Det har varit en regelrätt rusning efter biljetter till 2017 års Caprice, konstaterar arrangören Manskören Harmoni. Redan under första veckan såldes 2000 biljetter, vilket motsvarar hela decemberförsäljningen inför 2016 års Caprice. På tisdagsmorgonen kunde man glädjas åt att man passerat nästa tusenmilastolpe.
– När jag kollade i morse, hade det sålts 3012 biljetter. Det är helt fantastiskt, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Harmoni, och förtydligar att det bara finns 648 biljetter kvar nu innan det är lapp på luckan.
När man i fjol sålde 2000 biljetter på en månad, var lyckan enorm. När man nu har sålt 3000 biljetter på drygt två veckor, är det inte helt lätt att beskriva känslan med ord. Roland Hellsing gör dock ett helhjärtat försök.
– Det är helt sjukt! Det är fantastiskt! Man tror nästan inte det är sant, säger han.
Att det råder harmoni i Manskören, är det ingen tvekan om. Man har dock svårt att riktigt sätta fingret på vad det är som har hänt, vad som har skapat ett sådant tryck på försäljningen.
– Jag tror att det här delvis beror på att vi senast hade en viss ”Martin-effekt” och på den vägen nådde ut till människor som tidigare inte har sett vår show. Sedan har nog gästartisten Ola Salo gjort en del också. Samtidigt tror jag att fler och fler är ute i god tid för vara säker på att få en biljett, förklarar Roland Hellsing.
Att Ola Salo tycks vara en artist många ser fram emot, fick man en känsla av när han avslöjades som just den officiella gästartisten under ett sponsorevent i november. 240 personer befann sig i lokalen när Ola presenterades.
– Och det blev ett jubel och busvisslingar utan dess like. Vi har aldrig tidigare fått en sådan reaktion när den officiella gästartisten har avslöjats, berättar Roland.
Att försäljningen har skjutit i topp, är också något som just Ola Salo tycks uppskatta.
– När jag pratade med honom senast, så hade vi nästan sålt 3000 biljetter och det tyckte han var riktigt häftigt.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.