Centerpartiet i Lindesberg ser gärna att man anordnar ett bad på Loppholmen eller i närområdet – men att själva plurret sker i ett tempererat utomhusbad istället för i Lindessjöns vatten.
– Vi ser hellre att man lägger pengarna på en långsiktig lösning, säger centerledaren Jonas Kleber.
Nyligen lyfte Liberalerna i Lindesberg Loppholmsbadet på nytt, ett ärende som tycks ha fallit mellan stolarna under årens lopp. Läs tidigare artikel.
Nu har även Centerpartiet valt att kliva fram och slå ljus över badfrågan, men man gör det ur ett annat perspektiv och enligt en vision man tidigare motionerat om.
– Ja, för vi tror inte riktigt på idén om ett bad på Loppholmen där sjön utgör badplats. Även om man nu muddrar och anlägger en LOD-damm för dagvatten, så kvarstår faktum att Lindessjön är en grund slättsjö och inte alls har de kvaliteter som önskas vid en badplats, säger Jonas Kleber.
Centerpartiet ser Loppholmsbadet som ett stort risktagande och på sikt något som kan kosta mer än det smakar.
– Vi ser hellre att man lägger pengarna på en långsiktig lösning. Vårt förslag om ett tempererat utomhusbad, där man nyttjar spillvärme från Linde Energi / badhuset, är en mer långsiktig lösning som dessutom kan bli något av ett resmål för människor ute i länet. En sådan satsning tror jag även kan påverka handeln positivt, säger Kleber.
Centerpartiets tempererade bad kom som förslag redan 2007. Detta på initiativ av Kurt Scharnke som hämtat inspiration till detta under sina resor i Tyskland.
2014 valde också Socialdemokraternas Bengt Storbacka att lyfta frågan om ett tempererat utomhusbad i området bakom badhuset Energikällan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.