Örebrovägen är regelrätt livsfarlig för cyklister och fotgängare, det vill säga oskyddade trafikanter. Men nu blir det ändring på det.
– Syftet med vår motion var att rädda liv. Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, säger centerpartisten Kurt Scharnke som tillsammans med Jonas Kleber lyfte bristerna i säkerheten för oskyddade trafikanter på infartsvägen till Lindesberg.
För några år sedan tog centerduon Kleber och Scharnke tag i trafiksäkerhetsfrågan. I en motion påtalade man allvarliga säkerhetsbrister på den hårt trafikerade Örebrovägen, då här saknas gång- och cykelväg för oskyddade trafikanter.
Kurt Scharnke slog själv näven i bordet när han vid ett tillfälle körde längs vägsträckan en vinterdag och såg hur en flicka klev av bussen för att sedan gå längs vägkanten, som då hade snövallar som begränsade hennes utrymme kraftigt.
– Hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, sade Kurt när LindeNytt träffade honom i sällskap med Jonas Kleber på den aktuella sträckan. Det här var i mitten av mars 2013. Centermotionen fick omgående kvarnarna att börja mala och även om åren har gått, anser man att det har gått fort att hantera frågan från förslag till handling.
– Det är ju så här, att det oftast tar väldigt lång tid när statliga myndigheter är med och styr. Nu har det inte varit så, tvärtom faktiskt! Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, att man verkligen tog till sig det här och gjorde något åt det, säger Kurt Scharnke.
Bygget av den nya gång- och cykelvägen blir en förlängning av den nuvarande, som upphör vid kyrkogården idag. Vägen skall sträckas ända ut till riksväg 50. Längs sträckan pågår nu arbetet med att röja träd och andra hinder inför stundande markarbete.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.