Stadsskogsvallen är inte rätt plats för ny skola, tycker Centern. Foto: Fredrik Norman

Centerns mål är att bygga ny högstadieskola på nuvarande plats

Centerpartiet i Lindesberg kör nu en kampanj riktad direkt till boende i Brodalsområdet i syfte att upplysa om att planerna på en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen kan få allvarliga konsekvenser för bostadsområdet.- Det känns fel att bygga där, det är ett idylliskt område som passar bättre för stadsutveckling än att placera en högstadieskola där, som kommer att innebära en kraftigt ökad trafikström i ett redan hårt trafikerat område, förklarar Jonas Kleber, Centerpartiets kretsordförande.

Att högstadieskolan Stadsskogsskolan har gjort sitt och måste ersättas med en ny och modern skola, det är politikerna redan överens om sedan man i kommunfullmäktige fattat detta beslut. Det är platsen för den nya skolan som alla inte är överens om ännu.

Under torsdagen inledde Centerpartiet en kampanj mot förslaget att bygga skolan bredvid Brotorpskolan, det vill säga på idrottsplatsen Stadsskogsvallen. Partiet hävdar att riskerna är alldeles för stora med ytterligare en skola där, att området inte klarar av det tryck som en högstadieskola skulle medföra.
– Det innebär ju att vi plötsligt får en trafikökning i området när cirka 500 elever skall till och från skolan varje dag. Redan idag är trafiksituationen där något som kan diskuteras och då har vi ju endast en låg- och mellanstadieskola där, berättar oppositionsrådet Jonas Kleber, kretsordförande för Centerpartiet i Lindesberg.

Centerpartiet tycker att övriga partier redan från början har stirrat blint på förslaget om Stadsskogsvallen och därför inte har gett andra alternativ chansen. Därför hoppas man nu att deras kampanj skall öppna för en djupare diskussion och konsekvensanalys innan man sätter spaden i marken.
 – Vi hoppas att det kan bli så. Det är därför vi vänder oss direkt till boende i området, för att upplysa om riskerna innan det är för sent. Det är nu man har chansen att påverka, säger Jonas Kleber.

Precis som flera andra partier har funnit vinster i att bygga vid Brotorp, har Centern funnit vinster i att bygga på nuvarande plats på Stadsskogen.
– Utöver trafikfrågan så ser vi att det kan bli billigare att bygga en ny skola på Stadsskogen eftersom man då kan behålla idrottshallen som den är och låta den nya skolan ansluta till den. På det sättet kan vi spara cirka 30 miljoner kronor i byggkostnader, säger Kleber.
Dessutom kan den gamla Stadsskogsskolan användas för annat ändamål, menar partiet. I deras kampanj lyfter de idén att låta skolbyggnaden göras om till ett äldreboende.
– Byggnaden är det ju egentligen inget fel på, den är dock olämplig som skola. Jag vet inte riktigt hur de tänkte när de byggde den på 70-talet, avslutar Jonas Kleber.

Publicerad 5 september 2014 klockan 11:15

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Fredrik Norman

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.

18 februari 2026 klockan 10:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Agneta Segerfelt

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.

17 februari 2026 klockan 11:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Foto: Timmy Lundegård

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.

13 februari 2026 klockan 12:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget "Mat på fat...
12 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, ...
11 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Helena Randefelt blir kulturchef i Lindesbergs kommun från och med 1 mars 2026. Foto: Lindesbergs kommun

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.

4 februari 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-02

2026-02-01

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-02-19 05:01