Ceder om turerna kring arenan

Klockan 15:00 idag, måndag, har beslutande kommunstyrelsen kallat till ett extra möte. Detta med anledning av situationen med Lindesberg Arena.

Annons

Inför dagens möte har KS-ordföranden valt att yttra sig om den situation som råder samt hur han ser på Vänsterpartiets utspel i media och konsekvenserna av det. LindeNytt publicerar Anders Ceders skrivelse i sin helhet nedan:

Lindesberg Arena – en guldklimp i Bergslagen
Lindesbergs kommun är en stolt idrotts- och kulturkommun med både stor bredd och djup i de ideella verksamheterna. Vi är också en stolt gymnasiekommun där idrotts- och kulturprofil är framträdande med bland annat riksgymnasium för judo. Under en lång tid har det framgått att kulturskolan och idrotten på Lindeskolan var i skriande behov av nya lokaler. Konkreta diskussioner började 2004-05 för att resultera i att Kulturrum och Lindesberg Arena invigdes under 2010. Diskussionerna var vida, skulle vi docka en hall utan egentliga publikplatser till den gamla byggnaden eller skulle vi utforma en arena med speciallokaler för olika verksamheter och publika möjligheter för kultur och idrottsevenemang som elithandboll, volley, RG, judo, bowling Harmonicaprice m.m.

Vi föll för det senare alternativet.

En stor politisk majoritet insåg att Lindesberg arena och Kulturrum har och kommer att ha ett stort attraktionsvärde för vår gymnasieskola, för vår kommun och för vår del av Bergslagen.

Planeringen av verksamheten och driften av arenan med bowling och restaurang kom av olika anledningar igång väldigt sent. Alternativet vi valde var föreningsdrift då Lindeskolans IF, Frövi judo, Stråssa gymnastikförening och Linde Volley visade starkt intresse för att tillsammans driva arenan. Dessa ideella idrottsföreningar startade Arenabolaget AB för att organisera driften. Detta är naturligtvis ett privat bolag men ägarna är 4 ideella idrottsföreningar vilket bör läggas på minnet. Man utsåg en styrelse som inte var direkt knutna till någon av föreningarna.

Med drygt ett års erfarenhet av Lindesbergs arena har vi dragit många lärdomar.
Lindesberg arena är dels vår gymnasieskolas lokaler för idrott och hälsa under dagtid, dels lokaler för fritidsverksamhet på kvällar och helger och dessutom överlappar bowling och restaurangen dessa tider.
Detta lägger begränsningar hur arenan kan användas. Vi sa direkt nej till spelautomater och restaurangen har begränsat serveringstillstånd jämfört med liknande anläggningar. Detta har direkt påverkan på ekonomin.
Gymnasieskolan har företräde till alla lokaler under skoltid vilket har hindrat en del uthyrning. Skadegörelse har betytt mer underhåll än beräknat.
Glädjande nog har aktiviteterna i arenan varit betydligt större än förväntat vilket lagt ökade kostnader på städ och underhåll.

Restaurangen och bowlingen bär sin ekonomi men klarar inte att fylla upp för ökat vaktmästeri, städ och liknande verksamheter som servar skolans och fritidens aktiviteter.

Vänsterpartiet har i sina utspel hävdat att vi med skattemedel stödjer privat verksamhet och i det sammanhanget ska man förstå att det är restaurangen som får stöd och därmed konkurrerar på osunda villkor med andra näringsägare.

Med hänvisning till ovanstående kan man konstatera att de avgiftsbelagda verksamheterna drar sina egna kostnader medan skolans och föreningsverksamheten inte gör det. Det är helt enkelt så att kommunens ersättning till bolaget är för låg för skolverksamheten och för fritidsverksamheten. Med efterklokhet borde man insett detta men erfarenhet av liknande verksamhet har inte gått att få och tidspressen vid starten var för hög.

Att nu lägga skulden på arenabolaget och därmed de fyra föreningarna ser jag som orimligt.
Vi har under många år diskuterat föreningsdrivna anläggningar som ett sätt att lösa kommunens kostnader för bland annat ishallarna. Nu har vi skaffat oss en erfarenhet av detta.

Att som vänsterpartiet lägga en skugga över ideellt arbetande människor i föreningarna och i bolagsstyrelsen kommer inte att underlätta rekryteringen till den enorma folkrörelse idrotten är.

Lindesbergs arena har kostat mycket pengar – låt oss med gemensamma positiva krafter utveckla den attraktionskraft den har och locka folk till vår kommun för korta eller långa vistelser så vi fyller hotellbäddar, restauranger och affärer.

Och allra viktigaste – Lindesberg Arena och Kulturrum ska locka elever från när och fjärran till Lindeskolan samtidigt som det är det självklara valet av gymnasieskola i norra Örebroregionen.

Publicerad 31 oktober 2011 klockan 08:58

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.

3 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Elin Olofsson och lilla Elmer står startklara för årets julklappsinsamling. Foto: Jennie Einarsson

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.

23 oktober 2026 klockan 07:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Foto: Camilla Lagerman

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.

19 oktober 2026 klockan 19:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
19 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-11-04 05:10