Centerpartiet i Lindesberg vill inte göra det onödigt besvärligt eller dyrt att säkra tillgången till dricksvatten till kommunens hushåll – om alternativa lösningar redan finns på hemmaplan. Det är gällande det så kallade ”Vätternvattenprojektet” som partiet nu vill att man tittar närmare på alternativen.
– Vi kommer lägga fram ett förslag på fredag, att man utreder möjligheterna att finna reservvatten i våra egna trakter, säger Jonas Kleber, ordförande för Centerpartiet.
I vattenprojektet, som pågått sedan 2008, deltar åtta av länets kommuner och däribland Lindesberg. Arbetet har fortlöpt stegvis under åren och nu i år ligger fokus på att kommunerna skall ta ställning till om de tillsammans skall bilda ett bolag för att driva projektet vidare.
I Lindesberg har hård kritik riktats mot Vätternvattenprojektet från bland andra Mats Lagerman, Landsbygdspartiet oberoende Nora / Lindesberg. Nu kommer även Centerpartiet i Lindesberg och ställer sig på den ifrågasättande sidan.
Centerpartiet menar att det är onödigt att gå över ån efter vatten, varför man hellre skyndar långsamt än skyndsamt i frågan. På partiets styrelsemöte i förra veckan, beslutades enhälligt att man tittar på alternativen först.
– Reservvatten är en viktig fråga, men vi ser ju mycket hellre att man löser det med vatten från en täkt i vårt närområde om det finns en sådan att tillgå, säger Jonas Kleber.
Partiet kommer därför föreslå att en extern utredning tillsätts för att finna eventuella alternativ till Vätternvattnet. Enligt deras uppgifter finns dessutom tidigare genomförda utredningar i frågan om reservvatten, ett material man nu vill att den nya utredningen tar upp för analysering och bedömning.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.