Bensinpriset slår hårt. Och värre blir det. 12-kronorsgränsen har redan nu passerats med råge och den svenska skattepolitiken fortsätter att sparka på den som redan ligger. De stora förlorarna är de som bor på landsbygden – vilket innebär ca en tredjedel av kommunens invånare.
Att ta bilen till affären kanske inte låter som något att höja rösten för. Men om läget är sådant att man har 1-2 mil till affären, då är läget lite annorlunda jämfört med stadsbons förutsättningar. Det här är verkligheten för oerhört många kommuninvånare idag. Och med dagens bensinpris blir kostnaden ohållbar. Utgifterna rasar iväg och det blir inte så mycket kvar till att fylla matkorgen med när resekostnaderna är betalda.
Senaste prishöjningarna beror på den omfattande katastrofen i USA efter orkanen Katrinas härjningar. Bensinpriset har höjts till 12,28 kr/liter, men då har bolagen ändå inte följt de stigande världsmarknadspriserna fullt ut. Fler höjningar kommer alltså ske inom kort.
Landsbygden representerar, efter Lindesbergs tätort, den plats som har flest invånare i vår kommun. Cirka 7500 personer bor i vad som klassas landsbygd. En av dem som engagerar sig i frågan om att bevara landsbygden och hjälpa de som bor där, är Karl Arne Löthgren, Centerpartiet. Han menar att smärtgränsen är nådd för många där.
-Vissa har ju inte lika gott ställt som andra, varför smärtgränsen redan är nådd för en stor grupp människor. Det här med bensinpriset är direkt avgörande för om folk ska ha råd att bo kvar eller inte. Vi måste på något vis kompensera deras utgifter, säger Karl Arne.
Ett förslag om resebidrag i någon form diskuteras.
-Det är många turer innan det kan bli något klart i frågan, men det är viktigt att vi börjar nu. En slags ersättning för landsbygdsinvånarna vore väldigt välkommet, annars finns risken att landsbygden avbefolkas på sikt. Det vore en katastrof, säger Karl Arne.
Centerpartiet betonar även vikten i skattebefriade biobränslen.
-Enligt vår uppfattning skall dessa drivmedel vara helt skattebefriade, tillägger han.
Fotnot:
Bensinskatten och moms, som Miljöpartiet och Vänsterpartiet tvingat Socialdemokraterna att acceptera, är hela 7,50 kr per liter bensin.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.