Oavsett vad Kyrkberget skall bära för status, naturreservat eller park, så får det inte förekomma livsfarliga träd där. Detta markerar kommunalrådet Anders Ceder, som nu har slagit näven i bordet och sagt till BKT´s förbundschef att se över situationen.- Det spelar ingen roll om det blir ett reservat eller förblir en park, vi kan inte ha farliga träd bland människor. Det säger sig ju självt, kommenterar Ceder.
Redan i början av maj i år konstaterades att flera farliga träd finns i närheten av stigarna och den nya förskolan på Kyrkberget. Det handlar bland annat om flera ordentligt höga tallar som är helt döda. Ett av dessa träd är dessutom knäckt i roten och lutar mot ett annat dött träd.
Den 5:e maj skrev LindeNytt om riskträden och ganska omgående åkte personal från BKT dit för att markera och även fälla vissa träd. Dock stoppades deras arbete innan de riktigt farliga träden kunde fällas.
Kommunalrådet Anders Ceder säger idag att han vill se att åtgärder vidtas innan någon människa kommer till skada.
– Jag har varit i kontrakt med Eva Jonsson, förbundschef på BKT, och sagt åt henne att titta närmare på det här. Vi kan ju inte sitta och vänta på att en olycka skall inträffa, menar han.
Anders Ceder har nyligen uttryckt att han ogillar tanken om ett naturreservat. Dagens handling handlar dock om något helt annat.
– Det handlar om människors säkerhet. Om vi nu vill att Kyrkberget skall vara en plats för oss människor, då får det ju inte finnas farliga träd i området. De måste bort och inte minst träden närmast förskolan. Det kan ju vem som helst räkna ut, förklarar Anders Ceder.
I dagens NA publiceras ytterligare en artikel om Kyrkbergets farliga träd med fokus på de närmast förskolan. Läs artikeln här.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.