Lindesbergs kommun måste fördela investeringspengarna klokare i framtiden. Kort och gott måste investeringarna göras på sådant som andra är med och betalar, exempelvis nya bostäder. Detta konstaterar kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder efter en redogörelse av analysgruppen under budgetdagarna som nyligen hölls i Kloten.
– Analysgruppens genomlysning av ekonomin visar att våra investeringar har varit kostsamma eftersom kommunen har tagit på sig kostnaden själv. Nu måste investeringar göras på sådant som andra är med och betalar för och då är det i första hand bostäder och energi vi skall investera i, kommenterar Ceder.
Analysgruppens slutsats blev en väckarklocka för åhörarna. Nu är det upp till politikerna att ta med sig detta till förhandlingsborden när framtida investeringsbudgetar skall fördelas. KS-ordföranden Anders Ceder understryker att Lindesbergs kommun inte längre har råd att investera stora summor i projekt som inte ger pengarna tillbaka och gärna med lite vinst också.
– Vi måste fördela investeringsmedel annorlunda från och med nu. Jag vill inte påstå att de investeringar som gjorts under åren har varit felaktiga, för mycket av satsningarna har varit att bygga upp ett attraktionsvärde samt höja kvaliteten i skolan. Bygget av Lindesberg Arena är ett sådant exempel. Men fortsättningsvis kan inte sådana satsningar göras, först och främst måste investeringar göras på saker som andra är med och betalar. Bostäder och energi är exempel på det, säger Anders Ceder.
Att man inte satsat investeringsmedel på bostäder tidigare beror bland annat på att kostnaden för nyproduktion är hög. Dock, med lite perspektiv på detta utifrån analysgruppens redogörelse, finns det anledning att vara kritisk till att man inte byggde bostäder ändå.
– Hade man bara varit lite klokare och vågat investera i bostäder samtidigt som vi rev gamla fastigheter samt byggde nya Björkhagaskolan, så hade vi med största sannolikhet gjort en bra investering, påpekar Anders Ceder.
En omfördelning av investeringspengarna innebär inte att man blundar för viktiga investeringar på områden som inte ”betalar sig”. Det handlar enbart om att lägga den större portionen krut på de vinstgivande områdena före de kostsamma.
– Det är något vi måste göra under en längre period också, inte bara kommande budgetår eller något enstaka år till, avslutar Anders Ceder.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.