Centerpartiet i Lindesberg ser gärna att man anordnar ett bad på Loppholmen eller i närområdet – men att själva plurret sker i ett tempererat utomhusbad istället för i Lindessjöns vatten.
– Vi ser hellre att man lägger pengarna på en långsiktig lösning, säger centerledaren Jonas Kleber.
Nyligen lyfte Liberalerna i Lindesberg Loppholmsbadet på nytt, ett ärende som tycks ha fallit mellan stolarna under årens lopp. Läs tidigare artikel.
Nu har även Centerpartiet valt att kliva fram och slå ljus över badfrågan, men man gör det ur ett annat perspektiv och enligt en vision man tidigare motionerat om.
– Ja, för vi tror inte riktigt på idén om ett bad på Loppholmen där sjön utgör badplats. Även om man nu muddrar och anlägger en LOD-damm för dagvatten, så kvarstår faktum att Lindessjön är en grund slättsjö och inte alls har de kvaliteter som önskas vid en badplats, säger Jonas Kleber.
Centerpartiet ser Loppholmsbadet som ett stort risktagande och på sikt något som kan kosta mer än det smakar.
– Vi ser hellre att man lägger pengarna på en långsiktig lösning. Vårt förslag om ett tempererat utomhusbad, där man nyttjar spillvärme från Linde Energi / badhuset, är en mer långsiktig lösning som dessutom kan bli något av ett resmål för människor ute i länet. En sådan satsning tror jag även kan påverka handeln positivt, säger Kleber.
Centerpartiets tempererade bad kom som förslag redan 2007. Detta på initiativ av Kurt Scharnke som hämtat inspiration till detta under sina resor i Tyskland.
2014 valde också Socialdemokraternas Bengt Storbacka att lyfta frågan om ett tempererat utomhusbad i området bakom badhuset Energikällan.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.