Det allra bästa är kanske att glömma det forna badet och sikta på framtiden istället. Loppholmarna är ändå ingen jättebra badplats av flera orsaker, varför man snarare bör ”bygga” ett nytt och hållbart koncept istället. Det anser oppositionsrådet Anders Ceder, som vill att förslaget om ett Copacabana Beach i Lindesberg kommer upp för diskussion.
Förslaget Ceder pratar om uppmärksammades för ett par år sedan, en idé väckt av en köpman i Lindesberg. Grundtanken i detta är att ösa på rejält med sand mellan nuvarande Loppholmsstrand över till Strandpromenaden. Med detta skapar man alltså en helt ny jättebeach – i våra mått mätt.
-Jag tycker det är ett mycket intressant förslag som dessutom är genomförbart. Därför kommer jag att skriva en motion och lyfta frågan. På det sättet måste ju ärendet tas upp, då kan det inte bli liggande på något bord för att sedan glömmas bort, säger Anders Ceder.
Oppositionsrådet besökte Loppholmarna på fredagen för att prata om denna vision och den enorma resurs som Lindessjön är för staden. Han påpekade då bland annat att hela strandlinjen måste flyttas längre ut i sjön, detta för att skapa bättre förutsättningar att vidhålla god vattenkvalitet.
-Det blir bättre genomströmning då, förklarar han.
Han uppskattar att stranden bör ligga 15-20 meter längre ut än den gör idag.
Anders Ceder påpekar också att projektet är mycket stort och kommer att kräva stora investeringar, summor som vi tidigare aldrig skådat på området ”bad”. Men det kan finnas genvägar värda att kolla upp för att få ned kostnaden rejält.
-Jag har ingen aning om kostnaden, säkerligen skulle det röra sig om många miljoner kronor, tvåsiffrigt dessutom. Men man kan säkert få ner kostnaden genom att ta vara på fyllnadsmaterial som idag inte används till något. Jag tänker bland annat på Larsbo Kalk som har stora mängder kalksten och dolomit som inte kan användas. De kanske bara är glada att bli av med det, säger Ceder.
För att skapa den ultimata beachkänslan i Lindesberg, har Ceder tagit åt sig av influenser i söder. Där palmerna frodas – i Helsingborg.
-Det är riktigt häftigt, de har alltså planerat palmer på stranden. Palmerna står ju i krukor, så det är bara att gräva ner dem i sanden varje säsong och sedan ta upp dem innan vintern. Det borde ju funka lika bra här i Lindesberg, skrattar han.
Tidigare artikel: Rio de Jeneiro – fast i Lindesberg
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.