Många frågor saknar fortfarande svar och klara besked, men vill det sig väl så kan Lindesberg få en mindre camping redan i sommar. Ärendet skall nu snabbutredas för att man skall ha en chans att genomföra projektet innan semestern är här.
I februari föreslog den ekonomiska föreningen Upplev Lindesberg för Lindesbergs kommun att nyttja grönområdet vid Lindeskolan för en turistsatsning. Deras önskemål var att låta bygga en stor citycamping på nämnda plats. Förslaget har väckt intresse, men det ser inte ut att kunna bli verklighet inom en överskådlig framtid. Istället har politikerna valt att titta på en tillfällig lösning på en betydligt mindre turistsatsning. Ärendet ligger nu hos mark- och exploateringsingenjör Jesper Almlöf på kommunens avdelning Näringsliv och Utveckling.
– Det är många frågetecken att räta ut, men det är tänkt att jag skall kunna presentera ett förslag för politikerna innan sommaren, berättar Almlöf.
Området man vill se denna mindre camping på ligger i Dalkarlshyttan, en markstrimma inklämd mellan skateboardklubbens högborg och naturreservatet Tempelbacken.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, hoppas att campingen skall ha plats för cirka 10 st husvagnar/husbilar och en mindre servicestation.
– Tanken är också att finna en extern aktör som vill driva campingen, för det skall inte kommunen göra själva inte, påpekar Anders Ceder och riktar ett särskilt intresse till ”grannen” i området.
– Lindesbergs Golfklubb har ju en egen satsning på turismen och kanske finner intresse att komplettera med den här campingen, säger Ceder.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.