Bensinpriset slår hårt. Och värre blir det. 12-kronorsgränsen har redan nu passerats med råge och den svenska skattepolitiken fortsätter att sparka på den som redan ligger. De stora förlorarna är de som bor på landsbygden – vilket innebär ca en tredjedel av kommunens invånare.
Att ta bilen till affären kanske inte låter som något att höja rösten för. Men om läget är sådant att man har 1-2 mil till affären, då är läget lite annorlunda jämfört med stadsbons förutsättningar. Det här är verkligheten för oerhört många kommuninvånare idag. Och med dagens bensinpris blir kostnaden ohållbar. Utgifterna rasar iväg och det blir inte så mycket kvar till att fylla matkorgen med när resekostnaderna är betalda.
Senaste prishöjningarna beror på den omfattande katastrofen i USA efter orkanen Katrinas härjningar. Bensinpriset har höjts till 12,28 kr/liter, men då har bolagen ändå inte följt de stigande världsmarknadspriserna fullt ut. Fler höjningar kommer alltså ske inom kort.
Landsbygden representerar, efter Lindesbergs tätort, den plats som har flest invånare i vår kommun. Cirka 7500 personer bor i vad som klassas landsbygd. En av dem som engagerar sig i frågan om att bevara landsbygden och hjälpa de som bor där, är Karl Arne Löthgren, Centerpartiet. Han menar att smärtgränsen är nådd för många där.
-Vissa har ju inte lika gott ställt som andra, varför smärtgränsen redan är nådd för en stor grupp människor. Det här med bensinpriset är direkt avgörande för om folk ska ha råd att bo kvar eller inte. Vi måste på något vis kompensera deras utgifter, säger Karl Arne.
Ett förslag om resebidrag i någon form diskuteras.
-Det är många turer innan det kan bli något klart i frågan, men det är viktigt att vi börjar nu. En slags ersättning för landsbygdsinvånarna vore väldigt välkommet, annars finns risken att landsbygden avbefolkas på sikt. Det vore en katastrof, säger Karl Arne.
Centerpartiet betonar även vikten i skattebefriade biobränslen.
-Enligt vår uppfattning skall dessa drivmedel vara helt skattebefriade, tillägger han.
Fotnot:
Bensinskatten och moms, som Miljöpartiet och Vänsterpartiet tvingat Socialdemokraterna att acceptera, är hela 7,50 kr per liter bensin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.