BKT-debatten fortsätter. I förra veckan blev det känt att två chefer inom Bergslagens Kommunalteknik har sagt upp sig. Bo Bäckman (c) har ifrågasatt förbundet och vill att två avdelningar skall återtas i kommunal regi.
I fredags svarade Anders Ceder (s) kritiskt på Bäckmans utspel och menade att Centern ”är på efterkälken”. Idag skriver Bäckman i ett debattsvar till Ceder: ”Vi är före”.
Läs Bäckmans svar på Ceders kritik här nedan.
Vi är inte på efterkälken – vi är före!
Om Du, Anders Ceder, läser mitt inlägg ordentligt så är det skrivet utgående från en nyhet, för oss alla, att två chefer sagt upp sig från BKT.
Då anser jag att mitt inlägg varken är en motion eller något liknande.
Vi vet mycket väl vad som pågår i kommunstyrelsen. Det är bara det, att det i kommunstyrelsen enbart har rört sig om idrottsanläggningar.
Jag tar ett större grepp och ifrågasätter i sammanhanget både idrott och park samt lokalvård.
För att försöka se vad ni har för tankar om BKT läste jag ert kommunala program 2007-2010 – men jag hittade inte en rad som berör BKT. Har jag läst rätt ?
Låt oss föra den här valrörelsen sakligt och utan onödiga personpåhopp.
Vi inom Centern är glada att vi är många – vi har en slogan : ALLT BÖRJAR MED DIG.
Bo Bäckman , centerpartiet
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.