Bostadsbyggen i Sörlunda är fortfarande en levande vision. Detta trots att f d kommunchef Lennart Jansson valde att avskriva ärendet våren 2011 med hänvisning till höga exploateringskostnader.-Ärendet kommer att tas upp igen som en del i ett bredare fokus på byggen av bostäder i centrala Lindesberg, förklarar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder, som personligen anser att bebyggelse skall ske runt hela sjön i den mån det är möjligt.
Strax innan årsskiftet kunde LindeNytt berätta att det blir en lång väntan på att nya villatomter finns att tillgå i centrala Lindesberg. Det var kommunens exploateringsenhet som ”slog larm” om den rådande situationen och konsekvenserna av den.
-Finns det inga tomter att erbjuda vid förfrågan, så blir det väldigt mycket svårare att få människor att slå rot här, kommenterade Björn Carlson kortfattat.
Carlson påpekade att riskerna med att vänta, är att man tappar inflyttare och därmed viktiga skattepengar. Hans hetaste tips till politikerna var att ånyo lyfta frågan ”Sörlunda”.
Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, är något av en pionjär i frågan. Redan 1999 skrev han en motion i vilken han nämnde just Sörlunda som en lämplig plats att låta bygga villor på. Han har inte ändrat uppfattning sedan dess, snarare att han har blivit än mer övertygad om att Sörlunda är en utmärkt plats för staden att breda ut sig på.
-Området har flera styrkor, som bland annat närhet till sjön, skog och stad. Det gäller bara att inte överdriva det här, så vi bara får ett nytt villaområde. Det måste få vara lite större tomter och längre avstånd mellan husen. Dessutom måste man få komma närmare sjön än i t ex Lindesby, säger Anders Ceder.
Han medger dock att det handlar om en investering som tar längre tid att få pengarna tillbaka på.
-Därför tror jag att det blir en fortsättning av Lindesby först och att Sörlunda får komma som nummer två. Men på längre sikt anser jag att vi skall låta Lindesberg breda ut sig runt hela sjön. Min vision om ett framtida Lindesberg är denna, säger Ceder och syftar till ett fotomontage som visar på bebyggelse på sjöns sydvästra sida.
Bostadsplanerna för Lindesbergs centrum prioriteras enligt följande:
1. Granvägen, Lofthuset (pågår)
2. Strandskolan (pågår)
3. Exploatering av områden vid Lindessjön (vilande)
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.