– En ren bluff av Migrationsverket, säger kommunalrådet Anders Ceder.Han menar att Migrationsverket har farit med lögner, lögner som avslöjades när LindeNytt igår, torsdag, kunde rapportera om planerna på ett nytt, stort asylboende i Gusselby.
Lindesbergs kommun har inte resurser att ta emot så många asylsökande som har varit fallet år efter år. Detta konstaterade Anders Ceder våren 2012 och i samma stund inledde han ett samarbete med en rad andra kommuner i landet vars börda har blivit för tung. Ärendet togs upp på Migrationsverkets högsta befattningsstolar med stöd från SKL, Statens Kommuner och Landsting.
Anders Ceder befinner sig just nu i Borlänge tillsammans med representanter från andra kommuner i liknande situation, att asylmottagandet gått överstyr. Ambitionen är att staten skall styra upp situationen med en jämnare fördelning över landets kommuner alternativt höja det ekonomiskt stödet för de kommuner som tar emot fler.
När han nåddes av nyheten om det planerade asylboendet i Gusselby, blev han mycket överraskad och efter en ny kontakt med Migrationsverket riktar Ceder nu mycket skarp kritik mot deras regionchef Tolle Furugård.
– Han har alldeles nyligen uttryckt för mig att Lindesberg inte är aktuellt över huvud taget. Efter LindeNytts rapportering tog jag ny kontakt med honom och fick först till svar att det inte är aktuellt med ett asylboende i Lindesbergs kommun just nu, berättar Anders Ceder.
Samtalet fortsätter mellan kommunalrådet och regionchefen och efter en kort stund kommer ett helt annat besked.
– Jag får då veta att asylboendet i Gusselby planeras tas i drift inom en månad, trots att han uttryckte något helt annat i början av samtalet, säger Ceder.
Lindesbergs kommun har ånyo blivit överkörda i frågan, anser Anders Ceder som tycker att Migrationsverket har lurat kommunen.
– De har kört en ren bluff mot oss, konstaterar han.
Regionchef Tolle Furugård tycker inte att kritiken är befogad. Han understryker att Migrationsverket redan i augusti tog kontakt med kommunen för att informera om att det eventuellt kan bli aktuellt med ett nytt boende i Lindesberg.
– Jag tycker att vi har varit tydliga i den information vi har gått ut med, säger Furugård.
Att det tidigare sagts att Lindesberg inte är aktuellt stämmer till viss del. Dock var det en bedömning utifrån det aktuella dagsläget. Idag är behovet av nya platser mycket större.
– Vi vet att Lindesberg är mycket hårt belastat och vi vill inte öka belastningen ytterligare. Men vi kan inte stoppa det. Migrationsverket har gått ut med en upphandling och då kan vi inte stoppa någon som lämnat anbud och vunnit. Då skulle vi begå lagbrott, konstaterar Tolle Furugård.
Tolle Furugård påpekar att boendet i Gusselby ännu inte är besiktigat och godkänt. Dock är hans bedömning att boendet kommer att tas i drift inom en månads tid utifrån behovet av platser just nu. Detta om boendeanläggningen får ett godkännande vid besiktningen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.