En handfull personer hörde av sig till Lindesbergs kommun när det blev känt att Café Oscar behövde en ny aktör som kan driva kaféet i sommar. Bland de sökande har kommunens utvecklingsenhet nu funnit en, eller rättare sagt två, vinnare.
Café Oscar kommer att öppna portarna redan i slutet av april och börja servera gästerna allt från en traditionell slät kopp kaffe till lättare luncher. Det står klart sedan kommunen igår gjorde klart med den nya entreprenören som tar över verksamheten efter Lindesbergs Stadshotell. Det blev Kenth och Anna Olofsson i Löa som kommunen slutligen valde bland de sökande.
Kenth och Anna driver sedan åtta år tillbaka ”Annas Kafé” i Löa och säger i en kort kommentar att man kommer att återspegla lite av den verksamheten till Café Oscar. Med detta menas att Café Oscar får en italiensk touch vad gäller delar av utbudet. Fler detaljer kring ”det nya” Café Oscar kommer att offentliggöras i nästa vecka.
Utvecklingsenhetens Anne Resare, som haft ärendet Café Oscar på sitt bord, är mycket nöjd med hur ärendet fick en snabb och bra lösning.
-Ja, vi är jättenöjda. Vi har funnit det vi sökte, en seriös aktör med bra idéer, säger Anne.
Café Oscar öppnar på Valborgsmässoafton (30 april).
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.