Örebrovägen är regelrätt livsfarlig för cyklister och fotgängare, det vill säga oskyddade trafikanter. Men nu blir det ändring på det.
– Syftet med vår motion var att rädda liv. Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, säger centerpartisten Kurt Scharnke som tillsammans med Jonas Kleber lyfte bristerna i säkerheten för oskyddade trafikanter på infartsvägen till Lindesberg.
För några år sedan tog centerduon Kleber och Scharnke tag i trafiksäkerhetsfrågan. I en motion påtalade man allvarliga säkerhetsbrister på den hårt trafikerade Örebrovägen, då här saknas gång- och cykelväg för oskyddade trafikanter.
Kurt Scharnke slog själv näven i bordet när han vid ett tillfälle körde längs vägsträckan en vinterdag och såg hur en flicka klev av bussen för att sedan gå längs vägkanten, som då hade snövallar som begränsade hennes utrymme kraftigt.
– Hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, sade Kurt när LindeNytt träffade honom i sällskap med Jonas Kleber på den aktuella sträckan. Det här var i mitten av mars 2013. Centermotionen fick omgående kvarnarna att börja mala och även om åren har gått, anser man att det har gått fort att hantera frågan från förslag till handling.
– Det är ju så här, att det oftast tar väldigt lång tid när statliga myndigheter är med och styr. Nu har det inte varit så, tvärtom faktiskt! Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, att man verkligen tog till sig det här och gjorde något åt det, säger Kurt Scharnke.
Bygget av den nya gång- och cykelvägen blir en förlängning av den nuvarande, som upphör vid kyrkogården idag. Vägen skall sträckas ända ut till riksväg 50. Längs sträckan pågår nu arbetet med att röja träd och andra hinder inför stundande markarbete.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.