Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs kommun stora problem med ekonomin. Nu måste detta styras upp, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, och han skyr inte att prata om en eventuell skattehöjning.
Kommunen krisar och åtgärder måste vidtas. I förra veckan kunde vi avslöja att kommunen lever över sina tillgångar, att man inte har egna pengar att betala ut löner med. Det innebär ett underskott vid varje utbetalning och krisen är ett faktum. Det var efter ett budgetmöte för drygt en vecka sedan som kommunchef Peter Bring drog i nödbromsen och påkallade politikernas uppmärksamhet om krissituationen. I en intervju med LindeNytt bekräftade han krisen.
Nu väntar krafttag för att styra upp den blödande ekonomin. Likviditeten måste upp, kommenterar Anders Ceder.
-Det kommer att bli åtstramningar. Exakt vad det kommer att innebära kan jag inte säga i nuläget, det är något vi diskuterar, säger Ceder.
Peter Bring lade själv ett förslag redan på budgetmötet, att det kan vara läge att sälja kommunala fastigheter. Men kommunstyrelsens ordförande pekar på en annan lösning.
-Det kan bli aktuellt att höja skatten, det är en tänkbar åtgärd och absolut inte en sista utväg, menar han.
Andra konsekvenser av krisen är att planerade investeringar kommer att frysas.
-Det finns en lång lista på saker som nu måste stoppas. Vi måste få kontroll över ekonomin först.
Hur Lindesbergs kommun har hamnat i den här krisen, är en fråga som det nu tvistas om mellan nuvarande politiska ledning och den tidigare borgerliga. På sedvanligt manér skyller man på varandra.
Höjd kommunalskatt slår hårt
Vid en eventuell skattehöjning – av kommunalskatten – slår det allra hårdast mot dem som har låg inkomst. Detta har tidigare debatterats av bl a Robert Gidehag, vd för Skattebetalarnas förening.
”-Få politiska beslut har så stor betydelse för hushållens ekonomi. Om man höjer kommunalskatten stiger antalet hushåll med socialbidrag och effekten blir kraftigare i kommuner med låga genomsnittliga inkomster” skriver han i en tidigare publicerad debattartikel i Dagens Industri.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.