Örebrovägen är regelrätt livsfarlig för cyklister och fotgängare, det vill säga oskyddade trafikanter. Men nu blir det ändring på det.
– Syftet med vår motion var att rädda liv. Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, säger centerpartisten Kurt Scharnke som tillsammans med Jonas Kleber lyfte bristerna i säkerheten för oskyddade trafikanter på infartsvägen till Lindesberg.
För några år sedan tog centerduon Kleber och Scharnke tag i trafiksäkerhetsfrågan. I en motion påtalade man allvarliga säkerhetsbrister på den hårt trafikerade Örebrovägen, då här saknas gång- och cykelväg för oskyddade trafikanter.
Kurt Scharnke slog själv näven i bordet när han vid ett tillfälle körde längs vägsträckan en vinterdag och såg hur en flicka klev av bussen för att sedan gå längs vägkanten, som då hade snövallar som begränsade hennes utrymme kraftigt.
– Hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, sade Kurt när LindeNytt träffade honom i sällskap med Jonas Kleber på den aktuella sträckan. Det här var i mitten av mars 2013. Centermotionen fick omgående kvarnarna att börja mala och även om åren har gått, anser man att det har gått fort att hantera frågan från förslag till handling.
– Det är ju så här, att det oftast tar väldigt lång tid när statliga myndigheter är med och styr. Nu har det inte varit så, tvärtom faktiskt! Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, att man verkligen tog till sig det här och gjorde något åt det, säger Kurt Scharnke.
Bygget av den nya gång- och cykelvägen blir en förlängning av den nuvarande, som upphör vid kyrkogården idag. Vägen skall sträckas ända ut till riksväg 50. Längs sträckan pågår nu arbetet med att röja träd och andra hinder inför stundande markarbete.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.