Centerpartiet i Lindesberg vill inte göra det onödigt besvärligt eller dyrt att säkra tillgången till dricksvatten till kommunens hushåll – om alternativa lösningar redan finns på hemmaplan. Det är gällande det så kallade ”Vätternvattenprojektet” som partiet nu vill att man tittar närmare på alternativen.
– Vi kommer lägga fram ett förslag på fredag, att man utreder möjligheterna att finna reservvatten i våra egna trakter, säger Jonas Kleber, ordförande för Centerpartiet.
I vattenprojektet, som pågått sedan 2008, deltar åtta av länets kommuner och däribland Lindesberg. Arbetet har fortlöpt stegvis under åren och nu i år ligger fokus på att kommunerna skall ta ställning till om de tillsammans skall bilda ett bolag för att driva projektet vidare.
I Lindesberg har hård kritik riktats mot Vätternvattenprojektet från bland andra Mats Lagerman, Landsbygdspartiet oberoende Nora / Lindesberg. Nu kommer även Centerpartiet i Lindesberg och ställer sig på den ifrågasättande sidan.
Centerpartiet menar att det är onödigt att gå över ån efter vatten, varför man hellre skyndar långsamt än skyndsamt i frågan. På partiets styrelsemöte i förra veckan, beslutades enhälligt att man tittar på alternativen först.
– Reservvatten är en viktig fråga, men vi ser ju mycket hellre att man löser det med vatten från en täkt i vårt närområde om det finns en sådan att tillgå, säger Jonas Kleber.
Partiet kommer därför föreslå att en extern utredning tillsätts för att finna eventuella alternativ till Vätternvattnet. Enligt deras uppgifter finns dessutom tidigare genomförda utredningar i frågan om reservvatten, ett material man nu vill att den nya utredningen tar upp för analysering och bedömning.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.