Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs kommun stora problem med ekonomin. Nu måste detta styras upp, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, och han skyr inte att prata om en eventuell skattehöjning.
Kommunen krisar och åtgärder måste vidtas. I förra veckan kunde vi avslöja att kommunen lever över sina tillgångar, att man inte har egna pengar att betala ut löner med. Det innebär ett underskott vid varje utbetalning och krisen är ett faktum. Det var efter ett budgetmöte för drygt en vecka sedan som kommunchef Peter Bring drog i nödbromsen och påkallade politikernas uppmärksamhet om krissituationen. I en intervju med LindeNytt bekräftade han krisen.
Nu väntar krafttag för att styra upp den blödande ekonomin. Likviditeten måste upp, kommenterar Anders Ceder.
-Det kommer att bli åtstramningar. Exakt vad det kommer att innebära kan jag inte säga i nuläget, det är något vi diskuterar, säger Ceder.
Peter Bring lade själv ett förslag redan på budgetmötet, att det kan vara läge att sälja kommunala fastigheter. Men kommunstyrelsens ordförande pekar på en annan lösning.
-Det kan bli aktuellt att höja skatten, det är en tänkbar åtgärd och absolut inte en sista utväg, menar han.
Andra konsekvenser av krisen är att planerade investeringar kommer att frysas.
-Det finns en lång lista på saker som nu måste stoppas. Vi måste få kontroll över ekonomin först.
Hur Lindesbergs kommun har hamnat i den här krisen, är en fråga som det nu tvistas om mellan nuvarande politiska ledning och den tidigare borgerliga. På sedvanligt manér skyller man på varandra.
Höjd kommunalskatt slår hårt
Vid en eventuell skattehöjning – av kommunalskatten – slår det allra hårdast mot dem som har låg inkomst. Detta har tidigare debatterats av bl a Robert Gidehag, vd för Skattebetalarnas förening.
”-Få politiska beslut har så stor betydelse för hushållens ekonomi. Om man höjer kommunalskatten stiger antalet hushåll med socialbidrag och effekten blir kraftigare i kommuner med låga genomsnittliga inkomster” skriver han i en tidigare publicerad debattartikel i Dagens Industri.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.