Det allra bästa är kanske att glömma det forna badet och sikta på framtiden istället. Loppholmarna är ändå ingen jättebra badplats av flera orsaker, varför man snarare bör ”bygga” ett nytt och hållbart koncept istället. Det anser oppositionsrådet Anders Ceder, som vill att förslaget om ett Copacabana Beach i Lindesberg kommer upp för diskussion.
Förslaget Ceder pratar om uppmärksammades för ett par år sedan, en idé väckt av en köpman i Lindesberg. Grundtanken i detta är att ösa på rejält med sand mellan nuvarande Loppholmsstrand över till Strandpromenaden. Med detta skapar man alltså en helt ny jättebeach – i våra mått mätt.
-Jag tycker det är ett mycket intressant förslag som dessutom är genomförbart. Därför kommer jag att skriva en motion och lyfta frågan. På det sättet måste ju ärendet tas upp, då kan det inte bli liggande på något bord för att sedan glömmas bort, säger Anders Ceder.
Oppositionsrådet besökte Loppholmarna på fredagen för att prata om denna vision och den enorma resurs som Lindessjön är för staden. Han påpekade då bland annat att hela strandlinjen måste flyttas längre ut i sjön, detta för att skapa bättre förutsättningar att vidhålla god vattenkvalitet.
-Det blir bättre genomströmning då, förklarar han.
Han uppskattar att stranden bör ligga 15-20 meter längre ut än den gör idag.
Anders Ceder påpekar också att projektet är mycket stort och kommer att kräva stora investeringar, summor som vi tidigare aldrig skådat på området ”bad”. Men det kan finnas genvägar värda att kolla upp för att få ned kostnaden rejält.
-Jag har ingen aning om kostnaden, säkerligen skulle det röra sig om många miljoner kronor, tvåsiffrigt dessutom. Men man kan säkert få ner kostnaden genom att ta vara på fyllnadsmaterial som idag inte används till något. Jag tänker bland annat på Larsbo Kalk som har stora mängder kalksten och dolomit som inte kan användas. De kanske bara är glada att bli av med det, säger Ceder.
För att skapa den ultimata beachkänslan i Lindesberg, har Ceder tagit åt sig av influenser i söder. Där palmerna frodas – i Helsingborg.
-Det är riktigt häftigt, de har alltså planerat palmer på stranden. Palmerna står ju i krukor, så det är bara att gräva ner dem i sanden varje säsong och sedan ta upp dem innan vintern. Det borde ju funka lika bra här i Lindesberg, skrattar han.
Tidigare artikel: Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.