En handfull personer hörde av sig till Lindesbergs kommun när det blev känt att Café Oscar behövde en ny aktör som kan driva kaféet i sommar. Bland de sökande har kommunens utvecklingsenhet nu funnit en, eller rättare sagt två, vinnare.
Café Oscar kommer att öppna portarna redan i slutet av april och börja servera gästerna allt från en traditionell slät kopp kaffe till lättare luncher. Det står klart sedan kommunen igår gjorde klart med den nya entreprenören som tar över verksamheten efter Lindesbergs Stadshotell. Det blev Kenth och Anna Olofsson i Löa som kommunen slutligen valde bland de sökande.
Kenth och Anna driver sedan åtta år tillbaka ”Annas Kafé” i Löa och säger i en kort kommentar att man kommer att återspegla lite av den verksamheten till Café Oscar. Med detta menas att Café Oscar får en italiensk touch vad gäller delar av utbudet. Fler detaljer kring ”det nya” Café Oscar kommer att offentliggöras i nästa vecka.
Utvecklingsenhetens Anne Resare, som haft ärendet Café Oscar på sitt bord, är mycket nöjd med hur ärendet fick en snabb och bra lösning.
-Ja, vi är jättenöjda. Vi har funnit det vi sökte, en seriös aktör med bra idéer, säger Anne.
Café Oscar öppnar på Valborgsmässoafton (30 april).
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.