Lindesbergs kommun måste fördela investeringspengarna klokare i framtiden. Kort och gott måste investeringarna göras på sådant som andra är med och betalar, exempelvis nya bostäder. Detta konstaterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder efter en redogörelse av analysgruppen under budgetdagarna som nyligen hölls i Kloten.
– Analysgruppens genomlysning av ekonomin visar att våra investeringar har varit kostsamma eftersom kommunen har tagit på sig kostnaden själv. Nu måste investeringar göras på sådant som andra är med och betalar för och då är det i första hand bostäder och energi vi skall investera i, kommenterar Ceder.
Analysgruppens slutsats blev en väckarklocka för åhörarna. Nu är det upp till politikerna att ta med sig detta till förhandlingsborden när framtida investeringsbudgetar skall fördelas. KS-ordföranden Anders Ceder understryker att Lindesbergs kommun inte längre har råd att investera stora summor i projekt som inte ger pengarna tillbaka och gärna med lite vinst också.
– Vi måste fördela investeringsmedel annorlunda från och med nu. Jag vill inte påstå att de investeringar som gjorts under åren har varit felaktiga, för mycket av satsningarna har varit att bygga upp ett attraktionsvärde samt höja kvaliteten i skolan. Bygget av Lindesberg Arena är ett sådant exempel. Men fortsättningsvis kan inte sådana satsningar göras, först och främst måste investeringar göras på saker som andra är med och betalar. Bostäder och energi är exempel på det, säger Anders Ceder.
Att man inte satsat investeringsmedel på bostäder tidigare beror bland annat på att kostnaden för nyproduktion är hög. Dock, med lite perspektiv på detta utifrån analysgruppens redogörelse, finns det anledning att vara kritisk till att man inte byggde bostäder ändå.
– Hade man bara varit lite klokare och vågat investera i bostäder samtidigt som vi rev gamla fastigheter samt byggde nya Björkhagaskolan, så hade vi med största sannolikhet gjort en bra investering, påpekar Anders Ceder.
En omfördelning av investeringspengarna innebär inte att man blundar för viktiga investeringar på områden som inte ”betalar sig”. Det handlar enbart om att lägga den större portionen krut på de vinstgivande områdena före de kostsamma.
– Det är något vi måste göra under en längre period också, inte bara kommande budgetår eller något enstaka år till, avslutar Anders Ceder.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.