Lindesbergs kommun måste fördela investeringspengarna klokare i framtiden. Kort och gott måste investeringarna göras på sådant som andra är med och betalar, exempelvis nya bostäder. Detta konstaterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder efter en redogörelse av analysgruppen under budgetdagarna som nyligen hölls i Kloten.
– Analysgruppens genomlysning av ekonomin visar att våra investeringar har varit kostsamma eftersom kommunen har tagit på sig kostnaden själv. Nu måste investeringar göras på sådant som andra är med och betalar för och då är det i första hand bostäder och energi vi skall investera i, kommenterar Ceder.
Analysgruppens slutsats blev en väckarklocka för åhörarna. Nu är det upp till politikerna att ta med sig detta till förhandlingsborden när framtida investeringsbudgetar skall fördelas. KS-ordföranden Anders Ceder understryker att Lindesbergs kommun inte längre har råd att investera stora summor i projekt som inte ger pengarna tillbaka och gärna med lite vinst också.
– Vi måste fördela investeringsmedel annorlunda från och med nu. Jag vill inte påstå att de investeringar som gjorts under åren har varit felaktiga, för mycket av satsningarna har varit att bygga upp ett attraktionsvärde samt höja kvaliteten i skolan. Bygget av Lindesberg Arena är ett sådant exempel. Men fortsättningsvis kan inte sådana satsningar göras, först och främst måste investeringar göras på saker som andra är med och betalar. Bostäder och energi är exempel på det, säger Anders Ceder.
Att man inte satsat investeringsmedel på bostäder tidigare beror bland annat på att kostnaden för nyproduktion är hög. Dock, med lite perspektiv på detta utifrån analysgruppens redogörelse, finns det anledning att vara kritisk till att man inte byggde bostäder ändå.
– Hade man bara varit lite klokare och vågat investera i bostäder samtidigt som vi rev gamla fastigheter samt byggde nya Björkhagaskolan, så hade vi med största sannolikhet gjort en bra investering, påpekar Anders Ceder.
En omfördelning av investeringspengarna innebär inte att man blundar för viktiga investeringar på områden som inte ”betalar sig”. Det handlar enbart om att lägga den större portionen krut på de vinstgivande områdena före de kostsamma.
– Det är något vi måste göra under en längre period också, inte bara kommande budgetår eller något enstaka år till, avslutar Anders Ceder.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.