konserten är stort. Då hade 400 förköpsbiljetter sålts. Dagen efter hade ytterligare cirka 100 biljetter sålts.
-Det är riktigt bra. Vi räknar med att det blir totalt 1000 i publiken på lördag, säger Sören.
Konserten arrangeras i Löas festområde vid namn Björkparken.
Soundstrack of our lives ringde
För Sören Karlsson och föreningen Kopparberg Rock & Blues, blir lördagens begivenheter startskottet för höstens stora musiksatsning. Föreningen har nämligen redan nästa stora artistgäng bokat för ett gig, fast på deras hemmaplan i Bångbro.
-Jag fick nyligen ett telefonsamtal från Soundtrack of our lives som undrade om de fick komma till Bångbro på besök, berättar han.
Sören upplyser om att bandet spelade där redan för ca två år sedan och precis som publiken hade bandet en kanonkväll som tycks ha etsat sig fast i minnet.
-Därför ville de gärna komma på återbesök och jag tackade naturligtvis ja till det, ler Sören Karlsson.
Konserten kommer att hållas 26 oktober.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.