Centerpartiet i Lindesberg kör nu en kampanj riktad direkt till boende i Brodalsområdet i syfte att upplysa om att planerna på en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen kan få allvarliga konsekvenser för bostadsområdet.- Det känns fel att bygga där, det är ett idylliskt område som passar bättre för stadsutveckling än att placera en högstadieskola där, som kommer att innebära en kraftigt ökad trafikström i ett redan hårt trafikerat område, förklarar Jonas Kleber, Centerpartiets kretsordförande.
Att högstadieskolan Stadsskogsskolan har gjort sitt och måste ersättas med en ny och modern skola, det är politikerna redan överens om sedan man i kommunfullmäktige fattat detta beslut. Det är platsen för den nya skolan som alla inte är överens om ännu.
Under torsdagen inledde Centerpartiet en kampanj mot förslaget att bygga skolan bredvid Brotorpskolan, det vill säga på idrottsplatsen Stadsskogsvallen. Partiet hävdar att riskerna är alldeles för stora med ytterligare en skola där, att området inte klarar av det tryck som en högstadieskola skulle medföra.
– Det innebär ju att vi plötsligt får en trafikökning i området när cirka 500 elever skall till och från skolan varje dag. Redan idag är trafiksituationen där något som kan diskuteras och då har vi ju endast en låg- och mellanstadieskola där, berättar oppositionsrådet Jonas Kleber, kretsordförande för Centerpartiet i Lindesberg.
Centerpartiet tycker att övriga partier redan från början har stirrat blint på förslaget om Stadsskogsvallen och därför inte har gett andra alternativ chansen. Därför hoppas man nu att deras kampanj skall öppna för en djupare diskussion och konsekvensanalys innan man sätter spaden i marken.
– Vi hoppas att det kan bli så. Det är därför vi vänder oss direkt till boende i området, för att upplysa om riskerna innan det är för sent. Det är nu man har chansen att påverka, säger Jonas Kleber.
Precis som flera andra partier har funnit vinster i att bygga vid Brotorp, har Centern funnit vinster i att bygga på nuvarande plats på Stadsskogen.
– Utöver trafikfrågan så ser vi att det kan bli billigare att bygga en ny skola på Stadsskogen eftersom man då kan behålla idrottshallen som den är och låta den nya skolan ansluta till den. På det sättet kan vi spara cirka 30 miljoner kronor i byggkostnader, säger Kleber.
Dessutom kan den gamla Stadsskogsskolan användas för annat ändamål, menar partiet. I deras kampanj lyfter de idén att låta skolbyggnaden göras om till ett äldreboende.
– Byggnaden är det ju egentligen inget fel på, den är dock olämplig som skola. Jag vet inte riktigt hur de tänkte när de byggde den på 70-talet, avslutar Jonas Kleber.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.