– En ren bluff av Migrationsverket, säger kommunalrådet Anders Ceder.Han menar att Migrationsverket har farit med lögner, lögner som avslöjades när LindeNytt igår, torsdag, kunde rapportera om planerna på ett nytt, stort asylboende i Gusselby.
Lindesbergs kommun har inte resurser att ta emot så många asylsökande som har varit fallet år efter år. Detta konstaterade Anders Ceder våren 2012 och i samma stund inledde han ett samarbete med en rad andra kommuner i landet vars börda har blivit för tung. Ärendet togs upp på Migrationsverkets högsta befattningsstolar med stöd från SKL, Statens Kommuner och Landsting.
Anders Ceder befinner sig just nu i Borlänge tillsammans med representanter från andra kommuner i liknande situation, att asylmottagandet gått överstyr. Ambitionen är att staten skall styra upp situationen med en jämnare fördelning över landets kommuner alternativt höja det ekonomiskt stödet för de kommuner som tar emot fler.
När han nåddes av nyheten om det planerade asylboendet i Gusselby, blev han mycket överraskad och efter en ny kontakt med Migrationsverket riktar Ceder nu mycket skarp kritik mot deras regionchef Tolle Furugård.
– Han har alldeles nyligen uttryckt för mig att Lindesberg inte är aktuellt över huvud taget. Efter LindeNytts rapportering tog jag ny kontakt med honom och fick först till svar att det inte är aktuellt med ett asylboende i Lindesbergs kommun just nu, berättar Anders Ceder.
Samtalet fortsätter mellan kommunalrådet och regionchefen och efter en kort stund kommer ett helt annat besked.
– Jag får då veta att asylboendet i Gusselby planeras tas i drift inom en månad, trots att han uttryckte något helt annat i början av samtalet, säger Ceder.
Lindesbergs kommun har ånyo blivit överkörda i frågan, anser Anders Ceder som tycker att Migrationsverket har lurat kommunen.
– De har kört en ren bluff mot oss, konstaterar han.
Regionchef Tolle Furugård tycker inte att kritiken är befogad. Han understryker att Migrationsverket redan i augusti tog kontakt med kommunen för att informera om att det eventuellt kan bli aktuellt med ett nytt boende i Lindesberg.
– Jag tycker att vi har varit tydliga i den information vi har gått ut med, säger Furugård.
Att det tidigare sagts att Lindesberg inte är aktuellt stämmer till viss del. Dock var det en bedömning utifrån det aktuella dagsläget. Idag är behovet av nya platser mycket större.
– Vi vet att Lindesberg är mycket hårt belastat och vi vill inte öka belastningen ytterligare. Men vi kan inte stoppa det. Migrationsverket har gått ut med en upphandling och då kan vi inte stoppa någon som lämnat anbud och vunnit. Då skulle vi begå lagbrott, konstaterar Tolle Furugård.
Tolle Furugård påpekar att boendet i Gusselby ännu inte är besiktigat och godkänt. Dock är hans bedömning att boendet kommer att tas i drift inom en månads tid utifrån behovet av platser just nu. Detta om boendeanläggningen får ett godkännande vid besiktningen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.