Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs kommun stora problem med ekonomin. Nu måste detta styras upp, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, och han skyr inte att prata om en eventuell skattehöjning.
Kommunen krisar och åtgärder måste vidtas. I förra veckan kunde vi avslöja att kommunen lever över sina tillgångar, att man inte har egna pengar att betala ut löner med. Det innebär ett underskott vid varje utbetalning och krisen är ett faktum. Det var efter ett budgetmöte för drygt en vecka sedan som kommunchef Peter Bring drog i nödbromsen och påkallade politikernas uppmärksamhet om krissituationen. I en intervju med LindeNytt bekräftade han krisen.
Nu väntar krafttag för att styra upp den blödande ekonomin. Likviditeten måste upp, kommenterar Anders Ceder.
-Det kommer att bli åtstramningar. Exakt vad det kommer att innebära kan jag inte säga i nuläget, det är något vi diskuterar, säger Ceder.
Peter Bring lade själv ett förslag redan på budgetmötet, att det kan vara läge att sälja kommunala fastigheter. Men kommunstyrelsens ordförande pekar på en annan lösning.
-Det kan bli aktuellt att höja skatten, det är en tänkbar åtgärd och absolut inte en sista utväg, menar han.
Andra konsekvenser av krisen är att planerade investeringar kommer att frysas.
-Det finns en lång lista på saker som nu måste stoppas. Vi måste få kontroll över ekonomin först.
Hur Lindesbergs kommun har hamnat i den här krisen, är en fråga som det nu tvistas om mellan nuvarande politiska ledning och den tidigare borgerliga. På sedvanligt manér skyller man på varandra.
Höjd kommunalskatt slår hårt
Vid en eventuell skattehöjning – av kommunalskatten – slår det allra hårdast mot dem som har låg inkomst. Detta har tidigare debatterats av bl a Robert Gidehag, vd för Skattebetalarnas förening.
”-Få politiska beslut har så stor betydelse för hushållens ekonomi. Om man höjer kommunalskatten stiger antalet hushåll med socialbidrag och effekten blir kraftigare i kommuner med låga genomsnittliga inkomster” skriver han i en tidigare publicerad debattartikel i Dagens Industri.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.