Örebrovägen är regelrätt livsfarlig för cyklister och fotgängare, det vill säga oskyddade trafikanter. Men nu blir det ändring på det.
– Syftet med vår motion var att rädda liv. Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, säger centerpartisten Kurt Scharnke som tillsammans med Jonas Kleber lyfte bristerna i säkerheten för oskyddade trafikanter på infartsvägen till Lindesberg.
För några år sedan tog centerduon Kleber och Scharnke tag i trafiksäkerhetsfrågan. I en motion påtalade man allvarliga säkerhetsbrister på den hårt trafikerade Örebrovägen, då här saknas gång- och cykelväg för oskyddade trafikanter.
Kurt Scharnke slog själv näven i bordet när han vid ett tillfälle körde längs vägsträckan en vinterdag och såg hur en flicka klev av bussen för att sedan gå längs vägkanten, som då hade snövallar som begränsade hennes utrymme kraftigt.
– Hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, sade Kurt när LindeNytt träffade honom i sällskap med Jonas Kleber på den aktuella sträckan. Det här var i mitten av mars 2013. Centermotionen fick omgående kvarnarna att börja mala och även om åren har gått, anser man att det har gått fort att hantera frågan från förslag till handling.
– Det är ju så här, att det oftast tar väldigt lång tid när statliga myndigheter är med och styr. Nu har det inte varit så, tvärtom faktiskt! Vi är mycket tacksamma för den snabba behandlingen av ärendet, att man verkligen tog till sig det här och gjorde något åt det, säger Kurt Scharnke.
Bygget av den nya gång- och cykelvägen blir en förlängning av den nuvarande, som upphör vid kyrkogården idag. Vägen skall sträckas ända ut till riksväg 50. Längs sträckan pågår nu arbetet med att röja träd och andra hinder inför stundande markarbete.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.