Klassiska Nationalteaterns Rockorkester gör inte så väldigt många spelningar i sommar, men en av platserna de inte kunde tacka nej till är – Löa. Det tycks traktens invånare uppskatta till max, förköpsbiljetterna har sålt riktigt bra och nu vågar man tro att livet i Löa blir en riktig fest på lördagskvällen.-Det är jätteroligt att de valde att spela hos oss, säger Sören Karlsson, Kopparberg Rock & Blues, medarrangör till huvudarrangören Löa Bygdegårdsförening.
Nationalteatern började karriären på teaterscenen men blev sedermera också ett band som gjorde sig känt för låttexter som sticker ut en aning, för att sammanfatta det på enklaste vis. Bandet har sedan 70-talets början byggt upp en lika bred som uppskattad (och även kritiserad) repertoar.
-Vissa har ju uttalat sig, ”att jag kom för musiken, inte texterna”, skrattar Sören Karlsson.
Ett av dessa kritiserade spår är också deras mest kända: ”Livet är en fest”. Låten anses av kritiker ge sken av att man romantiserar alkohol, men glömmer att låten är hämtad ur deras teaterpjäs med samma namn som påvisar missbrukets allvar och konsekvens.
-Men visst har många av låtarna lite skarpa texter, det har ju alltid varit deras grej. De har alltid varit provocerande det väl just därför de blev, och fortfarande är, så stora, påpekar Sören Karlsson.
När en avstämning gjordes i tisdags, fick man besked om att intresset för konserten är stort. Då hade 400 förköpsbiljetter sålts. Dagen efter hade ytterligare cirka 100 biljetter sålts.
-Det är riktigt bra. Vi räknar med att det blir totalt 1000 i publiken på lördag, säger Sören.
Konserten arrangeras i Löas festområde vid namn Björkparken.
Soundstrack of our lives ringde
För Sören Karlsson och föreningen Kopparberg Rock & Blues, blir lördagens begivenheter startskottet för höstens stora musiksatsning. Föreningen har nämligen redan nästa stora artistgäng bokat för ett gig, fast på deras hemmaplan i Bångbro.
-Jag fick nyligen ett telefonsamtal från Soundtrack of our lives som undrade om de fick komma till Bångbro på besök, berättar han.
Sören upplyser om att bandet spelade där redan för ca två år sedan och precis som publiken hade bandet en kanonkväll som tycks ha etsat sig fast i minnet.
-Därför ville de gärna komma på återbesök och jag tackade naturligtvis ja till det, ler Sören Karlsson.
Konserten kommer att hållas 26 oktober.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.