Centerpartiet i Lindesberg ser gärna att man anordnar ett bad på Loppholmen eller i närområdet – men att själva plurret sker i ett tempererat utomhusbad istället för i Lindessjöns vatten.
– Vi ser hellre att man lägger pengarna på en långsiktig lösning, säger centerledaren Jonas Kleber.
Nyligen lyfte Liberalerna i Lindesberg Loppholmsbadet på nytt, ett ärende som tycks ha fallit mellan stolarna under årens lopp. Läs tidigare artikel.
Nu har även Centerpartiet valt att kliva fram och slå ljus över badfrågan, men man gör det ur ett annat perspektiv och enligt en vision man tidigare motionerat om.
– Ja, för vi tror inte riktigt på idén om ett bad på Loppholmen där sjön utgör badplats. Även om man nu muddrar och anlägger en LOD-damm för dagvatten, så kvarstår faktum att Lindessjön är en grund slättsjö och inte alls har de kvaliteter som önskas vid en badplats, säger Jonas Kleber.
Centerpartiet ser Loppholmsbadet som ett stort risktagande och på sikt något som kan kosta mer än det smakar.
– Vi ser hellre att man lägger pengarna på en långsiktig lösning. Vårt förslag om ett tempererat utomhusbad, där man nyttjar spillvärme från Linde Energi / badhuset, är en mer långsiktig lösning som dessutom kan bli något av ett resmål för människor ute i länet. En sådan satsning tror jag även kan påverka handeln positivt, säger Kleber.
Centerpartiets tempererade bad kom som förslag redan 2007. Detta på initiativ av Kurt Scharnke som hämtat inspiration till detta under sina resor i Tyskland.
2014 valde också Socialdemokraternas Bengt Storbacka att lyfta frågan om ett tempererat utomhusbad i området bakom badhuset Energikällan.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.