Centerpartiet i Lindesberg kör nu en kampanj riktad direkt till boende i Brodalsområdet i syfte att upplysa om att planerna på en ny högstadieskola på Stadsskogsvallen kan få allvarliga konsekvenser för bostadsområdet.- Det känns fel att bygga där, det är ett idylliskt område som passar bättre för stadsutveckling än att placera en högstadieskola där, som kommer att innebära en kraftigt ökad trafikström i ett redan hårt trafikerat område, förklarar Jonas Kleber, Centerpartiets kretsordförande.
Att högstadieskolan Stadsskogsskolan har gjort sitt och måste ersättas med en ny och modern skola, det är politikerna redan överens om sedan man i kommunfullmäktige fattat detta beslut. Det är platsen för den nya skolan som alla inte är överens om ännu.
Under torsdagen inledde Centerpartiet en kampanj mot förslaget att bygga skolan bredvid Brotorpskolan, det vill säga på idrottsplatsen Stadsskogsvallen. Partiet hävdar att riskerna är alldeles för stora med ytterligare en skola där, att området inte klarar av det tryck som en högstadieskola skulle medföra.
– Det innebär ju att vi plötsligt får en trafikökning i området när cirka 500 elever skall till och från skolan varje dag. Redan idag är trafiksituationen där något som kan diskuteras och då har vi ju endast en låg- och mellanstadieskola där, berättar oppositionsrådet Jonas Kleber, kretsordförande för Centerpartiet i Lindesberg.
Centerpartiet tycker att övriga partier redan från början har stirrat blint på förslaget om Stadsskogsvallen och därför inte har gett andra alternativ chansen. Därför hoppas man nu att deras kampanj skall öppna för en djupare diskussion och konsekvensanalys innan man sätter spaden i marken.
– Vi hoppas att det kan bli så. Det är därför vi vänder oss direkt till boende i området, för att upplysa om riskerna innan det är för sent. Det är nu man har chansen att påverka, säger Jonas Kleber.
Precis som flera andra partier har funnit vinster i att bygga vid Brotorp, har Centern funnit vinster i att bygga på nuvarande plats på Stadsskogen.
– Utöver trafikfrågan så ser vi att det kan bli billigare att bygga en ny skola på Stadsskogen eftersom man då kan behålla idrottshallen som den är och låta den nya skolan ansluta till den. På det sättet kan vi spara cirka 30 miljoner kronor i byggkostnader, säger Kleber.
Dessutom kan den gamla Stadsskogsskolan användas för annat ändamål, menar partiet. I deras kampanj lyfter de idén att låta skolbyggnaden göras om till ett äldreboende.
– Byggnaden är det ju egentligen inget fel på, den är dock olämplig som skola. Jag vet inte riktigt hur de tänkte när de byggde den på 70-talet, avslutar Jonas Kleber.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.