Det allra bästa är kanske att glömma det forna badet och sikta på framtiden istället. Loppholmarna är ändå ingen jättebra badplats av flera orsaker, varför man snarare bör ”bygga” ett nytt och hållbart koncept istället. Det anser oppositionsrådet Anders Ceder, som vill att förslaget om ett Copacabana Beach i Lindesberg kommer upp för diskussion.
Förslaget Ceder pratar om uppmärksammades för ett par år sedan, en idé väckt av en köpman i Lindesberg. Grundtanken i detta är att ösa på rejält med sand mellan nuvarande Loppholmsstrand över till Strandpromenaden. Med detta skapar man alltså en helt ny jättebeach – i våra mått mätt.
-Jag tycker det är ett mycket intressant förslag som dessutom är genomförbart. Därför kommer jag att skriva en motion och lyfta frågan. På det sättet måste ju ärendet tas upp, då kan det inte bli liggande på något bord för att sedan glömmas bort, säger Anders Ceder.
Oppositionsrådet besökte Loppholmarna på fredagen för att prata om denna vision och den enorma resurs som Lindessjön är för staden. Han påpekade då bland annat att hela strandlinjen måste flyttas längre ut i sjön, detta för att skapa bättre förutsättningar att vidhålla god vattenkvalitet.
-Det blir bättre genomströmning då, förklarar han.
Han uppskattar att stranden bör ligga 15-20 meter längre ut än den gör idag.
Anders Ceder påpekar också att projektet är mycket stort och kommer att kräva stora investeringar, summor som vi tidigare aldrig skådat på området ”bad”. Men det kan finnas genvägar värda att kolla upp för att få ned kostnaden rejält.
-Jag har ingen aning om kostnaden, säkerligen skulle det röra sig om många miljoner kronor, tvåsiffrigt dessutom. Men man kan säkert få ner kostnaden genom att ta vara på fyllnadsmaterial som idag inte används till något. Jag tänker bland annat på Larsbo Kalk som har stora mängder kalksten och dolomit som inte kan användas. De kanske bara är glada att bli av med det, säger Ceder.
För att skapa den ultimata beachkänslan i Lindesberg, har Ceder tagit åt sig av influenser i söder. Där palmerna frodas – i Helsingborg.
-Det är riktigt häftigt, de har alltså planerat palmer på stranden. Palmerna står ju i krukor, så det är bara att gräva ner dem i sanden varje säsong och sedan ta upp dem innan vintern. Det borde ju funka lika bra här i Lindesberg, skrattar han.
Tidigare artikel: Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.