Det allra bästa är kanske att glömma det forna badet och sikta på framtiden istället. Loppholmarna är ändå ingen jättebra badplats av flera orsaker, varför man snarare bör ”bygga” ett nytt och hållbart koncept istället. Det anser oppositionsrådet Anders Ceder, som vill att förslaget om ett Copacabana Beach i Lindesberg kommer upp för diskussion.
Förslaget Ceder pratar om uppmärksammades för ett par år sedan, en idé väckt av en köpman i Lindesberg. Grundtanken i detta är att ösa på rejält med sand mellan nuvarande Loppholmsstrand över till Strandpromenaden. Med detta skapar man alltså en helt ny jättebeach – i våra mått mätt.
-Jag tycker det är ett mycket intressant förslag som dessutom är genomförbart. Därför kommer jag att skriva en motion och lyfta frågan. På det sättet måste ju ärendet tas upp, då kan det inte bli liggande på något bord för att sedan glömmas bort, säger Anders Ceder.
Oppositionsrådet besökte Loppholmarna på fredagen för att prata om denna vision och den enorma resurs som Lindessjön är för staden. Han påpekade då bland annat att hela strandlinjen måste flyttas längre ut i sjön, detta för att skapa bättre förutsättningar att vidhålla god vattenkvalitet.
-Det blir bättre genomströmning då, förklarar han.
Han uppskattar att stranden bör ligga 15-20 meter längre ut än den gör idag.
Anders Ceder påpekar också att projektet är mycket stort och kommer att kräva stora investeringar, summor som vi tidigare aldrig skådat på området ”bad”. Men det kan finnas genvägar värda att kolla upp för att få ned kostnaden rejält.
-Jag har ingen aning om kostnaden, säkerligen skulle det röra sig om många miljoner kronor, tvåsiffrigt dessutom. Men man kan säkert få ner kostnaden genom att ta vara på fyllnadsmaterial som idag inte används till något. Jag tänker bland annat på Larsbo Kalk som har stora mängder kalksten och dolomit som inte kan användas. De kanske bara är glada att bli av med det, säger Ceder.
För att skapa den ultimata beachkänslan i Lindesberg, har Ceder tagit åt sig av influenser i söder. Där palmerna frodas – i Helsingborg.
-Det är riktigt häftigt, de har alltså planerat palmer på stranden. Palmerna står ju i krukor, så det är bara att gräva ner dem i sanden varje säsong och sedan ta upp dem innan vintern. Det borde ju funka lika bra här i Lindesberg, skrattar han.
Tidigare artikel: Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.