Många frågor saknar fortfarande svar och klara besked, men vill det sig väl så kan Lindesberg få en mindre camping redan i sommar. Ärendet skall nu snabbutredas för att man skall ha en chans att genomföra projektet innan semestern är här.
I februari föreslog den ekonomiska föreningen Upplev Lindesberg för Lindesbergs kommun att nyttja grönområdet vid Lindeskolan för en turistsatsning. Deras önskemål var att låta bygga en stor citycamping på nämnda plats. Förslaget har väckt intresse, men det ser inte ut att kunna bli verklighet inom en överskådlig framtid. Istället har politikerna valt att titta på en tillfällig lösning på en betydligt mindre turistsatsning. Ärendet ligger nu hos mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf på kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling.
– Det är många frågetecken att räta ut, men det är tänkt att jag skall kunna presentera ett förslag för politikerna innan sommaren, berättar Almlöf.
Området man vill se denna mindre camping på ligger i Dalkarlshyttan, en markstrimma inklämd mellan skateboardklubbens högborg och naturreservatet Tempelbacken.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, hoppas att campingen skall ha plats för cirka 10 st husvagnar/husbilar och en mindre servicestation.
– Tanken är också att finna en extern aktör som vill driva campingen, för det skall inte kommunen göra själva inte, påpekar Anders Ceder och riktar ett särskilt intresse till ”grannen” i området.
– Lindesbergs Golfklubb har ju en egen satsning på turismen och kanske finner intresse att komplettera med den här campingen, säger Ceder.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.