Stadsskogsvallen är inte rätt plats för ny skola, tycker Centern. Foto: Fredrik Norman

Centerns mål är att bygga ny högstadieskola på nuvarande plats

Centerpartiet i Lindesberg kör nu en kampanj riktad direkt till boende i Brodalsområdet i syfte att upplysa om att planerna på en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen kan få allvarliga konsekvenser för bostadsområdet.- Det känns fel att bygga där, det är ett idylliskt område som passar bättre för stadsutveckling än att placera en högstadieskola där, som kommer att innebära en kraftigt ökad trafikström i ett redan hårt trafikerat område, förklarar Jonas Kleber, Centerpartiets kretsordförande.

Att högstadieskolan Stadsskogsskolan har gjort sitt och måste ersättas med en ny och modern skola, det är politikerna redan överens om sedan man i kommunfullmäktige fattat detta beslut. Det är platsen för den nya skolan som alla inte är överens om ännu.

Under torsdagen inledde Centerpartiet en kampanj mot förslaget att bygga skolan bredvid Brotorpskolan, det vill säga på idrottsplatsen Stadsskogsvallen. Partiet hävdar att riskerna är alldeles för stora med ytterligare en skola där, att området inte klarar av det tryck som en högstadieskola skulle medföra.
– Det innebär ju att vi plötsligt får en trafikökning i området när cirka 500 elever skall till och från skolan varje dag. Redan idag är trafiksituationen där något som kan diskuteras och då har vi ju endast en låg- och mellanstadieskola där, berättar oppositionsrådet Jonas Kleber, kretsordförande för Centerpartiet i Lindesberg.

Centerpartiet tycker att övriga partier redan från början har stirrat blint på förslaget om Stadsskogsvallen och därför inte har gett andra alternativ chansen. Därför hoppas man nu att deras kampanj skall öppna för en djupare diskussion och konsekvensanalys innan man sätter spaden i marken.
 – Vi hoppas att det kan bli så. Det är därför vi vänder oss direkt till boende i området, för att upplysa om riskerna innan det är för sent. Det är nu man har chansen att påverka, säger Jonas Kleber.

Precis som flera andra partier har funnit vinster i att bygga vid Brotorp, har Centern funnit vinster i att bygga på nuvarande plats på Stadsskogen.
– Utöver trafikfrågan så ser vi att det kan bli billigare att bygga en ny skola på Stadsskogen eftersom man då kan behålla idrottshallen som den är och låta den nya skolan ansluta till den. På det sättet kan vi spara cirka 30 miljoner kronor i byggkostnader, säger Kleber.
Dessutom kan den gamla Stadsskogsskolan användas för annat ändamål, menar partiet. I deras kampanj lyfter de idén att låta skolbyggnaden göras om till ett äldreboende.
– Byggnaden är det ju egentligen inget fel på, den är dock olämplig som skola. Jag vet inte riktigt hur de tänkte när de byggde den på 70-talet, avslutar Jonas Kleber.

Publicerad 5 september 2014 klockan 11:15

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Prisregn föll över företagare från Lindesberg. Foto: Simon Tullstedt, Lindesbergs kommun.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.

14 maj 2026 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-26 14:07