Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs kommun stora problem med ekonomin. Nu måste detta styras upp, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, och han skyr inte att prata om en eventuell skattehöjning.
Kommunen krisar och åtgärder måste vidtas. I förra veckan kunde vi avslöja att kommunen lever över sina tillgångar, att man inte har egna pengar att betala ut löner med. Det innebär ett underskott vid varje utbetalning och krisen är ett faktum. Det var efter ett budgetmöte för drygt en vecka sedan som kommunchef Peter Bring drog i nödbromsen och påkallade politikernas uppmärksamhet om krissituationen. I en intervju med LindeNytt bekräftade han krisen.
Nu väntar krafttag för att styra upp den blödande ekonomin. Likviditeten måste upp, kommenterar Anders Ceder.
-Det kommer att bli åtstramningar. Exakt vad det kommer att innebära kan jag inte säga i nuläget, det är något vi diskuterar, säger Ceder.
Peter Bring lade själv ett förslag redan på budgetmötet, att det kan vara läge att sälja kommunala fastigheter. Men kommunstyrelsens ordförande pekar på en annan lösning.
-Det kan bli aktuellt att höja skatten, det är en tänkbar åtgärd och absolut inte en sista utväg, menar han.
Andra konsekvenser av krisen är att planerade investeringar kommer att frysas.
-Det finns en lång lista på saker som nu måste stoppas. Vi måste få kontroll över ekonomin först.
Hur Lindesbergs kommun har hamnat i den här krisen, är en fråga som det nu tvistas om mellan nuvarande politiska ledning och den tidigare borgerliga. På sedvanligt manér skyller man på varandra.
Höjd kommunalskatt slår hårt
Vid en eventuell skattehöjning – av kommunalskatten – slår det allra hårdast mot dem som har låg inkomst. Detta har tidigare debatterats av bl a Robert Gidehag, vd för Skattebetalarnas förening.
”-Få politiska beslut har så stor betydelse för hushållens ekonomi. Om man höjer kommunalskatten stiger antalet hushåll med socialbidrag och effekten blir kraftigare i kommuner med låga genomsnittliga inkomster” skriver han i en tidigare publicerad debattartikel i Dagens Industri.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.