En handfull personer hörde av sig till Lindesbergs kommun när det blev känt att Café Oscar behövde en ny aktör som kan driva kaféet i sommar. Bland de sökande har kommunens utvecklingsenhet nu funnit en, eller rättare sagt två, vinnare.
Café Oscar kommer att öppna portarna redan i slutet av april och börja servera gästerna allt från en traditionell slät kopp kaffe till lättare luncher. Det står klart sedan kommunen igår gjorde klart med den nya entreprenören som tar över verksamheten efter Lindesbergs Stadshotell. Det blev Kenth och Anna Olofsson i Löa som kommunen slutligen valde bland de sökande.
Kenth och Anna driver sedan åtta år tillbaka ”Annas Kafé” i Löa och säger i en kort kommentar att man kommer att återspegla lite av den verksamheten till Café Oscar. Med detta menas att Café Oscar får en italiensk touch vad gäller delar av utbudet. Fler detaljer kring ”det nya” Café Oscar kommer att offentliggöras i nästa vecka.
Utvecklingsenhetens Anne Resare, som haft ärendet Café Oscar på sitt bord, är mycket nöjd med hur ärendet fick en snabb och bra lösning.
-Ja, vi är jättenöjda. Vi har funnit det vi sökte, en seriös aktör med bra idéer, säger Anne.
Café Oscar öppnar på Valborgsmässoafton (30 april).
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.