Större valfrihet och mindre byråkrati ger möjlighet till mer hemtjänst för de äldre, skriver centerpartisterna Tuula Marjeta och Christina Pettersson i en motion.
Centerduon menar att det inte finns någon anledning att omyndigförklara äldre människor och att det själva kan avgöra vilken hemtjänst de vill ha och från vem.
Ett steg i den riktningen är att ge alla våra pensionärer som är 80 år och äldre möjlighet att använda hemtjänst i åtta timmar per månad utan krav på att de dessförinnan ska genomgå en biståndsbedömning!
Tuula Marjeta, Rockhammar och Christina Pettersson, Guldsmedhyttan, menar att de äldre i kommunen har rätt till större frihet och mindre med byråkrati vad gäller när, hur och av vem de ska få hjälp med de dagliga sysslorna. Därför lämnar de in en motion i detta ämne till kommunfullmäktige i Lindesbergs kommun.
Finns redan i andra kommuner
– Många av våra äldre låter bli att ansöka om hemtjänst p g a av att de t ex drar sig för att ta emot hembesök av en biståndshandläggare. Det är helt enkelt inte vana vid att ha kontakt med myndigheterna. Genom att ge alla över 80 år rätt till åtta timmars hemtjänst utan biståndsbedömning minskar vi på byråkratin och ökar valfriheten. Naturligtvis betalar man som pensionär även dessa timma utifrån den taxa som kommunens hemtjänst har, säger Tuula Marjeta och Christina Pettersson.
– Den här formen av hemtjänst utan biståndsbedömning finns redan i flera kommuner, bl a Västervik och Linköping. Den borde vara möjlig att genomföra även här i Lindesberg.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.