Lindesbergs kommun måste fördela investeringspengarna klokare i framtiden. Kort och gott måste investeringarna göras på sådant som andra är med och betalar, exempelvis nya bostäder. Detta konstaterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder efter en redogörelse av analysgruppen under budgetdagarna som nyligen hölls i Kloten.
– Analysgruppens genomlysning av ekonomin visar att våra investeringar har varit kostsamma eftersom kommunen har tagit på sig kostnaden själv. Nu måste investeringar göras på sådant som andra är med och betalar för och då är det i första hand bostäder och energi vi skall investera i, kommenterar Ceder.
Analysgruppens slutsats blev en väckarklocka för åhörarna. Nu är det upp till politikerna att ta med sig detta till förhandlingsborden när framtida investeringsbudgetar skall fördelas. KS-ordföranden Anders Ceder understryker att Lindesbergs kommun inte längre har råd att investera stora summor i projekt som inte ger pengarna tillbaka och gärna med lite vinst också.
– Vi måste fördela investeringsmedel annorlunda från och med nu. Jag vill inte påstå att de investeringar som gjorts under åren har varit felaktiga, för mycket av satsningarna har varit att bygga upp ett attraktionsvärde samt höja kvaliteten i skolan. Bygget av Lindesberg Arena är ett sådant exempel. Men fortsättningsvis kan inte sådana satsningar göras, först och främst måste investeringar göras på saker som andra är med och betalar. Bostäder och energi är exempel på det, säger Anders Ceder.
Att man inte satsat investeringsmedel på bostäder tidigare beror bland annat på att kostnaden för nyproduktion är hög. Dock, med lite perspektiv på detta utifrån analysgruppens redogörelse, finns det anledning att vara kritisk till att man inte byggde bostäder ändå.
– Hade man bara varit lite klokare och vågat investera i bostäder samtidigt som vi rev gamla fastigheter samt byggde nya Björkhagaskolan, så hade vi med största sannolikhet gjort en bra investering, påpekar Anders Ceder.
En omfördelning av investeringspengarna innebär inte att man blundar för viktiga investeringar på områden som inte ”betalar sig”. Det handlar enbart om att lägga den större portionen krut på de vinstgivande områdena före de kostsamma.
– Det är något vi måste göra under en längre period också, inte bara kommande budgetår eller något enstaka år till, avslutar Anders Ceder.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.