Örebrovägen är regelrätt livsfarlig för cyklister och fotgängare, det vill säga oskyddade trafikanter. Men nu blir det ändring på det.
– Syftet med vår motion var att rädda liv. Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, säger centerpartisten Kurt Scharnke som tillsammans med Jonas Kleber lyfte bristerna i säkerheten för oskyddade trafikanter på infartsvägen till Lindesberg.
För några år sedan tog centerduon Kleber och Scharnke tag i trafiksäkerhetsfrågan. I en motion påtalade man allvarliga säkerhetsbrister på den hårt trafikerade Örebrovägen, då här saknas gång- och cykelväg för oskyddade trafikanter.
Kurt Scharnke slog själv näven i bordet när han vid ett tillfälle körde längs vägsträckan en vinterdag och såg hur en flicka klev av bussen för att sedan gå längs vägkanten, som då hade snövallar som begränsade hennes utrymme kraftigt.
– Hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, sade Kurt när LindeNytt träffade honom i sällskap med Jonas Kleber på den aktuella sträckan. Det här var i mitten av mars 2013. Centermotionen fick omgående kvarnarna att börja mala och även om åren har gått, anser man att det har gått fort att hantera frågan från förslag till handling.
– Det är ju så här, att det oftast tar väldigt lång tid när statliga myndigheter är med och styr. Nu har det inte varit så, tvärtom faktiskt! Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, att man verkligen tog till sig det här och gjorde något åt det, säger Kurt Scharnke.
Bygget av den nya gång- och cykelvägen blir en förlängning av den nuvarande, som upphör vid kyrkogården idag. Vägen skall sträckas ända ut till riksväg 50. Längs sträckan pågår nu arbetet med att röja träd och andra hinder inför stundande markarbete.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.