Oavsett vad Kyrkberget skall bära för status, naturreservat eller park, så får det inte förekomma livsfarliga träd där. Detta markerar kommunalrådet Anders Ceder, som nu har slagit näven i bordet och sagt till BKT´s förbundschef att se över situationen.- Det spelar ingen roll om det blir ett reservat eller förblir en park, vi kan inte ha farliga träd bland människor. Det säger sig ju självt, kommenterar Ceder.
Redan i början av maj i år konstaterades att flera farliga träd finns i närheten av stigarna och den nya förskolan på Kyrkberget. Det handlar bland annat om flera ordentligt höga tallar som är helt döda. Ett av dessa träd är dessutom knäckt i roten och lutar mot ett annat dött träd.
Den 5:e maj skrev LindeNytt om riskträden och ganska omgående åkte personal från BKT dit för att markera och även fälla vissa träd. Dock stoppades deras arbete innan de riktigt farliga träden kunde fällas.
Kommunalrådet Anders Ceder säger idag att han vill se att åtgärder vidtas innan någon människa kommer till skada.
– Jag har varit i kontrakt med Eva Jonsson, förbundschef på BKT, och sagt åt henne att titta närmare på det här. Vi kan ju inte sitta och vänta på att en olycka skall inträffa, menar han.
Anders Ceder har nyligen uttryckt att han ogillar tanken om ett naturreservat. Dagens handling handlar dock om något helt annat.
– Det handlar om människors säkerhet. Om vi nu vill att Kyrkberget skall vara en plats för oss människor, då får det ju inte finnas farliga träd i området. De måste bort och inte minst träden närmast förskolan. Det kan ju vem som helst räkna ut, förklarar Anders Ceder.
I dagens NA publiceras ytterligare en artikel om Kyrkbergets farliga träd med fokus på de närmast förskolan. Läs artikeln här.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.